Μετάβαση στο περιεχόμενο

νόμιμη αμοιβή και δυνατότητα έκπτωσης εώς 30-40%


Recommended Posts

Απο τη στιγμη που βγηκε ο Νομος και δεν οριστηκαν νομιμες αμοιβες για τις βεβαιωσεις νομιμοτητας, δεν περιμενω να βγουν στην πορεια... Δε θα ασχοληθει το κρατος εκ νεου με κατι που ειχε ηδη ασχοληθει στο παρελθον... Οσο ασχοληθηκε ασχοληθηκε...

 

Θα γινει η δουλεια, το μυριζομαι, ακριβως οπως με τα ΠΕΑ...

Περιμενουμε να οριστικοποιηθουν οι διευκρινισεις για να τις εφαρμοζουμε, εδω και κατι μηνες...

Περιμενουμε να βγουν ΕΠΙΣΗΜΑ να μας ενημερωσουν για κρατησεις και ΦΕΜ εδω και μηνες...

Ειδατε χαιρι? Κανενα... Ο καθενας κανει του κεφαλιου του και ειναι και νομιμος στην τελικη... Οτι δεν απαγορευεται επιτρεπεται...

 

Αν καποιοι συναδελφοι θελουν να παιρνουν 1000λ για τη βεβαιωση ας παιρνουν. Αν αλλοι παιρνουν 150€ ολα μεσα, ας το κανουν. Αν καποιοι υπογραφουν χωρις αυτοψια, ας το κανουν...

Μονο να μου πουν ποιοι ειναι για να μπορεσω να τους στελνω πελατες μου που δεν τους υπογραφω γιατι εχουν αυθαιρεσιες που δε ρυθμιζονται γρηγορα και ευκολα, για να τα επωμιζονται αυτοι και να προχωραμε...

 

Την πιατσα την καθοριζουμε ΕΜΕΙΣ και σε οποιον δεν αρεσει, ας παει να βρει το φτηνο και ευκολο...

Θα τα βρουν μπροστα τους και ιδιωτες και μηχανικοι...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει κατά τη μεταπώληση (δλδ όταν στο μέλλον θα πουλήσει αυτό που αγόρασε τώρα) ?

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω ειναι ολο το ζουμι-φρενο-μπλοκο στην αυθαιρετη δομηση.

Ειναι γνωστο οτι τοσα χρονια ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να πολεμησουν τις αυθαιρεσιες, για τους γνωστους σε ολους μας λογους......

Φανταστειτε το εξης:

 

- Πουλαει καποιος ενα διαμερισμα, βρισκοντας "φιλο του" μηχανικο ο οποιος του χορηγει Βεβαιωση.

Ταυτοχρονα υπογραφει και ο ιδιος υπευθυνη δηλωση (σαν ιδιοκτητης).

- Ο αγοραστης μετα απο πχ. 3 χρονια αποφασιζει να το πουλησει και ο νεος αγοραστης αναθετει σε μηχανικο να του κανει ελεγχο οτι αυτο που αγοραζει ειναι "ok".......

Η πωληση χαλαει.....

 

Τι θα κανει ο πρωην αγοραστης - νυν πωλητης?

Εγω λεω οτι θα τρεξει στα δικαστηρια τον 1ο μηχανικο+αυτον που του πουλησε το διαμερισμα!

υ.γ. Ειδατε που το κρατος φροντιζει και για το μελλον των Δικηγορων? :grin:

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε το εξης:

- Πουλαει καποιος ενα διαμερισμα, βρισκοντας "φιλο του" μηχανικο ο οποιος του χορηγει Βεβαιωση.

Ταυτοχρονα υπογραφει και ο ιδιος υπευθυνη δηλωση (σαν ιδιοκτητης).

- Ο αγοραστης μετα απο πχ. 3 χρονια αποφασιζει να το πουλησει και ο νεος αγοραστης αναθετει σε μηχανικο να του κανει ελεγχο οτι αυτο που αγοραζει ειναι "ok".......

Η πωληση χαλαει.....

 

Τι θα κανει ο πρωην αγοραστης - νυν πωλητης?

 

Θες να σου απαντησω τι θα κανει?

Θα βρει καποιον αλλο φιλο του να του υπογραψει για να μην χασει τον πελατη και το ρευστο...

Ποιος τρεχει στα δικαστηρια τωρα...

 

 

Εχεις ακουσει πολλες περιπτωσεις που η αγοραπωλησια χαλαει επειδη υπαρχει αυθαιρεσια?

Τα παντα ρυθμιζονται συναδελφε... Δεν εχω βρει ουτε ενα σπιτι καθαρο για πωληση...

Τι θα εκανα? Θα τα χαλουσα ολα?

Δοξα τω Θεω, ΕΕΜΚ υπαρχουν, 3843 υπαρχει, 4014 υπαρχει, μαστορια διαθεσιμα υπαρχουν... Ολα γινονται...

Και μετα απο χρονια 3843 και 4014 να μην υπαρχουν, ε θα υπαρχουν οι αντιστοιχοι νομοι του τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Πως το τεε εγκρινει εκπτωσεις κατω απο την νομιμη οταν δεν εχει ψηφιστει το ΠΔ που του δινει τετοια αρμοδιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος συνάδελφος σίγουρη γνώση, να το έχει δει με τα μάτια του δηλαδή, για έγκριση έκπτωσης από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Βασει του Ν3919 το ΤΕΕ πλέον δεν προβλέπεται να εγκρίνει εκπτώσεις αλλά μόνο να δέχεται τα συμφωνητικά.

