Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι όπως διατυπώνεται στο νόμο καταλαβαινω οτι θα γίνει αποτύπωση και μελέτη στατικής επάρκεις μόνο για τα τμήματα της αυθαιρεσίας.Για την αποτύπωση είναι αποδεκτό. Για την στατική επάρκεια όμως?

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι. μα το λέει ο κανονισμός. δεσπόζουσα-κυριαρχούσα χρήση.

 

και το πνεύμα του αντισεισμικού δεν είναι "ξενοδοχείο 300μ2 & κατοικία 500μ2 => άρα κατοικία"

 

αφορά τη δυσμενέστερη από άποψης συντελεστής σπουδαιότητας χρήση και όχι τη μέγιστη σε τετραγωνικά χρήση.

 

άντε γιατί κάποιοι μας έχουν φλομώσει στις κοτσάνες.

 

και όποιος αμφισβητεί αυτό που λέω έχει 2 επιλογές:

 

ή να βάλει το μυαλό του να δουλέψει στο mode "κοινή λογική" ή να διαβάσει τις οδηγίες του οασπ

 

υ.γ. 2. ήττα - ρο -άλφα - κλης, ηρακλής πρωταθλητής

 

Έτσι είναι, η δεσπόζουσα χρήση έχει αναφορά σε απάντηση του ΟΑΣΠ, η οποία λέει:

Σε περίπτωση νοσοκομείου, τα γραφεία θα τα πάρουμε με Σ2;

Η απάντηση είναι ότι επειδή τα γραφεία είναι "βοηθητικοί" χώροι του νοσοκομείου,

άρα η δεσπόζουσα χρήση είναι το νοσοκομείο, θα πάνε και αυτά (γραφεία) με Σ4.

 

Δεν αθροίζουμε τετραγωνικά και όσα είναι πιο πολλά τα βαφτίζουμε δεσπόζοντα (πως τα λέω) τετραγωνικά.

 

Η πρόταση του ΟΑΣΠ μέσω του προέδρου του είναι να γίνει διαχωρισμός του δελτίου ή της μελέτης βάσει σπουδαιότητας.

 

Υ.Γ.3 103 χρόνια ιστορίας κλείσαμε χθες... Ο ΗΡΑ πάντα πρωταθλητής στις καρδιές μας. Λαμόγια οπαδοί, λαμόγια διοικήσεις έφεραν τον ΗΡΑΚΛΗ στο σημείο που είναι σήμερα. Εμείς θα τον φέρουμε πάλι στη φυσική του θέση.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα ΗΜ το λέει ξεκάθαρα ότι σε

''Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοι-

κίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο''

 

Ίσως να αναφέρεται και σε κτίρια κατοικιών όταν υπάρχουν ισόγεια καταστήματα, μία απλή και συχνή κατάσταση, στην οποία δεν υπολογίζεται όλο το κτίριο ως το κατάστημα αλλά ως κατοικίες. Νομίζω δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οπως διαπιστωνω ειναι πολλες οι περιπτωσεις καταστηματων στο ισογειο και οροφων με διαμερισματα σε κτισματα εξ ολοκληρου αυθαιρετα...

 

Ο 4014 μεχρι στιγμης λεει μελετη στατικης επαρκειας για εμπορικα καταστηματα...

Μπορουμε να διαχωρισουμε τα ειδη καταστηματων αναλογως δραστηριοτητας?

Γιατι εγω εχω περιπτωση που το καταστημα δεν εμπορευεται κατι αλλα παρεχει υπηρεσιες (μοδιστρα)

Βασει νομου αυτο δεν ειναι εμπορικο καταστημα, αρα δε θελει μελετη στατικης επαρκειας...

 

Και αυτο περι μελετης στατικης επαρκειας η δελτιου δομικης τρωτοτητος αναλογως σπουδαιοτητος θεωρειται εγκυρο και εφαρμοσιμο τη στιγμη που μιλαμε ή ειναι λογια του αερα?

 

Οπως επισης και η τεχνικη εκθεση του Ηλεκτρολογου Μηχανικου σχετικα με τις γειωσεις, που κοστολογειται με 1,5 ημερα εργασιων, ισχύει η οχι?

 

Γιατι επικειται οικονομικη προσφορα σε πελατη αυριο και πρεπει να ξερω τι να του πω...

Link to comment
Share on other sites

Tα ΗΜ είναι ξεκάθαρο ότι δε χρειάζονται σε ΚΤΙΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Επίσης ίσως η μελέτη στατικής επάρκειας κτιρίου που περιγράφει ο νόμος να αφορά κτίρια με χρήση εμπορικών καταστημάτων κι όχι καταστήματα σε ισόγειο κτιρίου κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Μού έτυχε χτες περίπτωση κτηρίου, χωρίς ΟΑ, που αποτελείται από ισόγειο με 2 καταστήματα + μια κατοικία και έναν όροφο με 2 κατοικίες. Αφού δεν έχει ΟΑ δεν υπάρχει χρήση κτηρίου οπότε το ερώτημα είναι αν θα πάω σε όλα με δελτίο δομ. τρωτότητας ή αν απαιτείται στατική μελέτη για τα 2 καταστήματα στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Μα, Θοδωρη, οταν εχεις μη χρηση οικιας, εστω στο ισογειο, δε θα χρειαστει να κανει ελεγχο γειωσεων και τεχνικη εκθεση ο Ηλεκτρολογος εστω μονο για το ισογειο καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, απλά έγραψα ότι λέει ο νόμος.

Λέει για κτίρια κατοικίας, όχι για κατοικίες, ή διαμερίσμτα ή μεζονέτες ή μονοκατοικίες ή πολυκατοικίες με πυλωτή.

Κτίριο κατοικίας και μέχρι να βγει διευκρίνιση νομίζω μένουμε στο τι κτίριο είναι από την ΟΑ. Πάλι λέω όμως ότι πρέπει να περιμένουμε.

Ας δηλώσουνε κάτι μιας και είναι συνυφασμένα με τις νόμιμες αμοιβές και κατ' επέκταση με την αρχική τουλάχιστον δηλωση αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οι διαφορετικες ερμηνειες που δινουμε στο Νομο....

Δεν εχεις αδικο...

Απλως το θεμα ειναι οτι οταν ενα κτηριο εχει καταστηματα κατω και κατοικιες στους οροφους, τοτε δεν ειναι κτηριο κατοικιας αλλα μεικτης χρησης...

Αν δεν κανω λαθος...

 

Εγω παντως στον πελατη μου σημερα, που εχει αυθαιρετο εξ ολοκληρου, εντος σχεδιου, με καταστημα (οχι εμπορικο) και 2 οροφους πανω με κατοικιες, του εκανα προταση με τη δικη μου αμοιβη, μη συμπεριλαμβανομενης αμοιβης τοπογραφικου, φωτοερμηνειων και αμοιβη ηλεκτρολογου, αν και εφοσον χρειαστει...

Για να ξερει που βαδιζει!

 

Το θεμα με τη μελετη στατικης επαρκειας και τα 2250λ αμοιβης ηλεκτρολογου-μηχανολογου μηχανικου για τον ελεγχο γειωσεων νομιζω πρεπει να αποσαφηνιστουν παραυτα...

Γιατι δε νομιζω ειδαλλως πως κανενας μηχανικος θα κατσει απο μονος του να κανει μελετη στατικης επαρκειας σε κτηριο που απλως στο ισογειο εχει 25τ.μ. καταστηματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.