Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Αυτο παλι απο που προκυπτει βρε Ηλια??

 

terry αν κατασκεύαζες ένα δωμάτιο δεν θα το έβαζες ως υπέρβαση δόμησης-κάλυψης;

Όμοιο δεν είναι και με τους ΗΧ που ξεπερνάνε το ποσοστό των 20%;

Μετράνε κανονικά!

 

Δες και την ερωτ/ση Γ14:

 

14) Ημιϋπαίθριοι χώροι σε κτίρια με οικοδομική άδεια που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους πώς υπολογίζονται;

Οι ημιϋπαίθριοι που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους υπολογίζονται ως υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι θα εκανα στην περιπτωση νεας κατασκευης.

 

Εγω παλι θα σε παω στην Δ6.

Αν σκεφτεις οτι ειναι μεταγενεστερη της Γ14, σημαινει οτι ειναι και ορθοτερη.

 

Το θεμα ειναι οτι εχουμε κλεισει υποθεσεις με 500αρικο για ΗΧ και δεν μπορουμε να ειμαστε εκτεθειμενοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για νέα κατασκευή αλλά για αυθαίρετη προσθήκη και στις δύο περιπτώσεις.

 

Διαφωνώ μαζί σου ως προς τις ερωτ/σεις και θα έλεγα ότι η Γ14 που σου παρέθεσα μάλλον δρα συμπληρωματικά της Δ6, παρόλο που είναι προγενέστερη!

 

Θα σου πω μόνο το εξής:

Συνάδελφος φίλος μου "έφαγε" καταγγελία από "συνάδελφο" γκάου-μπίου για ΗΧ διαφοροποιημένους που δεν είχε δηλώσει σωστά και που ξεπερνούσαν το 20% και ο δικός μου βρίσκεται σε διαδικασία απολογίας στο πειθαρχικό του ΤΕΕ για το εν λόγω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τι είδους ανοιχτούς Η/Χ μιλάτε ? Για στέγαστρα με δύο ξύλινα κολωνάκια στην άκρη π.χ. τα οποία είναι ανοιχτά από τις 3 πλευρές ?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειανι η απολογια στο πειθαρχικο???

Τι θα του κανουν δηλαδη???

 

Το θεμα ειανι οτι ο ιδιοκτητης μπορει να τη "φαει" την επομενη μερα απο καταγγελια, ενω εχει πληρωσει για τακτοποιηση και κοιμαται ησυχος.

 

Η ιδια η Λεμπεση, αναφερει οτι και ο τροπος με αναλυτικο ειναι αποδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Η Λεμπέση τώρα να μην πω...................!

 

Αν ελεγχθείς για μία δήλωσή σου τι θα πεις ότι έτσι έγραψε η Λεμπέση;

Ποια είναι η Λεμπέση ρε terry και ποιον εκπροσωπεί;

 

Καλώς ή κακώς οι μόνες "επίσημες" οδηγίες είναι του ΥΠΕΚΑ και δεν θα σου πει κανένας τίποτα εάν τις εφαρμόσεις και θεωρώ ότι ΘΑ ΣΟΥ πει κάποιος κάτι όταν κάνεις διαφορετικά πράγματα από αυτά που λένε.

 

Υπάρχει ξεκάθαρη ερωτ/γη για το θέμα οπότε νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι πρέπει να κάνεις τον έλεγχο.

Αλλά ακόμα και ερωτ/ση να μην υπήρχε, πάλι λογικό μου φαίνεται να ελέγξει κάποιος το 20%.

Επίσης κάθε νέα ερωτ/ση που έβγαινε δε σήμαινε ότι αναιρούσε τις παλιές!

Link to comment
Share on other sites

ilias το ΤΕΕ σε ποια βάση τον εγκαλεί ?

Πάντως επανειλημένα και σε πολεοδομίες και στο ΥΠΕΚΑ όσες φορές τέθηκε το ερώτημα (προφορικά) για Η/Χ η απάντηση ήταν "με αναλυτικό".

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά (εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις) τους Η/Υ τους υπολογίζω με αναλυτικό._

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διαφωνώ με τον Ηλία.

Δεν είναι δυνατόν ανοιχτός χώρος να πληρώσει ίδιο πρόστιμο με κλειστό χώρο.

Δεν μπορούμε να εξετάζουμε την αυθαιρεσία με κανόνες νομιμότητας. Αν έβγαζε ΟΑ δεν θα το έκανε γιατί δεν θα είχε υπόλοιπο δόμησης.

Βασική προϋπόθεση του ν4014 είναι πως όλα τα βλέπει λογιστικά και όχι πολεοδομικά.

Λέει πως ΒΧ είναι μόνο ισόγειοι αποθηκευτικοί χώροι, υπόγεια, πατάρια και σοφίτες. Κάτι που από πολεοδομικής πλευράς δεν ισχύει.

Εγώ δήλωσα σαν σοφίτα τον χώρο μέσα σε στέγη που είχε επικοινωνία από το κλιμακοστάσιο. Τι θα έρθουν να πουν τώρα. Πως ο ΝΟΚ λέει άλλο πράγμα για τις σοφίτες; Αφού λογιστικά τους ενδιαφέρει και μόνο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεκάθαρη ερωτ/γη για το θέμα οπότε νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι πρέπει να κάνεις τον έλεγχο.

Αλλά ακόμα και ερωτ/ση να μην υπήρχε, πάλι λογικό μου φαίνεται να ελέγξει κάποιος το 20%.

Επίσης κάθε νέα ερωτ/ση που έβγαινε δε σήμαινε ότι αναιρούσε τις παλιές!

 

 

Μα σοβαρα βρε Ηλια μιλας τωρα?

Δεν κουβεντιαζουμε εδω, αν ειναι σωστο ή οχι.

Αλλα υπαρχει η Δ6, πως να το κανουμε.

Φυσικα αν δεν υπηρχε αντιστοιχη ερωταπαντηση, θα υπολογιζουνταν ως υπερβαση δομησης.

Αλλα υπαρχει αυτη η απαντηση.

 

Ερωτηση.

Επιτρεπομενο Δομηση 100τμ.

ΗΧ βασει ΟΑ, 0 (μηδεν)

Κατασκευαστηκε ενας Η/Χ 35τμ.

 

Τι κανεις?

Τα 20τμ με αναλυτικο (μισα κεραμιδια, μισα ξυλα κτλ) και τα 15τμ Υ.Δ.Κ.Χ.???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.