Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

Σε ευχαριστ'ω πολύ για την απάντηση, και πλεόν αναμένεται να δούμε με τι τρόπο θα βρει κανείς το δίκιο του....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει απάντηση υπο μορφή διοικητικής λύσεως και είναι αρνητική

 

δηλ. αν συσταθεί νέα ΟΕ (από 01-01-2010) και τα μέλη της είναι ήδη επαγγελματίες (έχουν ατομικές επιχειρήσεις) , δεν διακαιολυτε η ΟΕ αυτή το αφορολόγητο των 30.000 ευρώ , έστω και αν τα μέλη της έχουν ηλικία μικρότερη των 35 ετών.

 

Γνώμη μου είναι ότι η συγκεκριμένη διοικητική λύση κινείται εκτός των ορίων που θέτει τόσο η εισηγητική έκθεση για το άρθρο 69 του νόμου 3842/10,όσο και εκτός των ορίων του νόμου 3842/10. Δηλαδή με λίγα λόγια η γραφειοκρατία του υπουργείου οικονομικών νομοθέτησε ενώ δεν έχει επουδενί τέτοιο δικαίωμα. (την πρακτική αυτή την ασκούν συνχνά-πυκνά).

Ελπίζω μέχρι την προθεσμία υποβολής των δηλώσεων να την μαζέψουν (αυτή και ενδεχομένως και άλλες τέτοιες λύσεις).

 

Εγώ επειδή τα έχω πάρει με το συγκεκριμένο θέμα,

έστειλα το εξής στο υπουργείο, όχι περιμένοντας να γίνει κάτι,

αλλά έτσι για να λέω στον εαυτό μου ότι τουλάχιστον δεν μπορούν να

με περνούν για βλάκα.

 

Καλημέρα,

με έκπληξη έπεσε στην αντίληψη μου η αριθμού πρωτοκόλλου 1133425/12.10.2010

απάντηση σας, που αφορά την χρήση ή όχι της απαλλαγής από τον φόρο εισοδήματος

έως 30000€ από Ο.Ε. που συστάθηκαν μετά την 01.01.2010 από εταίρους φυσικά πρόσωπα

ηλικίας μικρότερης των 35 ετών.

 

Σε αυτή την απάντηση σας, αναφέρεται ότι Ο.Ε. της οποίας οι εταίροι έχουν ασκήσει ελεύθερο επάγγελμα

κατά το παρελθόν, ΔΕΝ δικαιούται της απαλλαγής και κατ' επέκταση ούτε οι εταίροι της, της επιχειρηματική αμοιβής.

 

Ερώτημα: Από που προκύπτει αυτό;

 

Στην 2η παράγραφο της ως άνω αναφερόμενης απάντησης σας, κάνετε μία αυθαίρετη προσθήκη. Συγκεκριμένα:

(ακολουθεί απόσπασμα της απάντησης σας)

"2. Όπως διευκρινίστηκε με την ΠΟΛ.1135/4.10.2010 ερμηνευτική εγκύκλιο, το όριο της απαλλαγής μέχρι των 30.000 ευρώ δεν δικαιούνται οι φορείς των ατομικών εμπορικών επιχειρήσεων, ή τα μέλη των ομόρρυθμων εταιριών, ή οι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν ή είχαν ασκήσει στο παρελθόν άλλη ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα, έστω και αν δεν έχουν συμπληρώσει το 35° έτος της ηλικίας τους."

(τέλος αποσπάσματος)

 

Κατά την ανάγνωση της ΠΟΛ.1135/4.10.2010 εγώ βρήκα τα εξής:

(πρώτο απόσπασμα από την ΠΟΛ.1135/4.10.2010)

"Επίσης, από τη διατύπωση των διατάξεων προκύπτει, ότι το όριο της απαλλαγής μέχρι των 30.000 ευρώ δεν δικαιούνται οι

φορείς των ατομικών εμπορικών επιχειρήσεων ή οι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν ή είχαν ασκήσει στο παρελθόν άλλη

ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα, έστω και αν δεν έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους."

(τέλος πρώτου αποσπάσματος)

Σχόλιο: Προστέθηκε στην απάντηση το: "τα μέλη των ομόρρυθμων εταιριών"

 

(δεύτερο απόσπασμα από την ΠΟΛ.1135/4.10.2010

"Περαιτέρω, με τις ίδιες διατάξεις παρέχεται η πιο πάνω απαλλαγή, μέχρι 30.000 ευρώ και στις ομόρρυθμες εταιρίες,

εφόσον σε αυτές συμμετέχουν αποκλειστικά φυσικά πρόσωπα, τα οποία κατά την έναρξη των εργασιών τους

(ως μέλη της εταιρίας) δεν έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας."

