Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Αν όμως υπάρχει ισόγειο που έμεινε στη θέση του, τότε συνολικά έχεις υπέρβαση κάλυψης,η οποία κάπου-κάπως πρέπει να υπολογιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΠΌΓΕΙΟ ΜΕ ΆΔΕΙΑ

 

Καλημέρα, διαβάζοντας και τις 34 σελίδες δεν κατάλαβα το εξής:

σε πολυκατοικία με υπόγειο το οποίο ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔ. ΆΔΕΙΑ, ΑΝ η μόνη παράβαση είναι ότι έχει ξεμπαζωθεί στις 3 από τις 4 πλευρές (ενώ παραμένει αποθηκευτικός χώρος όπως προβλεπόταν) τι παράβαση έχω?

Μόνο ξεμπάζωμα με αναλυτικό ή και Υ.Δ.Β.Χ.???

Να προσθέσω ότι εγώ θεωρώ ότι πρέπει να βάλω Υ.Δ.Β.Χ. διότι σύμφωνα με ΓΟΚ/85 σχήμα 7.5 και 7.6 σελ.686 μετράει στο Σ.Δ. άσχετα αν είναι βοηθητικός.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μόνο παράβαση κατηγορίας 13 για το ξεμπάζωμα, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τμήμα υπογείου που έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία, υπολογίζεται ως ΒΧ, με αλλαγή χρήσης και Υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

υποθέτοντας ότι ήταν υπόγειες αποθήκες στην άδεια.......υπέρβαση δόμησης χωρίς αλλαγή χρήσης με 0,50 για υπόγειο χώρο.

 

ερωτο-απάντηση Η'4

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι ερμηνευτές με μυαλά σαλάτες ( :shock: :shock: :shock: :shock: ) από το διάβασμα νόμων και εγκυκλίων (πιο πολυ διάβασμα και από τους δικηγόρους έχουμε ρίξει για αυτή τη τακτοποίηση...... :mrgreen: ),

έχω να κάνω και εγω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με 2 περιπτώσεις που έχω...

 

1)Υπόγειο δεν φαίνεται στην Ο.Α. κατασκευάστηκε και παραμένει υπόγειο. Είναι ΥΔ ΒΧ σίγουρα γιατί είναι υπόγειο αλλά είναι χωρίς υπέρβαση δόμησης ή με >50%???

 

2)Υπόγειο ξεμπαζώθηκε από μία πλευρά (είσοδος) έγινε κατάστημα (οπότε έχουμε αλλαγή χρήσης) και αυξήθηκε το ύψος του από 3μ σε 4.70 επειδή κατασκεύασαν τα θεμέλια 1.70μ πιο χαμηλά. Έτσι τους έμεινε και ύψος για ανοιχτό πατάρι εντός του τωρινού καταστήματος (πρώην υπογείου). Άρα, έχουμε ΥΔ ΒΧ (παραμένει υπόγειο από τις 3 πλευρές) + αλλαγή χρήσης + 1 παράβαση (ξεμπάζωμα) + ΥΥ (????)

 

Σημείωση: ξεχνάμε το πατάρι γιατί το βάζω σε άλλο ΦΚ.

 

Και κάτι ακόμα.... δλδ 3) Για να κρίνουμε τα μεγέθη <>50% ΥΔ και <>20% ΥΚ στις ερωτοαπαντήσεις λέει ότι λαμβάνουμε τη συνολική υπέρβαση δόμησης ανα αυτοτελή λειτουργικά ιδοκτησία και ότι λαμβάνουμε το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία (ερωτοαπάντηση Ε2).

Δηλαδή ρωτάω...έχουμε 3 αυθαιρεσίες να καταγράψουμε σε οικόπεδο με επιτρεπόμενο ΣΔ 100μ2 α.ΥΔ 50μ 2 β. ΥΔ 50μ2 με παράβση προκηπίου γ. ΥΔ 50μ2 με ΥΚ.

Θα κάνουμε 3 ΦΚ λογικά. Η ΥΔ βγαίνει συνολικά (βάσει ερωτοαπάντησης) από 100% έως 200%. Αυτό θα το δηλώνουμε και στα 3 ΦΚ?????Γιατί το σύστημα δεν υποστηρίζει αυτό το "γενικά ή συνολικά" που λέει το ΥΠΕΚΑ.

 

 

Αυτάαααα....Πολλά μεν αλλά τι να κάνω και εγώ...από κάπου πρέπει να βοηθηθούμε και εμείς γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε στο τέλος!!!! :shock: :shock: :shock:

Edited by maraki17
Link to comment
Share on other sites

1. Όπως το λες, ΥΔΒΧ, τους συντελεστές θα τους βρεις συγκρίνοντας τα τ.μ. αυτού με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

2. Επίσης όπως το λες, ΥΔΒΧ + ΥΥ + ΑΧ + Αναλυτικός για ξεμπάζωμα. Το πατάρι ως ΥΔΒΧ.

3. Επίσης όπως το λες, με τη διαφορά ότι, συγκρίνουμε τις υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

1. Όπως το λες, ΥΔΒΧ, τους συντελεστές θα τους βρεις συγκρίνοντας τα τ.μ. αυτού με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

2. Επίσης όπως το λες, ΥΔΒΧ + ΥΥ + ΑΧ + Αναλυτικός για ξεμπάζωμα. Το πατάρι ως ΥΔΒΧ.

3. Επίσης όπως το λες, με τη διαφορά ότι, συγκρίνουμε τις υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

 

Για όλες τις περιπτώσεις υπάρχει εξάντληση ΣΔ βάσει ΟΑ (παράλειψη δική μου που δεν το ανέφερα...)

Για τα 2 και 3 οκ! Για το 1 που το υπόγειο κανονικά δεν προσμετράται στο ΣΔ για την έκδοση ΟΑ θα βάλω χωρίς υπέρβαση ή με >50%?

 

Και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Edited by maraki17
Link to comment
Share on other sites

Τα τ.μ. του υπογείου που δεν υπήρχε στην άδεια, αποτελούν αυθαιρεσία, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται ως ΥΔΒΧ.

Το αν είναι π.χ. > ή < 50% ή μεταξύ 50% και 100% κ.λπ., θα το βρεις συγκρίνοντας τα τ.μ. αυτού με τα επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.