Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Θα ηθελα να σς καταθεσω μια προσφατη εμπειρια μου με συναδελφο μηχανικο για τον οποιο γνωριζω πως δεν ξερει να κανει στατικες μελετες:

 

Μου ειπε λοιπον πως εχει κανει αρκετες δηλωσεις 4014 για ξενοδοχεια. Στην ερωτηση μου για το τι χρεωνει για τις μελετες στατικης επαρκειας μου απαντησε..........

"ελα μωρε! Τιποτα! Υπογραφω αυτο το ....τυπικο χαρτι....." και με αφησε καγκελο!!!!!!

Μουδιασα τοσο πολυ που ντραπηκα να πω οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς εννοώ. Δηλαδή, έχει άγνοια των συνεπειών αυτής του της έστω όπως λες ενσυνείδητης πράξης.......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κάποιοι επωφελούνται της απουσίας ελέγχου και "αλωνίζουν" εις βάρος ημών που προσπαθούμε να κάνουμε ακόμη σωστά τη δουλειά μας.

Όμοια περίπτωση: πατάρι σε κατάστημα δηλωμένο με 4014 σε περίπτωση ββ. Καλούμαι να κάνω στατική επάρκεια σε άδεια αλλαγής χρήσεώς του σε υγειονομικού ενδιαφέροντος, τους λέω πρέπει να υπάρχει από 4014 (που έκανε άλλος μηχανικός), του τηλεφωνούν και απαντά: εχω συμπληρώσει το "ερωτηματολόγιο" και είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλές γιορτές!!

 

Μέχρι σήμερα είχα σίγουρο ότι για όλες τις περιπτώσεις πλην κατοικίας απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας (επίλυση κατά ΚΑΝΕΠΕ) και συμπλήρωση του εντυπου 3 για την περίπτωση των αυθαιρέτων.

Σήμερα όμως μου είπε ένας συνάδελφος να κοιτάξω στο σύστημα του ΤΕΕ σε μία δήλωση αυθαιρέτου που είναι π.χ. κατάστημα ότι στην καρτέλα ¨Αρχεία¨ εκεί που ανεβάζεις τα έντυπα/μελέτες για το 24: Μελέτη στατικής επάρκειας Κατηγορία 3 Ν.4014 Αρ. 24 παρ. 2 ββ απαιτείται έντυπο απο τον μηχανικό...Τι εννοεί ?? Ότι δε χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας και θέλει μόνο το Έντυπο 3 συμπληρωμένο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

24 Μελέτη στατικής επάρκειας Κατηγορία 3 Ν.4014 Αρ. 24 παρ. 2 ββ checkdc.gif Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις για τις οποίες κατά το εδάφιο β της παρ.3 του άρθρου 24ββ απαιτείται η υποβολή μελέτη στ Μηχανικός (έντυπο) ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Στο ββ απαιτείται. Πρόσεξε όμως στο τι ορίζεται αα ή ββ θα σε βοηθήσουν σχετικά οι ΤΟΤΕΕ για τα ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχω 3όροφο κτήριο με 2 ορόφους super market και έναν όροφο κατοικία και επιπλέον αυθαίρετο όροφο (υπερυψωμένη σοφίτα) κατοικία, τότε απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας?

Κάτι είχα ακούσει παλαιότερα περί ποσοστού των καταστημάτων επί του συνολικού (αναλογία τεραγωνικών), ώστε να αποφανθούμε για το ποια είναι η δεσπόζουσα χρήση.

Πού μπορεί να διευκρινιστεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν ρυθμίζεις π.χ. χώρους του καταστήματος ναι χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας με βάση το νόμο.

Αν ρυθμίζεις π.χ. χώρους της κατοικίας (π.χ. σοφίτα) όχι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.