Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα του κτιρίου το οποίο προβλέπεται στην Ο.Α. αλλά δεν έχει κατασκευασθεί


Recommended Posts

Μανώλη αν τα 40τ.μ. είναι εντός του ιδεατού περιγράμματος των νόμιμων 120τ.μ. δεν αποτελούν πολεοδομική αυθαιρεσία άλλα δομική-κτιριοδομική αυθαιρεσία, που είναι ναι μεν είναι αυθαίρεσία, αλλά διαφορετικής βαρύτητας και μικρότερων προστίμων, αυτό βέβαια ισχύει με τα δεδομένα που είχαμε μέχρι την ψήφιση του 4014....

Τώρα όσον αφορά τον Ν4014 και κατ επέκταση την βεβαίωση νομιμότητας, προσωπικά μετά από πολλές συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα, καταλήγω ότι δεν θα την έδινα την βεβαίωση σε μία τέτοια περίπτωση και θα προέτρεπα τον ιδιοκτήτη να δηλώσει με τον 4014, αφού ο νέος νόμος λέει ότι παύει να ισχύει η εξαγωγή προστίμων όπως τα ξέραμε... οπότε πιστεύω, αφού μέχρις στιγμή δεν έχουν δωθεί άλλες διευκρινήσεις για τα δομικά αυθάιρετα, μονόδρομος είναι η υπαγωγή στον 4014.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που λέει ο faethon παραπάνω, προφανώς έκδοση άδειας εντός 3 ετών ή ειδικό πρόστιμο για τα 80τ.μ.(αν βιάζεται), τώρα τί είδους άδεια (αφού έχει παρέλθει η τετραετία) δεν ξέρω...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γ.Ο.Κ. αρ 22

 

3. Κάθε κατασκευή που εκτελείται:

α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή

β) καθ' υπέρβαση της άδειας ή

γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή

δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων

είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του ν. 1337/1983 όπως ισχύουν.

"Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω οικοδομικής άδειας η κατασκευή παύει να είναι κατεδαφιστέα και επιβάλλονται μόνο τα πρόστιμα που προβλέπονται στην παρ. 2 του άρθρου 17 του ν. 1337/1983, όπως ισχύει. Το πρόστιμο διατήρησης επιβάλλεται για το διάστημα από τότε που κατά την κρίση της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας άρχισε η ανέγερση της κατασκευής έως την έκδοση της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

Και θα πληρώσει πρόστιμο για τα 40μ² που κατασκεύασε και όχι για τα 80μ² που δεν κατασκεύασε.

Άρα στο θέμα με τον Η/Χ που δεν κατασκεύασε, θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο για αυτό που κατασκεύασε παράνομα;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα λέω συνάδελφε sagiasd, δεν είπα ότι έγινε υπαίθριος ή κάτι άλλο, είπα ότι δεν έγινε καθόλου... συνεπώς η μή κατασκευή του μετέβαλε(μείωσε) τον όγκο και την κάλυψη... άρα δεν δίνεις βεβαίωση νομιμότητας σίγουρα, μπορεί όμως να δηλωθεί στον Ν.4014 και να παραμέινει μή κατασκευασμένη η αυθαιρεσία εάν για διάφορους λόγους ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να την υλοποιήσει παρόλο που προβλέπεται στην Ο.Α,/???? αυτό ρωτάω...

Sorry που απαντώ με καθυστέρηση αλλά σήμερα ξαναμπήκα στο Michanikos.

Κατ' αρχάς: Για να μη γίνει καθόλου Η/Χ αρκεί να μην στεγαστεί. Αν δε γίνει καθόλου στέγαση, δε γίνεται καθόλου ημιυπαίθριος. Τότε όμως μένει ένα δάπεδο το οποίο είτε είναι υπαίθριος χώρος σε όροφο, είτε ακάλυπτος χώρος σε ισόγειο. Εκτός αν αναφερέρεσαι σε ημιυπαίθριο που εξέχει του υποκείμενου ορόφου και δεν κατασκευάστηκ ούτε στέγαση ούτε δάπεδο. Αν ισχύει αυτό, συγνώμη που δεν το κατάλαβα, αλλά δεν είναι η συνηθέστερη και απλή περίπτωση.

