Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Εγω θα ήθελα να ρωτησω το εξής: Επιλέγω μεχρι τις 30/11 τον αριθμό των δόσεων και πλεόν είμαι κατοχυρωμένη ότι εχω μπει στο συστημα. Μετα αν θέλω να αλλάξω τα στοιχεια π.χ. τ.μ. θα μπορω? Φυσικα αν επιλέξω να πληρωσω εφαπαξ, αυτο θα σημαινει ότι εχω υπολογισει σωστα το προστιμο και οτι δηλωσω μεχρι 30/11 αυτο θα ειναι το οριστικο. !!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα πρεπει να γινει και η προσωρινη υπαγωγη μεχρι 30/11???

 

Τοτε το αργοτερο μεχρι 29/11 πρεπει να υποβαλλουμε???

 

 

Λιγο παραξενο αυτο..

Λετε και μετα τις 30/11 να μας αφηνει να "πατησουμε" το "προσωρινη υπαγωγη"???

 

Εγω παντως καταλαβαινω οτι μεχρι 30/11 πρεπει να εχει βγει η εντολη πληρωμης για το παραβολο..

Δεν ξεκαθαριζεται ποτε πρεπει το παραβολο να πληρωθει...

 

 

ναι ρε παιδια και εγω καταλαβαίνω ότι μέχρι 30/11 μπορεις βγαλεις την εντολη πληρωμης για το παραβολο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ο νόμος λέει:

 

3. Η υποβολή των παραπάνω α΄, γ΄ και δ΄ δικαιολογητικών γίνεται είτε απευθείας είτε με συστημένη επιστολή στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή στο ΚΕΠ του Δήμου από 1.10.2011 μέχρι 30.11.2011. Τα υπό β΄ δικαιολογητικά υποβάλλονται εντός τεσσάρων (4) μηνών από τις 30.11.2011. Τα ΚΕΠ αποστέλλουν τα δικαιολογητικά στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία εντός 15 ημερών.

 

Το (α) είναι η αίτηση.

Το (γ) είναι το Παράβολο/αποδεικτικό είσπραξης υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου.

Το (δ) είναι το έντυπο υπολογισμού του ειδικού προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην αγχώνεστε! Πιστεύει κανείς ειλικρινά ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μη δοθεί παράταση? Πιθανότερο μου φαίνεται να ανατείλει ο ήλιος από τη Δύση αύριο το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποτε θα ανακοινωθει η παραταση...

Εγω θελω να ειμαι ετοιμος, να εχω βγαλλει κ την εντολη για το παραβολο και αν θελει ο ιδιοκτητης ας το ρισκαρει και ας μην πληρωσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθησουμε κατα γραμμα αυτα που γραφει ο νομος 4014 + αυτα που λεει το εγχειριδιο χρησης του ΤΕΕ,

τοτε προκυπτει οτι τελευταια μερα πληρωμης του παραβολου (για να ενημερωθει το συστημα και να θεωρηθει εμπροθεσμη η υπαγωγη στην ρυθμιση) = Παρασκευη 25.11.2011

 

Κατι μου λεει οτι η Παρασκευη 25.11.2011 θα ειναι και η μερα κατα την οποια θ'ανακοινωθει η παραταση...

Πολλοι συναδελφοι θα εχουν φροντισει να εκτυπωσουν το παραβολο την προηγουμενη μερα (Πεμπτη 24.11.2011), ετσι ωστε να το πληρωσουν οι πελατες τους την Παρασκευη 25.11.2011

Αρα, το κρατος θα τσιμπησει αρκετα 500ρικακια και το μεσημερακι της Παρασκευης θ'ανακοινωθει η παραταση.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 25.11.11 και όχι 28.11.11. Αφού θέλει 24 ώρες για να ενημερωθεί. Άρα μέχρι 28.11.11 να έχουμε και μια μέρα περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.