Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Πελάτης μου μια χαρά μετέγραψε νέα οριζόντια σύσταση εκτός σχεδίου, μη άρτιο αγροτεμάχιο, με άδεια λυομένου, Τρίτση και 4014 κι εδωσε χιλιοστα σε ανεξάρτητο χώρο. Η συμβ/φος, αφού το έψαξε, είπε πως εάν εφάπτονται οι «νόμιμες» ιδιοκτησίες με τις αυθαίρετες, τότε μπορούν να δοθούν χιλιοστά

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέτε φίλοι μηχανικοί.... Το "ζουμί" όμως είναι αλλού....

 

Προσωπικό συμπέρασμα τελευταίας ετήσιας περιόδου επαγγελματικής δραστηριοποίησης:

 

Δουλεύω μια χαρά με τις δηλώσεις του Ν.4014. Αν δεν ήταν αυτός δεν θα έκανα τίποτα. Βγάζω εισόδημα. Έχω κέρδη. Δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα οικονομικά προβλήματα παρόλο που έχω αυξημένες υποχρεώσεις προς κάθε κατεύθυνση. Δεν λείπει τίποτα στα παιδιά μου! Ίσως αν κρατήσει λίγο παραπάνω το "πανηγύρι" να καταφέρω να κάνω και κομπόδεμα για το ...αύριο! Να 'ναι καλά όποιος έφτιαξε τον Ν.4014 αυτά τα δύσκολα "πέτρινα" χρόνια. Είθε να κρατήσει ...όσο περισσότερο μπορεί! Και κάτι μου λέει ότι, ...θα κρατήσει!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

JTB,

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Giorgo,

Το ερώτημα είναι αν το υποθηκοφυλάκιο δέχτηκε την μετεγγραφή.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω λογική στην θέση της συμβ/φου για το αν εφάπτονται νομιμες ιδιοκτησίες με αυθαίρετες, αλλά από την άλλη δεν είμαι και συμβολαιογράφος.

Προσωπικά με όσα υποθηκοφυλάκια έχω συνομιλήσει, δεν δέχονται μετεγγραφές σε αυτοτελεις αυθαιρέτους χώρους.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη νομίζεις συνάδελφε

ΙΑΣΟΝΑΣ πως όλοι οι μηχανικοί κάνουν κομπόδεμα από το 4014. Για πολλούς και διαφόρους λόγους. Σίγουρα όμως αποτελεί μια σημαντική βοήθεια σε τέτοιους καιρούς. Πάντως μην υποτιμάμε την ευθύνη μας, η οποία σε σχέση με την «συμφωνειθήσα» αμοιβή είναι αντιστρόφως ανάλογη (βλ. και ελεγκτές δόμησης).

 

Πλέον οι μηχανικοί, όπως και οι πιο πολλοί Έλληνες, παλεύουν να ζήσουν αξιοπρεπώς. Και αυτό σημαίνει πως έσοδα - εξόδα = 0,01 ευρώ. Και αύριο έχει ο Θεός! Δεν είμαστε όλοι κατασκευαστές ή μέλη Δ.Σ.

 

Το ερώτημα είναι αν το υποθηκοφυλάκιο δέχτηκε την μετεγγραφή.

 

Μια χαρά τη δέτηκε την μεταγγραφή. Δεν έδινε χιλιοστά μόνο σε ανεξάρτητο αυθαίρετο κτίσμα.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Oταν το κράτος επέτρεπε την κατάτμηση των γηπέδων σε αγροτεμάχια των 100 και 200 τμ με ιδιωτικούς δρόμους , όταν επέτρεπε να γίνονται οικοδομικοί συνεταιρισμοί ΔΥ , υπαλλήλων ΔΕΚΟ και ευπόρων τάξεων , γιατρών ,δικηγόρων κλπ σε περιοχές χωρίς δασικούς χάρτες , χωρίς αιγιαλούς κλπ , όταν έβαζε στο σχέδιο όποια αγροτεμάχια γούσταρε η κεντρική εξουσία και οι τοπικοί βλαχοδημαρχονομάρχες , χωρίς καμμιά χωροταξική μελέτη , όταν δεν όριζε χρήσεις γής , όταν ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΠΕ την ιδιωτική πολεοδόμηση σε συνεργασία με τους γνωστούς κορμοράνους , αλλά ταυτόχρονα δεν έβαζε ακόμα και πυκνοδομημένες αυθαιρετουπόλεις στο σχέδιο , τότε είναι ΑΝΗΘΙΚΟ να ζητάμε σοβαρές ευθύνες από τους πολίτες .

 

Τις ευθύνες τις έχουν κυρίως ως ψηφοφόροι και ως πολίτες αυτού του μπάχαλου .

 

Ο νόμος ήταν αναγκαίος και είναι αναγκαίος να μείνει . Και πρώτα τραβάς την κόκκινη γραμμή και μετά βγάζεις τον νόμο .

