Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντήρηση κλιματιστικών


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Τι εννοεις απο ποτε? Παντα ηταν αναλογα.. Ειναι ενα κλειστο κυκλωμα

 

Εξηγω παραπανω πως μεσω της υπερθερμανσης και υποψυξης μπορεις να υπολογισεις αν λειπουν 100 ή λιγοτερα γραμμαρια οπου κατα τη διαρκεια της πληρωσης και με ζυγισμα βλεπεις και ποσο εβαλες ..ακριβως.

Edited by kosmas85
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kosmas85,

 

Έχω ένα μπουκάλι (σύνολο χωρητικότητας σωληνώσεων, χωρητικότητας συμπιεστή, χωρητικότητα εναλλάκτη εσωτερικής μονάδας και χωρητικότητα εναλλάκτη εξωτερικής μονάδας ) αγνώστου όγκου, γεμάτο με ένα συμπιεστό ρευστό (Freon). Ξέρω την πίεση. Πως θα υπολογίσω αν πχ το μηχάνημα έχει 850γραμμάρια, αντί για 950 γραμμάρια?

Και στην τελική με ποιά θερμοκρασία θα υπολογίσω ιδιότητες ρευστού?

Θερμοκρασία εισόδου στον συμπιεστή, θερμοκρασία περιβάλλοντος, θερμοκρασία στην εξωτερική μονάδα?

 

Να το πάω απλά ξανά, με την απλή θερμοδυναμική.

Έχω ένα μπουκάλι άγνωστης χωρητικότητας, με ένα συμπιεστό ρευστό. Πως θα βρω την μάζα εντός του? Γίνεται?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να υπολογισεις ποσο λειπει πριν βαλεις πανω τη μπουκαλα με τη ζυγαρια. Αλλα απο τη στιγμη που αρχιζεις τη διασικασια ξερεις ακριβως ποσα γραμμαρια χρειαζεσαι . Επισης εμπειρικα καταλαβαινεις μεσω υπερθερμανσης την απωλεια αν ειναι μικρη ή απο τις πιεσεις και μονο αν ειναι μεγαλη.

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι απλα σε συμβατικο on/off κλιματιστικο. Σε ενα inverter πρεπει να βρεις τροπο να το φορτωσεις κοντα στο 100% για να εισαι σωστος ή το αδειαζεις και το γεμιζεις βαση αναγραφομενης μαζας που δε συνηθιζεται.

 

Παντως δεν μας ενδιαφερει αν εχει 850 αντι 950 αλλα να δουλευει σωστα και να αποδιδει τα μεγιστα που ειναι κατασκευασμενο. Και αυτο δε γινεται με το μπακαλικο τροπο των πιεσεων στο περιπου αλλα με τη διαδικασια που περιγραφουμε παραπανω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kosmas,

 

Δε μπορεις να υπολογισεις ποσο λειπει πριν βαλεις πανω τη μπουκαλα με τη ζυγαρια. Αλλα απο τη στιγμη που αρχιζεις τη διασικασια ξερεις ακριβως ποσα γραμμαρια χρειαζεσαι .

Δεν σε κατάλαβα εδώ..Έστω έχω κάνει κενό και είναι να γεμίσω απο την αρχή..Τότε φυσικά θα γεμίσω με ζυγαριά.

Όταν όμως έχω μηχάνημα που δουλεύει ήδη και έστω έχει χάσει 250 γραμμάρια από τα 950 γραμμάρια που είχε ήδη, αν βάλω μπουκάλα και ζυγαριά, τι ακριβώς θα καταλάβω?

 

Συμφωνώ σε αυτό

εισαι σωστος ή το αδειαζεις και το γεμιζεις βαση αναγραφομενης μαζας
και το αναδιατυπώνω

Για να είσαι σωστός το αδειάζεις, κάνεις κενό και μετά αφού δεις οτι δεν μπάζει αέρα το σύστημα φυσικά με ψηφιακά μανόμετρα, τότε γεμίζεις βάση ζυγαριάς.

 

Παντως δεν μας ενδιαφερει αν εχει 850 αντι 950 αλλα να δουλευει σωστα και να αποδιδει τα μεγιστα που ειναι κατασκευασμενο. Και αυτο δε γινεται με το μπακαλικο τροπο των πιεσεων στο περιπου αλλα με τη διαδικασια που περιγραφουμε παραπανω.

 

Προφανώς εννοείς με το να αδειάζεις και να ξαναγεμίζεις..

 

ΥΓ..Εγώ μπορεί να καταλαβαίνω και από τον ήχο του συμπιεστή αν δουλεύει σωστά και όταν συμπληρώνω να ξέρω οτι στο ΠΕΡΙΠΟΥ είναι εντάξει..

Αλλά δεν μπορεί να είναι αυτός ο κανόνας..Αν λείπει το 10% του φρέον, φαντάζομαι πως είναι απόδειξη διαρροής καθώς και μείωσης απόδοσης..Τώρα πόση είναι η απώλεια απόδοσης δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο..

