Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Εξυπακούεται ότι απαιτείται ρύθμιση! Εάν είχες μόνο το πηγάδι, τότε ίσως το συζητούσαμε. Τώρα που έχεις και ΔΟΜΗΣΗ, εννοείται ότι πας για ρύθμιση και του οικίσκου και της στέρνας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η υδατοδεξαμενή είναι ασκεπής (ανοιχτή) και νομίζω πως δεν μετράνε τέτοιες κατασκευές στην δόμηση, αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν απαιτείται άδεια για τέτοια κατασκευή. Ο οικίσκος του πηγαδιού σε κουβέντα με ηλικιωμένο συνάδελφο μου είπε ότι ήταν υποχρεωτικό από τη ΔΕΗ να κατασκευασθεί για να τοποθετηθεί ο πίνακας με τους ασφαλειοδιακόπτες. Θεωρείται νόμιμη η κατασκευή; Ο πελάτης μου νέος σε ηλικία δεν γνωρίζει περισσότερα για την ηλεκτροδότηση του πηγαδιού. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί (βεβαίωση Νομαρχίας) για αυτές τις κατασκευές. Θεωρούνται αυθαίρετες;

Link to comment
Share on other sites

Η υδατοδεξαμενή είναι ασκεπής (ανοιχτή) και νομίζω πως δεν μετράνε τέτοιες κατασκευές στην δόμηση, αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν απαιτείται άδεια για τέτοια κατασκευή. Ο οικίσκος του πηγαδιού σε κουβέντα με ηλικιωμένο συνάδελφο μου είπε ότι ήταν υποχρεωτικό από τη ΔΕΗ να κατασκευασθεί για να τοποθετηθεί ο πίνακας με τους ασφαλειοδιακόπτες. Θεωρείται νόμιμη η κατασκευή; Ο πελάτης μου νέος σε ηλικία δεν γνωρίζει περισσότερα για την ηλεκτροδότηση του πηγαδιού. Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Πρέπει όλα να ενταχθούν στον 4014 ...κανονικότατα (ή να γκρεμιστούν)!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί (βεβαίωση Νομαρχίας) για αυτές τις κατασκευές. Θεωρούνται αυθαίρετες;

Η σχετική με το θέμα Δνση του Υπ. Γεωργίας (νομίζω εγγειοβελτιωτικών έργων) μπορεί να εγκρίνει την κατασκευή. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να το κάνει μετά την κατασκευή και τι στοιχεία θέλει...

Αλλιώς ναι θεωρούνται αυθαίρετες.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανονική τακτοποίηση 4014 και όχι έκδοση βεβαίωσης, μετά την οριστική υπαγωγή, στα πρόσθετα στοιχεία υπάρχουν 2 pdf. Ένα για βεβαίωση μηχανικού για αυθαιρεσίες και ένα άλλο για σύνδεση με δίκτυα.

 

Το πρώτο που είναι η βεβαίωση μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ? Γιατί έχει σαν ημερομηνία αυτοψίας προφανώς ημερομηνία πριν γίνει η τακτοποίηση του χώρου !

 

Π.χ. σε διαμέρισμα τακτοποίησα Η/Χ και έκανα οριστική υπαγωγή. Στα "πρόσθετα στοιχεία" της δήλωσης υπάρχει η βεβαίωση η οποία σωστά γράφει ότι "..δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές στο ακίνητο πλην των εξαιρέσεων της παρ.2 του άρθρου 23....κ.τ.λ.". Όμως σαν ημερομηνία αυτοψίας έχει την ημερομήνια που είχα βάλει για την τακτοποίηση και φυσικά προηγούνταν αυτής! Οπότε με αυτήν την βεβαίωση δηλώνω ουσιαστικά ότι έκανα αυτοψία στο ακίνητο και βρήκα ότι....δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες πλην των τακτοποιούμενων χώρων οι οποίοι όμως τακτοποιήθηκαν στην συνέχεια!!

 

Μήπως αυτή η βεβαίωση των τακτοποιήσεων δεν έχει πρακτική σημασία και πρέπει να βγάλω άλλη ?

 

Την ζητάνε από τον πελάτη από τράπεζα για ένα δάνειο και δεν ξέρω το γιατί. Εγώ δεν θέλω να τον χρεώσω παραπάνω τον άνθρωπο για την βεβαίωση, δεν θέλω καν αμοιβή (να πω ότι έκανε και μεταβίβαση να πω εντάξει).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έδινα καινούργια βεβαίωση, σαν να έκανε την τακτοποίηση άλλος μηχανικός και ο ιδιοκτήτης ερχόταν μετά σε εμένα. Ως αμοιβή, εφόσον δεν θες να του πάρεις χρήματα, θα έβαζα 10€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.