Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

'Εχεις απόλυτο δίκιο για το γενικότερο νομοθετικό μπέρδεμα, αλλού πατάμε και αλλού βρισκόμαστε συνέχεια στην δουλειά μας. Αυτή η φράση ....''και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων''..., πάντως έχει καταργηθεί με ΦΕΚ ή με εγκύκλιο δεν θυμάμαι τώρα αλλά το ψάχνω και θα το ποστάρω μόλις το βρω.

 

υγ λοιπόν είναι στο άρθρ 30 παρ 3γ του ΝΟΚ που λέει,

Στο άρθρο 26 παράγραφος 2 του ν. 4014/2011 η ημερομηνία ≪31.12.2011≫ αντικαθίσταται από την ημερομηνία ≪30.6.2012≫ και διαγράφονται οι λέξεις ≪και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων≫.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

 

η νομιμοποίηση είναι υποχρεωτική

αν πληρούνται οι προϋποθέσεις

(εννοώ να πληρωθεί το παράβολο και εντός της τριετίας να βγει Ο.Α.)

 

ή είναι επιλογή του ενδιαφερόμενου?

 

δηλαδή κάποιος μπορεί να επιλέξει απλά να τακτοποιήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλογή σου, μπορείς και τμηματικά, δηλαδή μέρος του ακινήτου να το εντάξεις και μέρος του να του εκδόσεις οικοδομική άδεια -αν πληροί τις προηποθέσεις γοκ , όρους δόμησης κλπ- στην ίδια δήλωση

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 

έχω μια τέτοια περίπτωση

και ο πελάτης αποφάσισε απλά να τακτοποιήσει

 

και ήθελα να ξέρω αν θα είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος όταν επιλέγουμε ''έκδοση οικοδομική αδείας'' το παράβολο εξαρτάται πάλι από τα τ.μ. και αν είναι κύρια-μοναδική? Ή βγαίνει στάνταρ 500?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει πάντα 500. Εξαρτάται από τα τ.μ. και από το αν είναι κύρια κ.λπ. Μπορεί να είναι και 1.000 ή 2.000 ή κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα.

Neadertal Δεν έχω πάρει το Ε9 αλλά απ' ότι μου 'πε ο ιδιοκτήτης δεν έχει άλλο σπίτι ούτε άλλο οικόπεδο :)

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Δεν αρκεί αυτό όμως, δες αν είναι κάτω των 50 τ.μ...αν είναι πάνω και δεν έχει 2 τέκνα και λοιπά είναι 'άλλη κατοικία', ακόμα και ένα σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.