Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από 28 σε 36 Δόσεις! (Ενημέρωση)


Recommended Posts

Πολλά προβλήματα θα παρουσιαστούν με αυτή την αλλαγή. Να δούμε πως θα τα λύσουν....

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω, εύκολα "προγραμματιστικά" λύνεται!

Πρακτικά, fax, άνοιγμα δήλωσης, νέα επιλογή, "φύγαμε", επιστροφή στην προεπιλεγμένη κατάσταση....

Δηλαδή, καλό καλοκαίρι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας,

 

Έχω κάνει ρύθμιση αυθαιρέτου την περιόδου οπού οι δώσεις ήταν 28 και όχι 34, έχω πληρώσει και την δεύτερη δόση. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να αλλάξω των αριθμό των δόσεων από 28 σε 34 και πως μπορεί να γίνει αυτό. Είδα στην τηλεόραση πως οι ομογενείς που έχουν επιστρέψει στην Ελλάδα και έχουν προβεί σε ρύθμιση της κύριας κατοικίας τους θα πληρώσουν το 20% του ειδικού προστίμου αυθαίρετου, θα ήθελα να ρωτήσω εάν αληθεύει αυτό και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να πληρώσω μονό το 20%(έχει καταβληθεί η δεύτερη δόση).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Nόμος 4042/12 αρθρο 70.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω, εύκολα "προγραμματιστικά" λύνεται!

Πρακτικά, fax, άνοιγμα δήλωσης, νέα επιλογή, "φύγαμε", επιστροφή στην προεπιλεγμένη κατάσταση....

Δηλαδή, καλό καλοκαίρι.....

 

Ιάσονα, ας πούμε πως το πρόστιμο σε δόσεις είναι 34000€ και έχει βγει δόση 34000/34=1000€/μήνα.

Ο ιδιοκτήτης έχει ήδη πληρώσει 4 δόσεις, δηλαδή 4000€.

Ο καινούριος υπολογισμός θα λέει 34000/48=708,33€/μήνα.

Στην 4η δόση, ποιο ποσό θα πληρώσει;

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να του ανοίξουν την δήλωση, να δηλώσει ως πληρωμένο πρόστιμο το ποσό των 4000€ και να γίνει νέος υπολογισμός του υπολοίπου δια το υπόλοιπο του αριθμού των δόσεων... δηλαδή 30000/44=681,82€.

Αλλά το κόβω δύσκολο.....

 

Ή να αρχίσει να πληρώνει 708,33€ από την 4η δόση και μετά μέχρι και την 42η δόση και την 43η να πληρώσει 250,14€.

Ίδωμεν.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αφού στην δήλωση φαίνονται ξεκάθαρα οι δόσεις που έχουν πληρωθεί στα οικονομικά στοιχεία, λογικά

μπορεί να υπολογίσει το πρόγραμμα νέες δόσεις αφού έχει αφαιρέσει τις δόσεις που έχουν πληρωθεί :confused:

 

Αλλιώς αντίστοιχο πρόβλημα θα υπάρχει και στην περίπτωση που διορθώσουμε την τιμή ζώνης ή τα τ.μ σε δήλωση

που είναι στο στάδιο πρ. υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Είπες κάτι που θέλω να το ρωτήσω μιας και δεν έχω βάλει κανέναν με δόσεις.

Όταν πληρωθεί η δόση, ενημερώνεται το σύστημα ότι πληρώθηκε και λέει πόσο είναι το υπόλοιπο;

Αν είναι έτσι, τότε θα υπάρχει επιλογή επανακαθορισμού των υπολοίπων δόσεων και νέα εκτύπωση εντολής πληρωμής αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, ας πούμε πως το πρόστιμο σε δόσεις είναι 34000€ και έχει βγει δόση 34000/34=1000€/μήνα.

Ο ιδιοκτήτης έχει ήδη πληρώσει 4 δόσεις, δηλαδή 4000€.

Ο καινούριος υπολογισμός θα λέει 34000/48=708,33€/μήνα.

Στην 4η δόση, ποιο ποσό θα πληρώσει;

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να του ανοίξουν την δήλωση, να δηλώσει ως πληρωμένο πρόστιμο το ποσό των 4000€ και να γίνει νέος υπολογισμός του υπολοίπου δια το υπόλοιπο του αριθμού των δόσεων... δηλαδή 30000/44=681,82€.

Αλλά το κόβω δύσκολο.....

 

Ή να αρχίσει να πληρώνει 708,33€ από την 4η δόση και μετά μέχρι και την 42η δόση και την 43η να πληρώσει 250,14€.

Ίδωμεν.....

 

Είναι πολύ πιό απλό το θέμα φίλε.

Οι μέχρι τότε πληρωμές αφαιρούνται ως καταβληθείσες δόσεις.

Στη συνέχεια το υπόλοιπο ποσό διαιρείται με τον νέο αριθμό των δόσεων και αυτομάτως βγαίνει το ποσό της κάθε δόσης που υπολείπεται. Πανεύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Είπες κάτι που θέλω να το ρωτήσω μιας και δεν έχω βάλει κανέναν με δόσεις.

Όταν πληρωθεί η δόση, ενημερώνεται το σύστημα ότι πληρώθηκε και λέει πόσο είναι το υπόλοιπο;

Αν είναι έτσι, τότε θα υπάρχει επιλογή επανακαθορισμού των υπολοίπων δόσεων και νέα εκτύπωση εντολής πληρωμής αυτών.

 

Δεν αναφέρει το υπόλοιπο που απομένει, απλώς αναφέρονται όλες οι υπόλοιπες δόσεις και οι ημερομηνίες που πρέπει να εξοφληθούν.

Η εντολή είναι ίδια σε όλες (στις περιπτώσεις περιπτώσεις) εκτός από την τελευταία δόση, που έχει μικροδιαφορές διαίρεσης).

Δηλαδή, με την ίδια εντολή πληρώνονται όλες οι δόσεις εκτός της τελευταίας που απαιτείται εκτύπωση νέας διότι αλλάζει το ποσό (λίγα ευρώ ή λεπτά του ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήθηκε 01 ΜΑΡ 2012 00:58

Τελευταία τροποποίηση 01 ΜΑΡ 2012 00:58

Δεσμός στοιχείου http://portal.tee.gr/portal/page/portal/BA23466E5B8FA431E04046D412C21C5D

Όνομα αρχείου αιτηση_4014-2-1.doc

Εμφανιζόμενο όνομα Υπόδειγμα Αϊτησης προς την Διαχείριση Δηλώσεων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.