Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου Πυλωτης με το Ν4014/11


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου απαγορεύεται η κατασκευή κτιρίου σε pilotis. Άρα σίγουρα αντίκειται στις διατάξεις και μια καλή ιδέα, σε συνδυασμό και με την ΣΤ7, θα ήταν ο υπολογισμός προστίμου με αναλυτικό, θεωρώντας ότι ο χώρος της Pilotis είναι Η.Χ. σύμφωνα με τον ορισμό του άρθρου 2 παρ.32 του ΓΟΚ.

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και θα συμφωνήσω. Με αναλυτικό θεωρείς ότι πρέπει να αντιμετωπίσω και τους εξώστες?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παραβιάζουν κάποια πολεοδομική διάταξη, προσωπικά δεν θα τους έβαζα καθόλου τους εξώστες στον υπολογισμό προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στην Πολεοδομία για την περίπτωση μου:

«Έχω Εκτός Σχεδίου, χωρίς Οικοδομική Άδεια αυθαίρετο κτίσμα που στο ισόγειο είναι pilotis και έχει και μια αποθήκη και στον 1ο όροφο έχει κατοικία. Υπάρχει εξωτερική σκάλα για τον 1ο όροφο.»

και μου είπαν τα εξής:

-Για την pilotis με την αποθήκη: τα βάζω όλα ως Υ.Δ.Β.Χ. και μάλιστα επειδή δεν υφίσταται ο όρος pilotis στα εκτός σχεδίου μου είπαν να γράψω «μη αποπερατωμένος χώρος προς διαμόρφωση» και εκ των υστέρων να βγάλω αδεια αποπεράτωσης

-Για την εξωτερική σκάλα: τη βάζω Υ.Δ.Κ.Χ. (αν και μου είπαν ότι και με αναλυτικό δεν είναι λάθος...)

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου είπανγια τα περί pilotis αλλά στα εκτός σχεδίου υπήρχε ο όρο ημιυπαίθριος.

Απλά δεν έχεις το bonus να μην μετράει το κλιμακοστάσιο στην δόμηση.

Οπότε προσωπικά θα το έβαζα με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Και θα περίμενα να δω πως θα βάλω την προσαύξηση για το υπερβάλλον ποσοστό των Η/Χ στις λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου φαίνεται λογικό αλλά έχω και τη σκέψη που έβαλα στο FORUM με τίτλο:

«Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου»....θα δω τι με συμφέρει ανάλογα με τις απαντήσεις, αν και στην Πολεοδομία ήταν κάθετοι ως προς αυτό για Υ.Δ.Β.Χ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pilotis (κτιριο με αδεια δηλ pilotis και κατοικια στον οροφο, ενα ιδιοκτητης) που κλεινει και γινεται κατοικια, πηγαινει σαν ΥΔΚΧ χωρις αλλαγη χρησης ή σαν ΥΔΒΧ με αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

η πυλωτή έκλεισε και έγινε κατοικία. Άρα έχουμε ΥΔ. Κ. Χ χωρίς αλλαγή χρήσης.Εκτιμώ πως θα είχαμε αλλαγή χρήσης αν για παράδειγμα ο νέος κλειστός χώρος θα είχε χρήση καταστήματος ή γραφείου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για την pilotis σκεπτόμενος πως αν πήγαινε να βγάλει Ο.Α. ο τίτλος της θα ήταν "Προσθήκη κατοικίας στην pilotis" και όχι "Αλλαγή χρήσης από pilotis σε κατοικία" συμφωνώ με τον Pavlos33, άρα ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.