Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο διαβάζω τα παραπάνω σενάρια, τόσο μπερδεύομαι!!!!Με βλέπω να πάω τις μαχ 15.000 αποδείξεις και απλά να περιμένω ότι γίνει!!!

 

 

Δεν υπάρχουν σενάρια , υπάρχουν πραγματικότητες. Αν έχεις λόγους να προσκομίσεις αποδείξεις 15.000 τότε το κάνεις , διαφορετικά χάνεις χρόνο με την άθροιση άχρηστου πλήθους αποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να πληρώσω τον μικρότερο φόρο και να εκμεταλλευτώ την δυνατότητα που παρέχουν οι 15.000 σε αποδείξεις ήτοι 1500 μείωση φόρου. Και από την στιγμή που δεν καταλήγουμε αν το αφορρολόγητο είναι σκέτο 30.000 ή 42.000 ή οτιδήποτε άλλο, προβληματίζομαι. Αναμφισβήτητα η "λογιστική "πραγματικότητα θα είναι μία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι το αφορολόγητο για τους νέους επαγγέλματίες είναι 30.000 και μόνο για τα καθαρά επαγγελματκά τους κέρδη.Ο,τι άλλο π.χ μισθώματα μπαίνει στο κλιμάκιο εισόδήματοσ με 18, 24 % κτλ.Δηλαδή αν κάποιος έχει καθαρά κέρδη 3000 Ε και μισθώματα 10.000 Ε θα φορολογηθεί μόνο για τα 10.000 και με συντελεστή 16 και 24. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου θα έπρεπε να έχει αφορολόγητο γιαΤΙ 10.000 <42.000 αν το έχω κατακλάβει σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το εργαλείο του pc magazine για τον υπολογισμό του φόρου.

Να πω από την αρχή ότι δεν το θεωρώ πανάκεια, αλλά τουλάχιστον πέρυσι είχε μία πολύ πολύ (άριστη θα έλεγα) επιτυχία στην εκκαθάριση που έκανε και σε αυτή που έστελνε το υπουργείο.

 

Έκανα 2 σενάρια:

 

1ο σενάριο

Ελεύθερος επαγγελματίας με έναρξη το 2010 και ηλικία μικρότερη των 35 με εισόδημα 42000€ και αποδείξεις 0€.

 

Τα αποτελέσματα είναι:

τελικό φορολογούμενο εισόδημα: 12000€ (42000-30000, λογικό).

Επιβάρυνση λόγω αποδείξεων: 120€ { [(42000-30000)*0,1]*0,1} (απάντηση στο ερώτημα του terry, το οποίο αφενός δικαιώνει την Myri, αφετέρου ξεφτιλίζει εμένα)

Φόρος που αναλογεί: 120€ (λόγω έλλειψης αποδείξεων)

Προκαταβολή επόμενου έτους 66€

Σύνολο φόρου 186€.

 

2ο σενάριο

Ελεύθερος επαγγελματίας με έναρξη το 2010 και ηλικία μικρότερη των 35 με εισόδημα 30000€ και αποδείξεις 0€.

 

Όλα μηδέν....

 

Συμπέρασμα:

Το αφορολόγητο είναι πράγματι 42000.

Έως 30000+6000 δεν χρειάζεται να προσκομίσεις αποδείξεις.

Από εκεί και πάνω (36000) προσκομίζεις αποδείξεις σαν να έχεις εισόδημα το ποσό αφού αφαιρέσεις τις 30000. (στις 37000, χρειάζεσαι αποδείξεις για 7000€ ήτοι 700€)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε !!!

 

ΥΓ εδώ κάνουμε συζήτηση ... δεν ξεφτιλίζεται ουδείς, με εξαιρεση το Υπ. Οικ. που δεν ξέρει τι του γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν τις 42000 αφορολογητο χρειαζονται μονο 1200 σε αποδειξεις για αυτο το ποσο;Ρωταω για να δωσω στους γονεις μου τις πλεοναζουσες που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.