Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοπεδο εξ' αδιαιρετου και αποκλειστικη χρηση


sfentona90

Recommended Posts

Εχουμε με τον αδερφο μου την ψιλη κυριοτητα ενος οικοπεδου εξ αδιαιρετου με ποσοστο 50% απο γονικη παροχη του γονεα κρατοντας αυτος την επικαρπια. Τι γινεται σε περιπτωση που εγω θελω να εκμεταλλευτω το ποσοστο μου και πως οριζεται αυτο? Μπορω να εχω την αποκλειστικη χρηση του 50% του οικοπεδου ή πρεπει να συναινεσουν αδερφος και γονεας? Ξερεται αν υπαρχει καποια διαδικασια με επιπλεον συμβολαιο ή τοπογραφικο? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό σου αντιστοιχεί στη ψιλή κυριότητα ιδανικού μεριδίου επί του ακινήτου και, επομένως, δεν μπορείς να προσδιορίσεις στο έδαφος συγκεκριμένο τμήμα που να αντιστοιχεί σ' αυτό.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσετε κάθετη ιδιοκτησία στο ακίνητο, οπότε κάθε συνιδιοκτήτης θα έχει την αποκλειστική χρήση του τμήματος που θα οριστεί. Πολεοδομικά, το ακίνητο θα θεωρείται ως ενιαίο, με ότι αυτό συνεπάγεται. Για τη διαδικασία αυτή απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο θα οριστούν τα δύο τμήματα, και συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Για να προλάβω κάποια παρεξήγηση, η αναφορά σε "οικόπεδο" σημαίνει ότι είναι εντός οικισμού ή σχεδίου, έτσι sfentona?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε οικόπεδο, εντός οικισμού με εγκεκριμένο σχέδιο, μπορεί να υπάρχουν δύο συνιδιοκτήτες με 50% ποσοστό εξ αδιαιρέτου ο καθένας και να υπάρχουν τμήματα αποκλειστικής χρήσης χωρίς να υπάρχει σύσταση??? Νόμιζα πώς όχι αλλά το είδα μόλις τώρα σε συμβόλαιο....Συγκεκριμένα σε πωλητήριο συμβόλαιο γράφει ότι πωλείται το 50% εξ αδιαιρέτου οικοπέδου 10 (χρήση 10α)......χωρίς να γίνεται πουθενά αναφορά σε σύσταση...και υπάρχει και ένα τοπογραφικό που δείχνει ότι οικόεπεδο 10 χωρίζεται σε δύο τμήματα, το 10α και το 10β...

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι αδόμητα...αν υπήρχε σύσταση κάθετης, δεν θα έπρεπε να λέει στο πωλητήριο ότι πουλάει το τάδε οικόπεδο στο όποιο έχει συσταθεί κάθετη σύμφωνα με την πράξη τάδε με το νόμο τάδε κλπ? Εσύ λες να το δω στο υποθηκοφυλακείο ε? σωστό! Μάλωνα όλο το πρωί με τη συμβολαιογράφο η οποία επιμένει να γράψω στο τοπογραφικό «τμήμα αποκλειστικής χρήσης»

 

Link to comment
Share on other sites

το "τμημα αποκλειστικης χρησης"  δεν δινει δικαιωμα  δομησης.

Δινει μονον "χρηση"

αφου ειναι αδομητα ας συστησετε σημερα την καθετη. Συμφερει και στους δυο.

Τι θελετε να κανετε?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μεταβίβαση του 50 %, δηλαδή  του ποσοστό του ενός εκ των δύο συνιδιοκτητών. Θεωρώ πάντως πως εγώ δεν πρέπει να δείξω τα δύο τμήματα πάνω στο τοπογραφικό αυτή τη στιγμή, έτσι δεν είναι? Εννοείται θα προτείνω έστω και τώρα να συσταθεί κάθετη,

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.