Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά πραγματικού με τους τίτλους κτήσης και υπάρχον κτίσμ


Recommended Posts

To σπάσιμο στο περίγραμμα του κτιρίου δεν περιλαμβάνει τα δύο καταστήματα που έχει ο ιδιοκτήτης και θέλει να τα ενώσει.

Το πρόβλημα είναι ότι στην παλιά άδεια του 1968 αυτά τα δύο τα δείχνει ενωμένα με άλλα δύο καταστήματα( είναι γωνιακό το οικόπεδο).

Θα κάνω διαρρύθμιση του ισογείου αλλά θα πρέπει να δείξω το τοπογραφικό και την κάτοψη της παλιάς άδειας.

Στο συμβόλαιο του 1975 δείχνει τα πραγματικά καταστήματα έτσι όπως έχουν γίνει δηλαδή 6 ανεξάρτητα καταστήματα.Ακόμη και τα συμβόλαια δεν ισχύουν γιατί στην πολεοδομία τους ενδιαφέρει τα σχέδια της παλιάς άδειας.Είναι τόσο μπερδεμένα που δεν μπορώ να τα εξηγήσω.

Το θέμα είναι ότι είναι συγγενής και δεν μπορώ να τον διώξω και είναι και μεγάλος σε ηλικία και δεν μπορεί να καταλάβει.Νομίζει ότι η άδεια είναι απλά ένα χαρτί.

Επίσης καταχρηστικά οι παλιοί ιδιοκτήτες σήκωσαν έναν όροφο παράνομα τον οποίο δεν μπορώ να δείξω.Έχω μπλέξει άσχημα και δε ξέρω τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν σε βολέυει

 

Βεβαίωση Κύριας χρήσης μετά το 1955

Δικαιολογητικά:

1. Υποβολή φακέλου Β.Κ.Χ. υπογεγραμμένη από μηχανικό, εγγεγραμμένο στο μητρώο της πολεοδομίας.

2. Δύο φωτογραφίες του κτιρίου σφραγισμένες από μηχανικό.

3. Σύγχρονη αποτύπωση σφραγισμένη από μηχανικό, σύμφωνα με το ΦΕΚ 795 Δ/93 περί οικοδομικών αδειών (εις διπλούν).

4. Τεχνική έκθεση από μηχανικό.

5. Αντίγραφα σχεδίων (κατόψεις) από το φάκελο οικοδομικής άδειας (εις διπλούν) επικυρωμένες. Σε περίπτωση απώλειας του φακέλου άδειας, προσκομίζονται δικαιολογητικά για Β.Κ.Χ. προ του 1955, μαζί με το στέλεχος της οικοδομικής άδειας του ακινήτου

6. Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

7. Αν κατά τον έλεγχο του σχεδίου προκύπτουν ενοποιήσεις ή διαχωρισμοί καταστημάτων, θα πρέπει να προσκομίζονται αποδεικτικά στοιχεία (συμβόλαια) ότι οι εν λόγω εργασίες έγιναν πριν το 1979. Διαφορετικά απαιτείται νομιμοποίηση της υπάρχουσας κατάστασης.

8. Κάθε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος συνάθροισης κοινού θα χρειάζεται αλλαγή χρήσης, ανεξαρτήτως εμβαδού, εκτός και αν υπάρχει πιστοποιητικό πριν το 1985 ότι ήταν ίδιας χρήσης.

9. Ομοίως για τα εργαστήρια

10. Για την παραλαβή της Β.Κ.Χ. πρέπει να είναι ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος ή να υπάρχει θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότηση του ενδιαφερομένου στο όνομα του παραλήπτη, ο οποίος θα πρέπει να είναι ο υπογράφων μηχανικός.

11. Παράβολο (εσωτερικό) 29,35 ευρώ.

- Προκειμένου να κατατεθεί αίτηση για βεβαίωση κύριας χρήσης (Β.Κ.Χ.) στο πρωτόκολλο, θα προηγείται έλεγχος πληρότητας φακέλου.

http://www.topeiros.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=177&Itemid=20

 

Μήπως κάποιος ξέρει και το ΦΕΚ που επιβεβαιώνει τα 7-8

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν σε βολέυει

 

7. Αν κατά τον έλεγχο του σχεδίου προκύπτουν ενοποιήσεις ή διαχωρισμοί καταστημάτων, θα πρέπει να προσκομίζονται αποδεικτικά στοιχεία (συμβόλαια) ότι οι εν λόγω εργασίες έγιναν πριν το 1979. Διαφορετικά απαιτείται νομιμοποίηση της υπάρχουσας κατάστασης.

option=com_content&task=view&id=177&Itemid=20

 

Μήπως κάποιος ξέρει και το ΦΕΚ που επιβεβαιώνει τα 7-8

 

Myri , με σώζεις αυτό για τις εργασίες που έγιναν πριν το 1979 που βασίζεται.Υπάρχει κάποιο άρθρο ;

O χωρισμός των καταστημάτων και η σύσταση οριζόντιας συνιδιοκτησίας έγινε το 1975.Έχω και το αντίστοιχο σχέδιο και το συμβόλαιο.

Φωτογραφίες δε θέλει .Mόνο αν αλλάζουν οι όψεις χρειάζονται, γιατί τότε περνάει από Ε.Π.Α.Ε , νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

θέλει φωτογραφίες

2. Δύο φωτογραφίες του κτιρίου σφραγισμένες από μηχανικό.

 

έχω φάει τον κόσμο να βρω τη νομοθεσία για τα 7-8 αλλά δεν τη βρίσκω

δεν ξέρω καν τις διατάξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.