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις φιλε μου οτι δε παει καλα βαση πιεσης και υπερθερμανσης, ανοιγεις τη μπουκαλα σου που ειναι στη ζυγαρια και γεμιζεις αργα τοσο ωστε να πιασεις την υπερθερμανση που θες. Με μικρες τζουρες καθε μισο λεπτο. Ετσι θα εχεις στο τελος την ακριβη ποσοτητα που εβαλες και γενικα χρειαζοταν.

 

Τι εννοεις οτι καταλαβαινεις στο περιπου εισαι ενταξει. Δεν εχει περιπου αλλα ΣΧΕΔΟΝ ακριβως!! Και αυτο βαση κυκλου διαγραμματος mollier οπως περιγραφουμε παραπανω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ Kosmas 85 Για εμάς ( ηλεκτρολόγους) που δεν είμαστε επιστήμονες του κλιματισμού και που πάμε να κάνουμε πχ μια συντήρηση ποιος είναι ο ποιο απλός γρήγορος και σίγουρος τρόπος έτσι ώστε να διαπιστώσουμε ποσά υγρά λείπουν και να συμπληρώσουμε την σωστή ποσότητα? Τι εξοπλισμό χρειάζεται να έχουμε γιαυτό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kosmas85,

 

Έχω ένα μπουκάλι (σύνολο χωρητικότητας σωληνώσεων, χωρητικότητας συμπιεστή, χωρητικότητα εναλλάκτη εσωτερικής μονάδας και χωρητικότητα εναλλάκτη εξωτερικής μονάδας ) αγνώστου όγκου, γεμάτο με ένα συμπιεστό ρευστό (Freon). Ξέρω την πίεση. Πως θα υπολογίσω αν πχ το μηχάνημα έχει 850γραμμάρια, αντί για 950 γραμμάρια?

Και στην τελική με ποιά θερμοκρασία θα υπολογίσω ιδιότητες ρευστού?

Θερμοκρασία εισόδου στον συμπιεστή, θερμοκρασία περιβάλλοντος, θερμοκρασία στην εξωτερική μονάδα?

 

Να το πάω απλά ξανά, με την απλή θερμοδυναμική.

Έχω ένα μπουκάλι άγνωστης χωρητικότητας, με ένα συμπιεστό ρευστό. Πως θα βρω την μάζα εντός του? Γίνεται?

 

Αν κάνεις simulation με τα κατάλληλα προγράμματα θα δεις ότι αναλόγως της ποσότητας Freon στο κύκλωμα θα έχουμε και διαφορετική τελική θερμοκρασία εξόδου. Οπότε προσθέτεις την ποσότητα που θα δώσει την θερμοκρασία που αναφέρουν τα manuals.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα συναντάμε σε ένα δοχείο υγροποιημένου αερίου GPL.

Βλέπουμε ότι είναι ένα αδιαφανές δοχείο το οποίο έχει μόνο ένα μανόμετρο που μας δείχνει την πίεση που επικρατεί μέσα στο δοχείο, ένα διαφορικό μανόμετρο μετά από τον ρυθμιστή πίεσης που μας δείχνει και την πίεση διανομής στο κύκλωμα χρήσης και μια ανακουφιστική βαλβίδα.

Στα μετρητικά όργανα του δοχείου δεν περιλαμβάνεται ούτε θερμόμετρο ούτε ενδεικτικό στάθμης.

Η ένδειξη του μανόμετρου αλλάζει ανάλογα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος αλλά μένει η ίδια ανεξάρτητα από την ποσότητα του αερίου που υπάρχει μέσα στο δοχείο σε υγρή φάση ενώ η ένδειξη του μανόμετρου μετά τον ρυθμιστή πίεσης παραμένει σταθερή (γύρω στα 8 bar) εφόσον είναι ασφαλισμένος.

Ένας τρόπος για να υπολογίσουμε την στάθμη του GPL είναι η μέτρηση της θερμοκρασίας του μεταλλικού περιβλήματος σε διάφορα σημεία.

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μια ηλιόλουστη ημέρα (Ιούλιος 39°C) θα δούμε ότι η θερμοκρασία στο ανώτερο τμήμα του δοχείου είναι μεγαλύτερη

από την θερμοκρασία του κατωτέρου τμήματος που βρίσκεται σε επαφή με την υγρή φάση. Η στάθμη είναι εκεί που παρατηρείται απότομη αλλαγή θερμοκρασιών.

Με θερμοφωτογράφηση θα φανεί η στάθμη λόγω της διαφορετικής κατανομής θερμοκρασιών του περιβλήματος.

Η μέτρηση των θερμοκρασιών μπορεί να γίνει με θερμόμετρα επαφής από τον εργαζόμενο ή και από απόσταση αν διαθέτει ένα πυρόμετρο ακτινοβολίας με σκόπευτρο.

Δηλαδή ακόμα και από χιλιόμετρα μακριά μπορεί οποιοσδήποτε ο οποίος έχει οπτική επαφή με το δοχείο να εκτελεί μετρήσεις χωρίς να το γνωρίζει ο εργαζόμενος.

Μπορεί να υπάρχουν και μετρητές υπερήχων ή άλλα όργανα ΜΚΕ για τον υπολογισμό της στάθμης του GPL.

Ο εργαζόμενος μόνο όταν αδειάσει εντελώς το δοχείο θα δεί ότι το κυρίως μανόμετρο έχει μηδενική ένδειξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.