Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Η αμοιβή για βεβαίωση δεν υπολογίζεται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ!

 

Κι όμως στο ΤΕΕ άμα ρωτήσεις σου λένε να βάλεις ρυθμίσεις για 4014 και εργασίες αμειβόμενες με χρόνο απασχόλησης (1 ημέρα) που βγάζει νόμιμη αμοιβή 232,53 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι όμως στο ΤΕΕ άμα ρωτήσεις σου λένε να βάλεις ρυθμίσεις για 4014 και εργασίες αμειβόμενες με χρόνο απασχόλησης (1 ημέρα) που βγάζει νόμιμη αμοιβή 232,53 Ευρώ.

 

Είσαι τυχερός, γιατί εμένα μου είχαν πει να βάλω όλες τις μέρες, 1570€ !!!

 

Και ξέρεις τι πήραν ε???

Link to comment
Share on other sites

Ο Konstantinos_K δε θέλει αμοιβή για βεβαίωση μόνο.Πρέπει να δώσει και βεβαίωση χώρου ΚΧ, και θα κάνει και αποτύπωση

Λοιπόν

 

1.δεν κατάφερα να βρω τη χρονοχρέωση που μου έλεγες,

2. επιλέγω:

  • χώροι --> γραφείο --> επιφάνεια -->100τ.μ. --> επιφ.ακαλυπτου -->0τ.μ.
  • κύριες εργασίες --> αποτύπωση --> αρχιτεκτονικά
  • πατώ αποθήκευση --> προκύπτει ελαχ.προϋπ. 10.620,00€

Η χρονοχρέωση είναι κατεκτίμηση δικιά σου.Τα υπόλοιπα σωστά τα έβαλες στο σύστημα.Προχώρα στην επεξεργασία να βάλεις την κατηγορία των αρχιτεκτονικών και τον προυπολογισμό για την αποτύπωση ώστε να σου βγάλει αμοιβή.Προφανως αυτό γίνεται για να δεις μια εκτίμηση της εργασίας σου και δεν υποβάλεται κανονικά στο ΤΕΕ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός, γιατί εμένα μου είχαν πει να βάλω όλες τις μέρες, 1570€ !!!

 

Και ξέρεις τι πήραν ε???

 

Και δικαίως τα πήραν...!Επίσημη ανακοίνωση από το ΤΕΕ φυσικά και δεν υπήρξε για το θέμα αυτό! Αφού να φανταστείτε οι περισσότεροι συνάδελφοι στη Θεσσαλία (με τις ευλογίες) του τοπικού ΤΕΕ βάζανε στην περίπτωση βεβαίωσης 1 ημέρα με τον 3842 επειδή στον 4014 μέχρι πριν λίγο καιρό δεν μπορούσες να βάλεις 1 ημέρα απασχόλησης! Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Ότι κι αν έχω προσπαθήσει να αλλάξω στο σύστημα, ο ελάχιστος προϋπολογισμός παραμένει στα 10.620,00€.

Θα γράψω πιό κάτω όλες τις επιλογές που έχω κάνει καθώς και αυτές που έχει το σύστημα βάλει μόνο του:

 

1. χώροι --> γραφείο --> επιφάνεια -->100τ.μ. --> επιφ.ακαλυπτου -->0τ.μ.

2. κύριες εργασίες --> αποτύπωση --> αρχιτεκτονικά

3. λεπτομέρειες εργασιών --> λεπτομέρειες εργασίας:

  • είδος εργασίας: αποτύπωση αρχιτεκτονικών (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • τύπος εργασίας: Μελέτη (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • τοποθεσία: κενό (δεν έχω ορίσει)
  • λεπτομέρειες: κενό (δεν έχω ορίσει)
  • Αριθμός εφαρμογών: 1 (με μαύρα γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - αλλάζει)
  • λ: έτος & τρίμηνο (με μαύρα γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - αλλάζει) , λ=0,23253 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • Συντ. επί της αμοιβής: 0,75 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • Τύπος προϋπολογισμού: με βάση τον αναλ. προϋπολογισμό της εργασίας (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • προϋπολογισμός εργασίας: 0 (μήπως εκεί πρέπει να βάλω κάτι;; -----> όταν έβαλα δοκιμαστικά τα 10.620€ με έβγαλε απο την επεξεργασία της εργασίας)
  • Συντ. επί του προϋπολογισμού: 1 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • Κατηγορία: ΙΙΙ (το επέλεξα) κ=1,8 μ=48 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • λ' : επιλογή έτους κ' τριμήνου (με μαύρα γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - αλλάζει) , 0,23253 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει)
  • Σταθερή αμοιβή: 0 (με γκρι γράμματα - επελεγμένο απ'το σύστημα - δεν αλλάζει) * λ

Αυτά έχει το σύστημα...

 

Κάτι δεν σύμπληρώνω σωστά ή δεν σύμπληρώνω καθόλου και είναι απαραίτητο;;;

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Στον προυπολογισμό εργασίας πρέπει να βάλεις το ποσο , ας πούμε το 10620 αλλιώς δεν μπορεί να κάνει υπολογισμό της αμοιβής.Τα υπόλοιπα είναι οκ.Δεν χρειάζεται να πατήσεις ΕΝΤΕΡ,.κάνε αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

Θα γίνει μεταβίβαση μόνο του ενός τμήματος που φαίνεται στην κάθετη.

 

1)Για την βεβαίωση νομιμότητας θα πρέπει να ελέγξω όλο το οικόπεδο ή μόνο το τμήμα που μεταβιβάζεται?

Τι θα γράψω ως εμβαδόν στη βεβαίωση, το εμβαδόν του τμήματος?

2)Με καλύπτει το συμβόλαιο για απόδειξη του χρόνου δημιουργίας κτίσματος (προ '55) ή χρειάζομαι και άλλα στοιχεία?

Κάθε βοήθεια δεκτή..

 

1ον, στην βεβαίωση αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία και μόνο. Δεν εξετάζεις δηλαδή τυχόν κοινόχρηστα μέρη που υπάρχουν, ασχέτως αν μεταβιβάζονται ή όχι, ή άλλη ιδιοκτησία (δες τον νόμο 4014 όπως έχει αναθεωρηθεί)

2ον, εμβαδον δεν γραφεις πουθενά, η βεβαίωση δεν αναφέρει εμβαδον, παρά μόνο ότι στη μεταβιβαζόμενη ιδιοτησία δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές, ή αυτές που υπάρχουν εμπίπτουν σε εξαιρέσεις (4014,3843,προ του 55 κτλ..)

3ον, για το προ του 55, σε καλύπτουν : α) συμβόλαιο, β) βεβαίωση δημάρχου παλιά (αν υπάρχει..), γ) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ελλείψει άλλων στοιχείων και τεχνική σου έκθεση για υλικά κλπ που να την στηρίζεις.

 

Αυτό με την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη θα ήθελα να σχολιαστεί και από άλλους συναδέλφους, μήπως και η τελευταία αλλαγή που κάναν στον Ν4014 όσο αφορά τον χρόνο κατασκευής αφορά αποκλειστικά το να το δηλώσει και όχι για βεβαιώσεις.. Αν και όταν λέει "αίτηση για ένταξη στον Ν.4014", δεν μπορεί να εννοηθεί και η βεβαίωση για μεταβίβαση ένταξη στον νόμο (αφού στον 4014 θεσπίστηκε η ανάγκη της;;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ακίνητο με δύο συνιδιοκτήτες θα γίνουν δύο συμβολαιογραφικές πράξεις για κάθε έναν από τους συνιδιοκτήτες. Χρειάζεται μία ή δύο βεβαιώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εάν πριν τη συμβολαιογραφική πράξη (δήλαδη σήμερα) η ιδιοκτησία είναι μια με δύο συνιδιοκτήτες, θα δώσεις μια βεβαίωση όπου θα φαίνονται τα ονόματα και τα ποσοστά των δύο συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.