Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου Πυλωτης με το Ν4014/11


Recommended Posts

με την καταργηση των θεσεων σταθμευσης, η πιλοτι ειναι ουσιαστικα κοινοχρηστη ομως. απο κοινοχρηστο σε κατοικια δεν ειναι αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

οχι κτιριο κατοικιας ηταν και εκανες υπαρβαση σε κατοικια.........αν εφτιαχνες στο ισογειο καμια βιοτεχνια κανα γραφειο τοτε θαχες αλαλγη χρησης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.

Θα ηθελα την γνωμη σας σε μια τακτοποιηση που εχω.

Οικοδομη του '66 με πιλοτη και Α οροφο.

Οταν κατασκευαζοταν η οικοδομη, εκτος απο τις κολονες της αδειας προσθεσαν 2 επιπλεον κολονες και ετσι μεγαλωσε αυθαιρετα η Πιλοτη κατα 16μ2 . Πανω απο αυτον τον καινουργιο (ανοικτο) χωρο κατασκευαστηκε ενα υπνοδωματιο στον Α οροφο.

Υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας οποτε θα φτιαξω ενα ξεχωριστο φακελο για την πιλοτη.

Το ερωτημα ειναι πως να υπολογισω τον αθαιρετο (ανοικτο και στις 4 πλευρες) χωρο της πυλωτης (16μ2);

Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια. Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα παρομοια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

μπερδεμενο θεματακι.

 

πολυκατοικια (με αδεια του 92) με πιλοτι με θεσεις σταθμευσης, βγαινει αδεια το 2011 που καταργει τις θεσεις απο την πιλοτι (πηγαν στο υπογειο).

 

τωρα ζητανε να το βαλουνε στον 4014 αφου εχει κλειστει κ εχει γινει κατοικια απο παλια (εξου κ η καταργηση των θεσεων...).

 

Αν ειχαμε τις θεσεις σταθμευσης ακομη, θα το δηλωναμε ως αλλαγη χρησης (απο ΒΧ "σταθμευσης" σε ΚΧ "κατοικια" ΣΩΣΤΑ?

 

Τωρα που ΔΕΝ εχουμε θεσεις σταθμευσης ως τι το κανουμε? Ρωτω γιατι αν ΔΕΝ ειναι αλλαγη χρησης προκυπτει σημαντικη διαφορα στο προστιμο. Αποψεις? Αλλαγη χρησης ή Οχι?

 

Εγώ το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι πως θα πληρωθεί το πρόστιμο σαν νέο (μετά το 2004)

 

Καλησπερα.

Θα ηθελα την γνωμη σας σε μια τακτοποιηση που εχω.

Οικοδομη του '66 με πιλοτη και Α οροφο.

Οταν κατασκευαζοταν η οικοδομη, εκτος απο τις κολονες της αδειας προσθεσαν 2 επιπλεον κολονες και ετσι μεγαλωσε αυθαιρετα η Πιλοτη κατα 16μ2 . Πανω απο αυτον τον καινουργιο (ανοικτο) χωρο κατασκευαστηκε ενα υπνοδωματιο στον Α οροφο.

Υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας οποτε θα φτιαξω ενα ξεχωριστο φακελο για την πιλοτη.

Το ερωτημα ειναι πως να υπολογισω τον αθαιρετο (ανοικτο και στις 4 πλευρες) χωρο της πυλωτης (16μ2);

Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια. Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα παρομοια ερωτηση.

Με αναλυτικό προϋπολογισμό ως λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Φαεθων.

Φαινεσαι σιγουρος στην απαντηση σου.

1,Η υπερβαση καλυψης δεν θα υπολογιστει πουθενα;

3,Η αυθαιρετη πλακα της πυλωτης μαζι με τις δυο κολωνες παλι, δεν μπαινουν σε κανενα υπολογισμο υπερβασης;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Φαεθων. Επειδη μπερδευτηκα.

Αν γινεται να το εξηγησεις με λεπτομερεια. Λεγοντας "στην ανωδομη" Μιλας μονο για την πλακα ετσι; οτι θα την βαλω στο αυθαιρετο κλειστο χωρο του Α οροφου. ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙΣ τις δυο αυθαιρετες κολωνες της πιλοτης !

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έκανα εγώ.

Πλάκα και κολώνες με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση.

Όροφος ΥΔ και ΥΚ

 

Τώρα αν την Pilotis την βάλεις ΥΔ ΒΧ (ντεμέκ αποθηκευτικό χώρο) και βγάζει μκρότερο παράβολο/πρόστιμο ίσως να ήταν καλύτερα, δηλαδή ποιο καθαρό σε μεταβίβαση.

 

Δεν νομίζω πως κάποιος θα μου έλεγε γιατί το ένα και όχι το άλλο.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω και παλι για την διευκρινηση Φαεθων

Κατι τελευταιο για να μην μπερδευτω με το τι εννοεις.

Οταν λες "Πλάκα και κολώνες με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση" με τον ορο πλακα εννοεις το ΔΑΠΕΔΟ του αυθαιρετου κομματιου η την ΟΡΟΦΗ του;

Μαλλον και τα δυο απαντω εγω, αλλα μιας και σε εμπλεξα στον "εφιαλτη" μου κανε ενα ακομα κοπο. :???:

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΕΘΩΝ

Τελικα (συμφωνα με τα "ΘΕματα αυθαιρετων Αλφαβητικα" της Λεμπεση σελ40 "Η ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΠΙΛΩΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΒΧ και οχι με την Δ'6 με αναλυτικο.

Αν εχει καποιος διαφορετικη γνωμη παρακαλω να την καταθεσει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.