Και σε περίπτωση που υποπέσει στην αντίληψή του ασυνήθιστα χαμηλή έκπτωση , μπορεί να σε καλέσει να την αιτιολογήσεις και αν δεν είναι επαρκείς οι εξηγήσεις σου έχει το δικαίωμα να σου επιβάλει ποινή γι αθέμιτο ανταγωνσμό.

 

Από κάποιους νομικούς υπάρχει η άποψη ότι θεωρείται αθέμιτος ανταγωνσιμός έκπτωση κάτω του 50% .

Link to comment
Share on other sites

Η μέχρι σήμερα εμπειρία μου και ταυτοχρόνως εκτενής έρευνα έχει δείξει ότι, υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ" γύρω μας (ευρύτερη περιοχή Λεκανοπεδίου Αττικής) οι οποίοι ζητούν:

- Για ολόκληρη τη διαδικασία της δήλωσης αυθαιρέτου (ΟΛΑ ΜΕΣΑ) 500 ευρώ. Κι αν χρειαστεί τοπογραφικό άλλα 200.

- Για βεβαίωση μηχανικού (ΟΛΑ ΜΕΣΑ) 150 ευρώ.

 

Δυστυχώς ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...

Ενοείται πως 500 ευρω για μια περίπτωση ειναι ελάχιστη. Σε ρωτάω όμως αν σου δινόταν η ευκαιρία να πάρεις ολόκληρο οικισμό με 100+ αυθαίρετα στην ίδια περιοχη , δεν θα σου φταναν τα 500 ευρω?80 ευρω κρατησεις , 90 ευρω φπα , 40 ευρω φεμ να σου βαλω και φορολογια και αλλα εξοδα αλλα 100 ειναι καθαρα σχεδον 200 ευρω , δηλαδη 20000 ευρω .Νομίζω πως στην σημερινη συγκυρια δεν ειναι ασχημα.Προφανως ετσι το βλεπουν πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω παντως πως αυτοι που παιρνουν 500αρικα ολα μεσα παιρνουν οικισμους των 100 αυθαιρετων εκαστος....

Για τα ψιχουλα πανε ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω όμως αν σου δινόταν η ευκαιρία να πάρεις ολόκληρο οικισμό με 100+ αυθαίρετα στην ίδια περιοχη , δεν θα σου φταναν τα 500 ευρω?80 ευρω κρατησεις , 90 ευρω φπα , 40 ευρω φεμ να σου βαλω και φορολογια και αλλα εξοδα αλλα 100 ειναι καθαρα σχεδον 200 ευρω , δηλαδη 20000 ευρω .Νομίζω πως στην σημερινη συγκυρια δεν ειναι ασχημα.Προφανως ετσι το βλεπουν πολλοι.

 

Όχι συνάδελφε. Διαφωνώ. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα 100+ αυθαίρετα που θα πάρεις για τακτοποίηση, μπορεί να μην σου δημιουργούν 100+πλάσιο κόπο και χρόνο, αλλά ενδεχομένως ένα Χ60 ή Χ70 σου τον δημιουργούν. Παραδέχομαι δηλαδή ότι υπάρχει μια κάποια "οικονομία κλίμακας" σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους, ότι δεν πουλάμε υφάσματα ούτε ντομάτες, ούτε πατάτες, ώστε να λέμε "εσύ μου έκανες μεγάλη παραγγελία, πάρτες 30 σεντς το κιλό παρακάτω επειδή ψωνίζεις χονδρική". Δε δουλεύει έτσι το πράγμα. Μου θύμισες μια τραπεζικό που μίλαγα την προηγούμενη εβδομάδα και (συγκαλυμένα και κομψά βέβαια) πήγε να μου παζαρέψει την αμοιβή μου για μια βεβαίωση για μεταβίβαση δικού της ακινήτου, λέγοντας ότι έχουν κάποια ακίνητα σε οικοδομικό συνεταιρισμό που χρειάζονται βεβαιώσεις και θα μπορούσε να με "προωθήσει" (για να με "ρίξει" μου το είπε). Μα στα έστω 50 ακίνητα του συνεταιρισμού δεν θα πρέπει εγώ να επαληθεύσω στοιχεία δόμησης Χ50 με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόπο και χρόνο; Δε θα πρέπει να ετοιμάσω Χ50 τη "χαρτούρα" των βεβαιώσεων; Δε θα βάλω Χ50 τη σφραγίδα μου, πράγμα το οποίο σημαίνει ακριβώς Χ50 ευθύνη δική μου;

Στα παραπάνω δε, δεν συνυπολόγισα ότι μια τέτοια ενασχόληση "χονδρικής" με κάποιον, εκτός των παραπάνω, σημαίνει αποκλειστική ενασχόληση για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι θα πρέπει να διώξω άλλους πελάτες (που μπορεί να είναι κανένας, αλλά μπορεί να είναι και 5-10 βέβαια) οι οποίοι εκτός του ότι θα μου έδιναν σημαντικά περισσότερα χρήματα ανά μονάδα, μάλλον δεν πρόκειται να με ξαναπροτιμήσουν ποτέ γιατί τους έδιωξα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.