Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αποτύπωσης στο λογισμικό ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πού βγάζει ρε παιδιά την "αποτύπωση"? Γιατί αισθάνομαι τόσο χαζός!!!

Εγώ στις κυριες εργασίες βρίσκω στο Α : αποχέτευση, ανυψωτικά, αρχιτεκτονικά. Εισάγω ως κύρια εργασία τα αρχιτεκτονικά. Μετά στην επεξεργασία εργασιών, στο είδος εργασίας μου εμφανίζει μόνο το "μελέτη αρχιτεκτονικών", στις προσαυξήσεις εργασίας δεν έχουμε δουλειά, και στη δεξιά πλευρά στης (ιστο)σελίδας εμφανίζει την επιλογή μεταξύ άλλων ΠΡΟΜΕΛΕΤΗ. Αλλά πού είναι η λέξη ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ? Γιατί έτσι εγώ χάνω το 75%, που λες δεν πειράζει, ψίχουλα είναι για κρατήσεις για κτίριο 50 τμ, αλλά επειδή έχω ένα δύο κτίρια των 400 τμ, δεν θέλω ούτε ευρώ παραπάνω να χαρίσω στους ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΕΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ξέρει κάποιος πώς πρέπει να εισάγεται η αμοιβή αποτύπωσης στο λογισμικό του ΤΕΕ? (ακριβώς πώς συμπληρώνουμε τη σελίδα "επεξεργασία εργασιών"?)

Και γιατί να χάσουμε χρόνο

με το να "παίζουμε" με ένα λογισμικό αμοιβών?

Το αποτέλεσμα της "νόμιμης" αμοιβής που θα προκύψει

θα χρειαστεί να το εισάγουμε κάπου?

 

Και μήπως προβλέπεται

και αμοιβή για το χρόνο απασχόλησης που θα μας "φάει" το λογισμικό αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να βαλεις ξεχωριστη εργασια την αποτυπωση, θα σου δωσει την ελαχιστη των 5000λ

 

Κατάλαβα τι φταίει. Δεν έβαζα ρύθμιση 4014 εγώ παρά μόνο άνοιγα νέο κτιριακό και πέρναγα αποτύπωση. Θα το δοκιμάσω αργότερα όπως ακριβώς το λες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Inzaghi παιχταρά!!! It works!!!

 

Σημείωση: Αφού σβήσουμε την κατοικία από τους "χώρους" και αφήσουμε μόνο τις ρυθμίσεις 4014 και με τα τμ (ΠΟΙΑ ΤΜ ? ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?) , παραπάνω που λέει "προϋπολογισμός έργου" ΄το αφήνουμε 0 ?

 

Επίσης, βάζουμε πχ μόνο ΚΑΤΟΙΚΙΑ 40 τμ ή και τους η/χ και το υπόγειο και την απιθήκη?

Μόνο τα αυθαίρετα μέτρα ή όλα?

Link to comment
Share on other sites

Πού είδατε ρε παιδιά τη λέξη "αποτύπωση"????? Πού έχω κολλήσει τώρα και δε τη βρίσκω πουθενά????

Link to comment
Share on other sites

Οταν σβησεις την "κατοικια" ο προυπολογισμος μηδενιζεται....

Δε σε αφορα, αστον μηδενικο.

Για να βγαλεις τον προυπολογισμο στην "κατοικια", θα εισαγεις τα τετραγωνικα των χωρων που προκειται να αποτυπωσεις μονο, για να εχεις μονο το κοστος της αποτυπωσης αυτων...

Αν αποτυπωσεις και την αποθηκη, τοτε βαλτα...

 

Κι εγω εφαγα αρκετο ψαξιμο στο προγραμμα μεχρι να το βρω αλλα τελικα δουλεψε :P

 

 

 

Πού είδατε ρε παιδιά τη λέξη "αποτύπωση"????? Πού έχω κολλήσει τώρα και δε τη βρίσκω πουθενά????

Μεσα στις κυριες εργασιες των ρυθμισεων που εχεις βαλει προηγουμενως στους χωρους

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να σβήνουμε την κατοικία και τους άλλους χώρους μετά και να αφήνουμε μόνο τη ρύθμιση 4014 (εφόσον απαιτείται και αποτύπωση) ? Απλά, για να μην είναι κόκκινο το κουτάκι του προϋπολογισμού, βάζουμε όσα μας βγάζει η κατοικία και οι άλλοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Μα για ποιο λογο να την αφησεις την κατοικια μεσα?

Αφου ΟΛΕΣ σου τις εργασιες τις βασεις με τον 4014...

Αυτο με την κατοικια το κανεις ΜΟΝΟ για να βρεις τον προυπολογισμο....

Μετα δε σε ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αποτύπωση είναι έξτρα εργασία από τη διαδικασία της ρύθμισης του 4014, δεν πρέπει να αφήσουμε μέσα την κατοικία και τους λοιπούς χώρους ώστε να αναφέρουμε την αποτύπωση?

 

ΟΚ, σαν νόμιμη αμοιβή θα φαίνεται στις εργασίες, αλλά δεν πρέπει να φαίνεται και στους χώρους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.