Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για μελέτη ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Γεια σας,

 

ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος, αλαλ δεν εχς ασχοληθει καθολου μεχρι τωρα με τα ενεργειακα-μελέτες και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζομαι ειδικη αδεια για να υπογραφω ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, χρειάζεσαι αυτό: "Γενική άδεια εκτέλεσης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων όλων των ειδικοτήτων και κατηγοριών".

Προ "Καλλικράτη", την χορηγούσε η Διεύθυνση Ορυκτού Πλούτου & Βιομηχανίας της κάθε Νομαρχίας. Τώρα δεν γνωρίζω τι γίνεται. Αν είσαι Αθήνα, πέρνα από την Πολυτεχνείου αρ. 4 (απέναντι από το Πολυτεχνείο στην Πατησίων) και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην νομαρχία που ανήκεις...νομίζω διεύθυνση βιομηχανίας. Παίρνεις και άδεια μηχανολογικών εγκαταστάσεων 30ευρώ έκαστη

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 12, παρ. 2 του ΚΕνΑΚ: "Δικαίωμα υπογραφής της μελέτης ενεργειακής απόδοσης κτιρίου έχουν οι νομιμοποιούμενοι, μέχρι την έναρξη ισχύος της παρούσας, να υπογράφουν τις αντίστοιχες μελέτες".

Οπότε, αν έχεις το δικαίωμα υπογραφής Η/Μ μελετών, μπορείς να συνυπογράφεις (μαζί με μηχανικό διαφορετικής ειδικότητας) μελέτες ενεργειακής απόδοσης. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην εγκατεστημένη ισχύ νομίζω. Ρώτησε πάντως στην ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 12, παρ. 2 του ΚΕνΑΚ: "Δικαίωμα υπογραφής της μελέτης ενεργειακής απόδοσης κτιρίου έχουν οι νομιμοποιούμενοι, μέχρι την έναρξη ισχύος της παρούσας, να υπογράφουν τις αντίστοιχες μελέτες".

Οπότε, αν έχεις το δικαίωμα υπογραφής Η/Μ μελετών, μπορείς να συνυπογράφεις (μαζί με μηχανικό διαφορετικής ειδικότητας) μελέτες ενεργειακής απόδοσης. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην εγκατεστημένη ισχύ νομίζω. Ρώτησε πάντως στην ΕΕΤΕΜ.

 

το θεμα ειναι και η αμοιβη της μελετης ? ..δεν υπαρχει κανενας ηλεκτρολογος να μας πει? ..ευχαριστω Πανο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.