Δηλαδή έπρεπε να γράψουν ότι γίνονται νέα αυθαίρετα γιά να ξυπνήσει το κράτος και να πάρει καμμιά φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς offtopic αλλά αυτό που αναφέρει ο συνάδερφος Giorgos Georgiou σχετικά με την απόδοση χιλιοστών είναι αρκετά σημαντικό!

Μήπως να ανοιχτεί ένα καινούργιο topic με περισσότερες διευκρινήσεις για να μην χαθεί η πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη νομίζεις συνάδελφε

ΙΑΣΟΝΑΣ πως όλοι οι μηχανικοί κάνουν κομπόδεμα από το 4014. Για πολλούς και διαφόρους λόγους. Σίγουρα όμως αποτελεί μια σημαντική βοήθεια σε τέτοιους καιρούς. Πάντως μην υποτιμάμε την ευθύνη μας, η οποία σε σχέση με την «συμφωνειθήσα» αμοιβή είναι αντιστρόφως ανάλογη (βλ. και ελεγκτές δόμησης).

Πλέον οι μηχανικοί, όπως και οι πιο πολλοί Έλληνες, παλεύουν να ζήσουν αξιοπρεπώς. Και αυτό σημαίνει πως έσοδα - εξόδα = 0,01 ευρώ. Και αύριο έχει ο Θεός! Δεν είμαστε όλοι κατασκευαστές ή μέλη Δ.Σ.

 

Δεν διαφωνώ με όσα λες.

Απλώς παρέθεσα ένα προσωπικό συμπέρασμα της τελευταίας χρονιάς.

Συμπέρασμα, στο οποίο θεωρώ ότι, θα έχουν καταλήξει πολλοί συνάδελφοι, οι οποίοι είδαν και χειρίστηκαν το συγκεκριμένο θέμα με τέτοιον τρόπο που ...το αξιοποίησαν και ...μεγιστοποίησαν την αποτελεσματικότητά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα, στο οποίο θεωρώ ότι, θα έχουν καταλήξει πολλοί συνάδελφοι, οι οποίοι είδαν και χειρίστηκαν το συγκεκριμένο θέμα με τέτοιον τρόπο που ...το αξιοποίησαν και ...μεγιστοποίησαν την αποτελεσματικότητά τους!!!

 

Ανατριχιαστικά ρεαλιστικό και απογοητευτικά ωμό ταυτόχρονα.

Ο καθένας αντιμετωπίζει την δουλειά του με την σοβαρότητα και την παιδεία που διαθέτει.

Σίγουρα δίπλα μας γνωρίζουμε συναδέλφους μας όλων των ειδικοτήτων και των ικανοτήτων.

Προσωπικά προτιμώ να παίρνω λιγότερα και να κοιμάμαι ήσυχος με την συνείδησή μου και ας αφήσω άλλους να κάνουν τους τσαρλατάνους για να μεγιστοποιήσουν την αποτελεσματικότητά τους.

 

Giorgos Georgiou,

Από το Υποθηκοφυλάκιο της περιοχής μου, μου απάντησαν μόλις τώρα ότι με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζουν ανεξάρτητους αυθαίρετους τακτοποιημένους χώρους, αντιμετωπίζουν και χώρους που εφάπτονται μεταξύ τους.

ΔΕΝ τους δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Από το Υποθηκοφυλάκιο της περιοχής μου, μου απάντησαν μόλις τώρα ότι με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζουν ανεξάρτητους αυθαίρετους τακτοποιημένους χώρους, αντιμετωπίζουν και χώρους που εφάπτονται μεταξύ τους.

ΔΕΝ τους δέχονται.

Δηλαδή μπάχαλο!

Link to comment
Share on other sites

..καί όλα τα παραπάνω συμβαίνουν ενώ,

 

1] το αρθρ, 24 παρ.22 του ν. 4014 ορίζει οτι για χρήση κατοικιας σε χώρους σε υπόγειες στάθμες, τα πατάρια και τις σοφίτες

οι φοροι μεταβίβασης, ΤΑΠ, τεκμήρια, φόρος κληρονομιών μειώνεται στο 1/2

 

2] η ΠΟΛ 1085/30-3-12 του ΥΟΙΚ, ρητά αναφέρεται στον 4014 και οτι επιτρεπει ο ν 4014 την σύσταση ΟΙ και την μεταβιβαση καθε αυθαιρέτου μετα την βεβαίωση περι ολοκλήρωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο αρθρ.24

 

ώστε πλεον σύμφωνα με την ανω ΠΟΛ ισχύουν καί οι διατάξεις για την απαλλαγη φόρου μεταβίβασης για πρωτη κατοικία....επι μεταβίβασης αυθαιρέτου....

 

"δηλαδή μπάχαλο"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.