(τέλος δεύτερου αποσπάσματος)

Σχόλιο: Η μόνη προϋπόθεση που θέτει η ΠΟΛ (και ο νόμος και η εισηγητική) είναι η ηλικία των εταίρων και το να είναι φυσικά πρόσωπα.

 

Παρακαλώ για την περαιτέρω επεξεργασία του ερωτήματος μου.

 

Με εκτίμηση,

- - - - - - - - - - - -

Σταύρος Σουάνης

Πολιτικός Μηχανικός, MSc

(ακολουθούν πλήρη στοιχεία, όπως διεύθυνση, τηλέφωνα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Χμ... καλή η κίνηση σου συνάδελφε.... σκεφτομαι μήπως καλύτερα να τους κάνουμε και απο ατομικά ο καθενας επιστόλή... α μη τι αλλω, να πηξει το πρωτόκολλο τους!

Link to comment
Share on other sites

Aν το ερώτημα αλλάξει μορφή και γίνει υπόμνημα και αν αυτό κατατεθεί "συλλογικά" θα είναι ευκολότερο να υπάρξει "αλλαγή πλεύσης".

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό το υπόμνημα δε θα έπρεπε να κατατεθεί από την επαγγελματική ομάδα που ασχολείται με τα θέματα αυτά;

 

Δεν αφορά μόνο μηχανικούς.

Αφορά όλους όσους αναπνέουν και έχουν κάνει ή θα κάνουν ο.ε. μετά της 01.01.2010.

Άρα τέτοια θέματα φορολογικά (μαζί με άλλα πολλά φαντάζομαι, τα οποία όταν δεν σε ακουμπάν δεν τα μαθαίνεις) πρέπει να αναδεικνύονται από τα συνδικαλιστικά όργανα των λογιστών.

 

Δε ξέρω πως τη βλέπετε εσείς την ιστορία, αλλά εμένα μου φαίνεται ΤΡΑΓΙΚΗ.

Δίνουν απάντηση χρησιμοποιώντας με copy-paste μία πρόταση από ΠΟΛ (επίσημο έγγραφο, λογικά πιο πάνω "ιεραρχικά" από μία απάντηση υπουργείου που έχει απλά έναν αριθμό πρωτοκόλλου) προσθέτοντας ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ μία λέξη ακόμα... Έτσι ρε παιδί μου. Τσαμπουκά.

Δλδ αύριο μπορεί να απαντήσει κάποιος ακόμα και να βάλει και κάτι άλλο.

Είναι εξόφθαλμη π******.

Έτσι οραματίζονται το σταθερό φορολογικό σύστημα που ευαγγελίζονται εδώ και χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι οραματίζονται το σταθερό φορολογικό σύστημα που ευαγγελίζονται εδώ και χρόνια;

 

Δεν κατάλαβες καλά!!! Ποιό "σταθερό φορολογικό σύστημα";;; Το ακριβώς αντίθετο δήλωσαν (το διάβασα πρόσφατα από επίσημα χείλη-δε θυμάμαι την πηγή) με απίστευτο θράσος μάλιστα! Ότι το φορολογικό σύστημα θα αλλάζει όσο γίνεται πιο συχνά από εδώ και πέρα, ώστε να μην δίνεται περιθώριο στην "αγορά" να προσαρμόζεται!! Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει και έχουν εκτροχιαστεί εντελώς! Πρέπει να πάρουμε τα όπλα, άλλη λύση δεν υπάρχει.-

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η φορολογική νομοθεσία θα αλλάζει προσαρμοζόμενη στις δημοσιονομικές ανάγκες και πραγματικότητες. (και έτσι πρέπει να γίνεται). Ερμηνείες νόμων και εξειδικεύσεις διατάξεων πάντα θα υπάρχουν γιατί πολλές φορές η πραγματικότητα είναι πολύπλοκη και δεν "χωράει" στα περιθώρια των φορολογικών νόμων.

Ωστόσο σε κάθε περίπτωση χρειάζεται διάκριση ρόλων δηλ. δε γίνεται να νομοθετεί η υπαλληλική γραφειοκρατία στο ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ εκδίδοντας ερμηνείες οι οποίες είναι δσμευτικές για τους υπαλλήλους πλην όμως θίγουν φορολογούμενους και οι τελευταίοι προκειμένου να βρουν το δίκαιό τους να τρέχουν στα δικαστήρια (γιατί ερμηνείες σαν την υπόψιν δεν στέκονται ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.