Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό μονόροφο πλαίσιο - Προβληματισμοί


 

Recommended Posts

..πως τις εννώνεις τις τεγίδες με τα οριζόντια αντιανέμια.

 

Μέ έλασμα τύπου ανεστραμένου Τ όπου το κατακόρυφο κοχλιώνεται με 4 κοχλίες στον κορμό της ψυχρής και στο κάτω οριζόντιο κοχλιώνωνται κατά τα κλασσικά οι αντιανέμιοι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύνοψη (διορθώστε με)

Όταν χρησιμοποιούμε τεγίδες λεπτότοιχες τοποθετούμε ορθοστάτες μεταξύ των ζευκτών με τους οποίους πετυχαίνουμε 1) παραλλαβή θλιπτικών δυνάμεων από τους ορθοστάτες και ΟΧΙ από τις τεγίδες 2) πλευρική εξασφάλιση από τους ορθοστάτες μόνο για καμτικό λυγισμό και όχι για στρ/κ λυγ.;

 

ναι

 

...Με τεγίδες ΙΡΕ και σύνδεσή(?) τους με τα αντιανέμια εξαφαλίζουμε το ζύγωμα στα σημεία που συνδέονται τα χ (είτε ανά 1 ή 2 τεγίδες) έναντι καμτικού και στρ/κ λυγισμού (επειδή οι τεγίδες τοποθετούνται στο θλιβόμενο πέλμα της δοκού;).

Αυτό μας επιβάλλει κάποιο επιπλέον έλεγχο για την σύνδεση της τεγίδες στο ζύγωμα;

Σχεδόν. Σε στρεπτοκαμπτικό μόνο όταν στην φόρτιση που μελετάς το θλιβόμενο είναι το άνω πέλμα. Αν το θλιβόμενο είναι το κάτω πέλμα (υποπίεση) τότε δεν το δεσμέυει η τεγίδα που είναι στο άνω και θα βάλεις λοξά.

 

 

Πολύ σωστός ο Άρης!!!! Στο τελευταίο σου μήνυμα Άρη συμφωνώ σε όλα!

Το θέμα είναι George αν συμφωνείς στο προ- τελευταίο μήνυμα.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Στις 4:00 το πρωί και ξημερώνει 13 Αυγούστου παρ' ολα αυτά έχω το εξής που με απασχολεί. Έχω ένα βιομηχανικό με ύψος 11.5μ και ύψος κορφιά 12.6μ. Το άνοιγμα του πλαισίου είναι 23,5μ και τα πλαίσια τοποθετούνται ανά 7.20μ. Μου υποδήξανε οι "μεγάλοι" να βάλω ζευκτό IPE 360 κάτι το οποίο ούτα κατά διάνεια δε αντέχει. Σε διατομή IPE 400 έχω το έλεγχο αντοχής αλλά η βύθιση του κορφιά για συνδυασμό 1.00G + 1,50W (ίδιο βάρος και άνεμος) είναι περίπου 0.16μ. Εγω κάνω λάθος η καλά κάθομαι και παίζω φάπες μαζί τους? Τα φορτία είναι 0.20KN/m^2 για επικάλυψη και ο άνεμος 0.60ΚΝ/m^2 με φορά ίδια με αυτή της βαρύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΙPE400 έχεις σίγουρα δίκαιο.

Ανα 7μ?

 

Το βέλος θα το υπολογίσεις με συντελεστές μονάδες και μετά θα κάνεις την έλεγχο L/200 ή ότι θες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.