Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Αυτες οι αμοιβες δεν αφορουν ομως τη βεβαιωση νομιμοτητας αλλα την εκδοση ταυτοτητας ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ....

 

Νομιζω αλλο το ενα και αλλο το αλλο...

Διορθωστε με αν κανω καπου λαθος...

 

Δεν μπορεις να εκδωσεις ταυτοτητα κτηριου βασει ΜΟΝΟ ενος διαμερισματος...

Εκτος κι αν κτηριο=ακινητο=οριζοντια ιδιοκτησια...

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ διορθώσανε λιγάκι τα πράγματα όσον αφορά τις βεβαιώσεις. Πλέον με την υποβολή βγαίνουν στα 'πρόσθετα στοιχεία' δύο αρχεία pdf, το ένα αφορά τη βεβαίωση και το άλλο έχει τα στοιχεία που θέλει ο συμβολαιογράφος, ενώ γράφει ότι αποτελεί βεβαίωση για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας (ώρα μας είναι να θέλεις και βεβαιώσεις για να πας στον ΟΤΕ και τη ΔΕΗ).

 

Επίσης στην υποβολή προσθέσανε μία ακόμα επιλογή (τρεις συνολικά), για έκδοση βεβαίωσης αδόμητου οικοπέδου.

 

Τέλος, κάτι που έχει τη σημασία του: στην αρχική σελίδα του συστήματος όπως ίσως θυμάστε, είχε το κείμενο που έγραφε πως απαιτούνται 6,75 μέρες για μηχανικούς μέχρι 10ετίας, 4,5 για 10-20ετιας κλπ...αυτό δεν υπάρχει πια.

 

Η αρχή της πλήρης απελευθέρωσης;;;

Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε μια περίπτωση όπου ένα αυθαίρετο σε όροφο ρυθμίζεται, αλλά η εξωτερική σκάλα που οδηγεί σε αυτό είναι εκτός ρυμοτομικής, οπότε δεν ρυθμίζεται. Είναι στατικά ανεξάρτητη. Το θέμα είναι μπορώ να τακτοποιήσω το αυθαίρετο και να αφήσω την σκάλα εκτός, λόγω του ότι είναι ο μόνος τρόπος να ανέβεις στο σπίτι. Για την βεβαίωση μεταβίβασης το ξεκαθάρισα ότι δεν μπορώ να δώσω. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το ΤΕΕ στη Πατρα και μου ειπαν ότι μέσα στην εβδομαδα θα αναβαθμιστει το συστημα και θα έχει η βεβαιωση και μοναδικο αριθμό και τα πάντα και να περιμενω και να μη δινω βεβαιωση. Επισης ότι θα υπάρχει τροπολογία όσον αφορά το ποια τοπογραφικα πρεπει να ειναι εξαρτημενα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πέρασα το διαμέρισμα μέσα!Έφτιαξα τη δικιά μου βεβαίωση και έγραψα πάνω τον αριθμό πρωτοκόλλου και το ηλεκτρονικό κλειδί που έβγαλε κατά την εισαγωγή!Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι άλλο , ούτε δηλώσεις με στοιχεία σαχλαμαρες περί μοναδικής κατοικίας και τιμλης ζώνης ούτε τίποτα άλλο!Επίσης ακόμα επιφυλάσσομαι για το αν χρειάζεται να πληρώσω καν ΦΕΜ αφού δεν μπαίνει καμία σφραγίδα πουθενά καμίας υπηρεσίας!

Link to comment
Share on other sites

Μην επιφυλασσεσαι...

ΔΕΝ πληρωνεις ΦΕΜ...

Εκτος του οτι ΔΕΝ πηγαινει σε καμια δημοσια υπηρεσια ουτως ωστε να απαιτηθει, ΔΕΝ ειναι μελετη, ουτε επιβλεψη, ουτε παραγει εργο-κατασκευη...

 

Οποτε ποιος ο λογος?\

Το ΦΕΜ δεν ειναι για να κρατησουμε στο συρταρι μας το ενα αντιγραφο αλλα για να το προσκομισουμε σε καποια υπηρεσια, μεσα σε καποιο φακελο...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.