Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφέρει η τακτοποίηση β' υπογείου;


Recommended Posts

Σε μια ανάλογη περίπτωση που είχα μου απάντησαν από το ΤΕΕ ότι σε μελλόντικη άδεια που θα βγάλω για το υπόλοιπο συντελεστη δόμησης , θα συνυπολογιστεί η επιφάνεια του αυθαιρέτου που τακτοποιηθηκε για 30 χρόνια με τον 4014. Το ίδιο είπαν και σε σεμινάριο που παρακολούθησα στο ΤΕΕ ( σεμινάριο της ΕΛΕΜ ) . Οπότε το υπόλοιπο δεν μένει αλώβητο απλά δεν εισαι υποχρεωμένος να βγάλεις άδεια το οποιο δεν ειναι και τοσο ξεκάθαρο.

 

zelias, πολύ ενδιαφέρον αυτό που άκουσες...

Μάς δίνεις λίγο περισσότερες πληροφορίες του τι ειπώθηκε για να ξέρουμε (εγώ και ο mkara);

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

zelias, πολύ ενδιαφέρον αυτό που άκουσες...

Μάς δίνεις λίγο περισσότερες πληροφορίες του τι ειπώθηκε για να ξέρουμε (εγώ και ο mkara);

Ευχαριστούμε.

 

εννοειται οτι το υπολοιπο δομησης μειωνεται αν τακτοποιησεις..με την τακτοποιηση τρως τετραγωνικα...αυτο ειναι το μονο σιγουρο..

Link to comment
Share on other sites

Άρα:

  • Τακτοποιώ το β' υπόγειο με τον 4014.
  • Το εμβαδόν του β' υπογείου αφαιρείται από το υπόλοιπο δόμησης του ακινήτου.

Τελικά ερωτήματα λοιπόν:

  1. Με την τακτοποίηση του 4014, με "κανονικό" πρόστιμο, τελειώνει η διαδικασία;
  2. Ή πληρώνω το παράβολο των €500 και πάω για άδεια εντός τριετίας;
  3. Και ποιός θα ελέγξει από πλευράς κράτους αν είναι σωστό αυτό που έκανα; Αφού δεν υπάρχει έλεγχος Πολεοδομίας...

Link to comment
Share on other sites

Άρα:

  • Τακτοποιώ το β' υπόγειο με τον 4014.
  • Το εμβαδόν του β' υπογείου αφαιρείται από το υπόλοιπο δόμησης του ακινήτου.

Τελικά ερωτήματα λοιπόν:

  1. Με την τακτοποίηση του 4014, με "κανονικό" πρόστιμο, τελειώνει η διαδικασία;
  2. Ή πληρώνω το παράβολο των €500 και πάω για άδεια εντός τριετίας;
  3. Και ποιός θα ελέγξει από πλευράς κράτους αν είναι σωστό αυτό που έκανα; Αφού δεν υπάρχει έλεγχος Πολεοδομίας...

 

 

 

τις 3 αποριες τις εχω και γω gp1..

 

αλλα στο παραπανω ισως δεν το εξηγησα καλα εγω...το υπογειο δεν μετραει στον ΣΔ..Αρα ΔΕΝ τρως τετραγωνικα οταν προκειται για υπογεια.εκτος και αν ειναι ξεμπαζωμενα..

 

αν προκειται για χωρους κυριας χρησης και τακτοποιησεις τοτε τρως τμ.

 

 

τις αλλες αποριες τις εχω και γω.

 

 

(αν και νομιζω οτι , οτι και να προτιμησεις εισαι σωστος- ειτε αδεια σε 3 χρονια ειτε ενα προστιμο και τελειωνεις και ας εχεις υπολοιπο δομησης)

 

καποιος να μας πει με σιγουρια παιδια;;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι αν δεν τοποθετηθεί ο ΚΑΝΑ ή κάποιο άλλο "δυνατό" μέλος του φόρουμ, δεν θα βγάλουμε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.