 

Στο ουσιώδες: ο νόμος αναφέρει τόσο για την βεβαίωση όσο και για τις ρυθμίσεις τις κατασκευές που επηρεάζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, δόμηση κλπ. Ο νόμος ορίζει αυθαίρετη την κατασκευή, ΟΧΙ αυθαίρετη τη μη κατασκευή. Δες 4014-Αρ23-παρ4: δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν (αυξάνουν προφανώς αφού προσθέτουμε χώρους)...

Το μην κατασκευάσεις ένα μέρος των προβλεπόμενων από την Ο.Α δεν είναι αυθαίρετο (παρόλο που επηρεάζεις αλλά μειωτικά πλέον τη δόμηση). Δε χρειάζεται να ρυθμιστεί και δεν αποτελεί πρόβλημα για τη βεβαίωση.

 

Για τα περί Φ.Ο και στατικότητας δε λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και απόκλιση από τη μελέτη, αλλά αυτό δεν αφορα το ν.4014 και τη βεβαίωση. Αλλιώς να κάναμε και κρουσιμετρήσεις σε όλες τις κατασκευές...

 

Για το (ακραίο κατά τη γνώμη μου) παράδειγμα των από 120μ2 της Ο.Α σε 40μ2, εφόσον αυτά έχουν το σχήμα και τη θέση που είχαν στο σχέδιο της Ο.Α, δηλ απλώς λείπουν τα 80 υπόλοιπα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα αν πρόκειται για ένα τελείως άσχετο κτίσμα, είναι άλλη υπόθεση.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σ'ενα αντιστοιχο θεμα τι κανομε? Στην αδεια οικοδομης προβλεπεται (λογω ΕΠΑΕ κλπ) υποχρεωτικη στεγη η οποια δεν εχει υλοποιηθει. Εχει κατασκευασθει μονο η πλακα(επιπεδη) χωρις να κατασκευασθει επανω απο αυτη η κεραμοσκεπης.Πως υπολογιζομε το προστιμο?Με αναλυτικο προυπολογισμο μιας κατασκευης που προβλεποταν στην αδεια και δεν εχει υλοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

θα ήθελα να θέσω και εγώ τον δικό μου προβληματισμό για την μη κατασκευή του η/χ. Κοινή πρακτική στην εκτός σχεδίου κατασκευή συγκροτημάτων κατοικιών ήταν η συνένωση τους με έναν η/χ (που δεν κατασκευάζονταν) για να μπορέσει να γίνει ή σύσταση(παλαιότερα γίνονταν με συνδετική τοιχοποιία ή πέργολα ή υπόγειες αποθήκες κ.α). Πώς δηλώνουμε στον 4014 την μη κατασκευή αυτών των τμημάτων?

Edited by pavlosk76
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα που φεύγει από τα στενά όρια της δομικής ή κτιριοδομικής αυθαιρεσίας διότι τίθεται θέμα ακόμα και ακυρότητας της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας (εφόσων έχει γίνει)...

Εχω κι εγώ τέτοια περίπτωση και προβληματίζομαι... σχεδόν έχω καταλήξει ότι θα πρέπει να τα δηλώσω με αναλυτικό, ουτως ή άλλως σαν Η.Χ. (εντός επιτρεπομένων ορίων) είχαν δηλωθεί στην Ο.Α., ώστε να είμαι καλλυμένος έστω και θεωρητικά... αφού και αυτή η περίπτωση αποτελεί αυθαιρεσία λογικά μπορεί να υπαχθεί στον Νόμο. Βέβαια σε περίπτωση που αργότερα πάει να γίνει μεταβίβαση κάποιας τέτοιας οριζόντιας δεν ξέρω ο συμβολαιογράφος πως θα το αντιμετωπίσει... θα γίνει σίγουρα θέμα...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδελφοι, επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα γιατί έχω περίπτωση που δε μπορώ να τη λύσω με τίποτα :

4 κατοικίες προβλέπονταν σε άδεια εκτός σχεδίου (200/4=50). Έγιναν αρχικά οι δύο, ρευματοδοτήθηκαν, και τα μπετά της τρίτης, εντός της πρώτης τετραετίας. Μετά τελείωσε και η 3η, και η 4η (που σημειωτέον θα έχτιζε αυτός που έχει καί ένα από τα δύο ρευματοδοτημένα σπίτια), δεν έγινε ποτέ.

