Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγχος Ιδιοκτησίας στον 4014


Recommended Posts

Σε καταφανείς περιπτώσεις, όμως, που έχουν καταπατηθεί κοινόχρηστοι χώροι κλιμακοστάσια, δώματα, ακάλυπτοι ο μηχανικός δε μπορεί να το παίξει βλάκας. Ξαναγράφω:

Ο δικαστής δε θα σε θεωρήσει απλά ηλίθιο και ότι μπερδεύτηκες όταν θα έχεις συνδηλώσει ένα δώμα, έναν ακάλυπτο κλπ που προφανώς είναι κοινόχρηστα. Θα αποδόσει σκοπιμότητα και δόλο στην πράξη σου.

Θα θεωρηθείς και συ συνένοχος γιατί α)όπως όφειλες, γνώριζες το νόμο, β)είναι προφανές ότι αναγνώρισες τους χώρους ως κοινόχρηστους, γ)έκανες τη ρύθμιση αποκομίζοντας κέρδη από τη διαδικασία. Μπράβο... Σωστά τα λές... Το συμπέρασμα όμως ποιό είναι; Περιμένουμε; Τακτοποιούμε;

Βασικά ακόμη και όσοι διαφωνούν στα παραπάνω, γνωρίζουν ότι έχεις δίκιο... Αλλά πρέπει κάτι να λέμε! Βαρέθηκα να δίνω την εντύπωση του άσχετου σε όποιο μπαίνει στο γραφείο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίτλους κυριότητας δεν θα ελέγξεις, αλλά από τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας είσαι σε θέση να καταλάβεις αν έχει ο πελάτης αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο ΚΑΙ ΑΡΑ, σύμφωνα με τον 4014, συγκατάθεση των συνιδιοκτητών.

 

Έχεις (εν μέρει) δίκιο γιατί ασφαλώς και μπορείς να καταλάβεις τι είναι Κ/Χ από τα σχέδια. Όμως, το υπόδειγμα βεβαίωσης, συμπεριλαμβάνει το ότι έχει προσκομιστεί τίτλος ιδιοκτησίας. Χωρίς να μας φέρουν τίτλο, βεβαίωση δεν υπογράφουμε. Όχι βέβαια ότι αυτό αποτελεί κανονικό "έλεγχο τίτλων" (που είναι δουλειά δικηγόρου περισσότερο), αλλά μια ένδειξη για το ιδιοκτησιακό τη δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες φορες δεν ειναι και τοσο ευκολο να διαπιστωθει αν ενα διαμερισμα εχει καταπατησει κοινοχρηστο χωρο, ειδικα οταν μιλαμε για μερικα εκατοστα κοινοχρηστου χωρου διαδρομου οικοδομης...

 

Μου ετυχαν τετοιες περιπτωσεις οπου στη μεν μια το καταλαβα μετα απο καμια ωρα και βαλε μετρησεων (δεν πηγε και το ματι μου στο σχεδιο εκει πανω εξ αρχης κιολας) ενω στην αλλη περιπτωση, 2 συναδελφοι μου δεν πηραν καν χαμπαρι... Εμενα απλως μου το εδειξαν...

Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφέρω εδώ κάτι που έγραψα σε άλλο τόπικ με αφορμή άλλη κουβέντα.....

 

 

 

Αυτό με τις αποκλειστικές χρήσεις , αν και ισχύει για τον 4014 (που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει προκειμένου να εισπραχθούν χρήματα),,,,,,

 

ΝΟΜΙΚΑ και ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΚΑ και ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΑ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ γιατί ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου να κάνεις οποιαδήποτε κατασκευή με Ο.Α. ή χωρίς Ο.Α (ακόμα και ΒΒQ ) χωρίς τη συναίνεση των συνιδιοκτητών !!!

 

Γιατί το να έχεις αποκλειστική χρήση π.χ. μιας ταράτσας ή ενός τμήματος ακαλύπτου χώρου κ.λ.π. ΔΕΝ σε καθιστά ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ παρά μόνο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΧΡΗΣΤΗ του χώρου!!

 

Ο χώρος όμως ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΣ (αν και ΜΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ) που σημαίνει ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ !!!!!

 

 

 

Όταν θα αρχίσουν οι δικαστικές διαμάχες μεταξύ συνιδιοκτητών να δω ποιός θα μπορεί να ισχυριστεί ότι είχαν το δικαίωμα επειδή το είπαν κάποιοι άσχετοι ¨νομοθέτες" προκειμένου να βάλουν λεφτά στα Δημόσια ταμεία με το έκτρωμα του 4014......

 

Link to comment
Share on other sites

@Kapa

Έχεις δίκιο για το παράνομο του νόμου, αλλά η λογική στην οποία βασίζεται ''όλα τα σφάζω...'' για να τρέξει το χρήμα τα δικαιολογεί όλα. Ευτυχώς, να λέμε, που έμειναν τουλαχιστον οι κοινόχρηστοι χώροι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Τίτλους κυριότητας δεν θα ελέγξεις, αλλά από τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας είσαι σε θέση να καταλάβεις αν έχει ο πελάτης αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο ΚΑΙ ΑΡΑ, σύμφωνα με τον 4014, συγκατάθεση των συνιδιοκτητών.

 

Διαφωνώ!!

 

Από τα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ έχει δοθεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ π.χ. ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΔΩΜΑΤΟΣ ή ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΚΑΛΥΠΤΟΥ σε κάποια ιδιοκτησία!!!

 

Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να το διαπιστώσεις είναι να ελέγξεις το συμβόλαιο κτήσης!!!!

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

δλδ πάω εγώ κ τακτοποιώ έναν καταπατημένο ακάλυπτο απο τον έναν ιδιοκτήτη κ δεν έχω κυρώσεις?τις έχει όλες ο καταπατητής?εγώ πως είμαι καλυμμένος?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μια ερωτηση σχετικη με ιδιοκτησιακο καθεστως:

Μπορει καποιος να ρυθμισει με 4014, διχως να εχει κανει πρωτα αποδοχη κληρονομιας?

Link to comment
Share on other sites

πρώτα θα κάνει την αποδοχή κληρονομιάς

θα μου πείς τώρα

μα δεν θα φαίνεται στο Ε9!!

( Η δήλωση συνοδεύεται από την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.))

εννοούν ότι αν δεν φαίνεται στο Ε9, θεωρείται άκυρη ως δήλωση

 

τρίχες-Δεν πειράζει -κάνε μια σχετική αναφορά στην τεχν έκθεση

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν θελει να κανει αποδοχη κληρονομιας (δεν εχει λεφτα να πληρωσει τον φορο) και με ρωτησε αν ο νομος προβλεπει την δυνατοτη να ρυθμισει καποιος πρωτα εναν χωρο και μετα να κανει αποδοχη κληρονομιας...

Βεβαια η λογικη λεει οτι για να μπορεις να νομιμοποιησεις εναν χωρο πρεπει πρωτα αυτος να ειναι δικος σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.