Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

ελπιζουμε να βγαλουν καποια ενημερωση απο το υπεκα ωστε να δεχονται τις βεβαιωσεις του 4014 εστω με μια μνοια στην περιγραφη απο εμας οτι ειναι του ν4178. και ισως οτι αυτες οι βεβαιωσεις θα αντικατασταθουν απο νεες οταν βγει η νεα πλατφορμα. οπως πχ γινοταν οταν διναμε χειρογραφες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον θα ισχύουν οι βεβαιώσεις του 4014 μέχρι να αλλάξει η πλατφόρμα, αλλά θα περιμένουμε επίσημη ενημέρωση.Η ανεπίσημη είναι η παρακάτω:

 

Διευκρίνιση στο Νόμο 4178/2013

Σε δικαιοπραξίες εν ζωή που συντάσσονται μετά τη δημοσίευση του ν. 4178/2013
(ήτοι την 8η Αυγούστου 2013) και έχουν ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή
σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο έως την έκδοση των προβλεπομένων
από τις διατάξεις των άρθρων 10 και 30 του ως άνω νόμου Υπουργικών Αποφάσεων
επισυνάπτονται οι βεβαιώσεις που προβλέπονται στις διατάξεις του ν.
4014/2011, οι οποίες έχουν εκδοθεί και ισχύουν ή θα εκδοθούν

Link to comment
Share on other sites

Οχι , αφού είναι ανεπίσημη :smile:

Εντός των ωρών ή ημερών θα γίνει και επίσημη και θα αναρτηθεί..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ζηταει πελατης να του εκδοσω βεβαιωση ακινητου στο οποιο εχουν δηλωθει στον 4014/11 απο αποθανοντα μηχανικο αυθαιρετοι χωροι.

Ολα καλα και ομορφα αλλα παιρνω χαμπαρι πως ψευδως δηλωθηκε χρονολογια κατασκευης παλαιοτερη ωστε να πληρωθει μικροτερο προστιμο.

Να εκδοσω βεβαιωση ή οχι? 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η ΥΔ του ιδιοκτήτη που αναφέρει την ημερομηνία κατασκευής των αυθαιρέτων? Αν ναι τότε νομίζω ότι εσύ είσαι καλυμμένος.Ηθικό είναι το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή  είχε γίνει λαθεμένα η τακτοποίηση? (Άρα θα θέλει διόρθωση και άρα άνω κάτω τώρα με το τέλος του 4014 και του μηχανικού που την είχε υποβάλει).

Η διαφορά χρονολογίας είναι χονδροειδέστατη ή ελαφρά πράγματα και ερμηνευομενη?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναγραψει αλλα θα το ξανακανω.

Πολλες δουλειες εχω χασει του 4014 διοτι συναδελφοι συμβουλευαν τους πελατες να δηλωσουν ψευδως την χρονολογια κατασκευης.

Αλλο το 80% του προστιμου και αλλο το 15% αν με πιανεται.......

Εδω τωρα που απεβιωσε τι κανω??????

Να βεβαιωσω και γω πως ολα ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αν είναι χονδροειδέστατη η διαφορά δεν υπογράφω, είχε δεν είχε ΥΔ ιδιοκτησίας, (στην τελική είναι αυτά που βαράει  και το ΣτΕ)

Από την στιγμή που δεν υπάρχει υπογραφή Υπηρεσίας οι οποίοι δικηγόροι για το οποιοδήποτε ζήτημα αστικής διαφοράς θα έχει κάποιος με κάποιον άλλον αυτές τις πράξεις μηχανικών θα έχουν ως ασθενή κρίκο της αλυσίδας.

 

Διόρθωση τακτοποίησης (ή έλεγχο επίσημο και με την βούλα) αλλιώς ας το κάνει άλλος, θέλω τα επόμενα χρόνια να κοιμάμαι ήσυχος και να μη αναγκαστώ να τρέξω σε δικαστήρια για 2-3 κατοστάρικα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Η διευκρίνηση που αναφέρει ο Manolis gon έχει ανέβει εδώ: http://ypeka.gr/ , στην κατηγορία "Χρήσιμα Νέα".

Edited by koozoop
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.