Ακολούθησαν τακτοποιήσεις των 3 με Ν 3843 και Ν 4014.

Η άδεια έληξε, και η ρευματοδότηση της 3ης σήμερα κολλάει στη ΜΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ της τεταρτης (η οποία είναι "ακραία" σε κάτοψη, όχι ενδιάμεση).

Η πολεοδομία ζήτησε αναθεώρηση της άδειας για ... να ενημερωθούν τα σχέδια με τη μη κατασκευή της 4ης.

Εγω τους είπα ότι μερική θεώρηση με το ΠΔ του 1993 γίνεται, αλλά δεν τους αρκεί, θέλουν ενημέρωση των σχεδίων για τη μη κατασκευή της 4ης. Τους επεισα όμως ότι δε γίνεται αναθεώρηση αφού έληξε η άδεια, και μετά μου πρότειναν νομιμοποίηση (αρ 26) για τα μέτρα (200/4=50) που περίσσεψαν από τη μη κατασκευή της 4ης. Συνεννόηση ιδιοκτητών υπάρχει, είναι συγγενείς, όμως τί νομιμοποίηση να κάνω αφού κάθε σπίτι από τα 3 είναι 140 αντί για 50? με σωρεία πολεοδομικών παραβάσεων? Πώς μπορώ να κάνω νομιμοποίηση (αρ 26) σε ένα τμήμα κτιρίου μόνο, και να βάλω τα υπόλοιπα μέτρα με αρ 24 του 4014, όταν αυτό το κτίριο αλλού έχει υπ. Δ, αλλού υπ. ύψους, κλπ κλπ?

Η επιβλέπουσα δε βοηθάει καθόλου παρότι είχε πλήρη γνώση των γενομενων εκει, για τους δικούς της λόγους (ειναι και μακριά).

Ως απόρροια της ... απόγνωσής μου, σκέφτηκα και  πρότεινα στην πολεοδομία, στις τακτοποιήσεις να προσθεσω σαν παράβαση την ΑΛΛΑΓΗ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ 4ΗΣ κατοικίας. Δεν έλαβα συγκεκριμενη απάντηση.

Μπορεί πιστεύετε να δηλωθεί αυτό με τον 4014?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

H Δεη ζήτησε και χαρτί από πολεοδομία, εφόσον έχει άδεια! Τους έχω πει ήδη ωστόσο να ξαναδοκιμάσουν αυτες τις μέρες στη ΔΕΗ.

Πάντως αν χρεωσω τη μη κατασκευή τμήματος του κτιρίου, τότε η πολεοδομία ...ικανοποιείται κάπως και λέω να τη δοκιμάσω τη λύση.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τί νομιμοποίηση θα κάνω (αυτό πρότεινε η υδομ για να μοιράσω τα αδόμητα 50 τμ που δεν έγιναν), μπορώ να κόψω στη μέση το κτίριο και να πω από τη γραμμή και πίσω αρ 26 και από τη γραμμή και μπροστά αρ 24? και αμα περάσουν τα 30 χρόνια? (λεμε τώρα). Άλλο τώρα να είναι ένα δεύτερο μη συννομο κτιριάκι, ή ένα κιοσκάκι, ή άλλα ανεξάρτητα ψιλοπράγματα, τότε ναι να τα βάλω με αρ 24 αυτά, και το κτίριο νομιμοποίηση. Αλλά την έννοια του να κόψω το κτίριο στη μέση για μερική νομιμοποίηση-μερική τακτοποίηση, και ειδικά όταν τα επιτρεπόμενα γηπέδου έχουν υπερδιπλασιαστεί με 3843 και 4014, δεν την καταλαβαίνω.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.