Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Την υπέρβαση ύψους πρέπει να τη δηλώσει το υπόγειο γιατί σε αυτό αυξήθηκε ο (υπέργειος) όγκος.

Εφόσον έχεις 3843, μπορείς να πας με ΥΥ 0,2 ή 0,4 με την επιλογή χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Έλεγξε αν μπορείς να κάνεις χρήση του συντ ΒΧ 0,5 για το υπόγειο, μήπως συμφέρει να ακυρώσεις τη δήλωση του 3843 και να συμψηφίσεις τα πληρωμένα πρόστιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω ένα θέμα γιατί νομίζω πως εδώ ταιριάζει καλύτερα.

 

Υπόγειο με άδεια έχει αλλάξει πλέον σε κατοικία. Στα σχέδια υπάρχει χώρος σημειωμένος ως "wc/αποθήκη" με υφιστάμενη χρήση wc...προσμετράται στα τετραγωνικά της ρύθμισης?

Επιπλέον ερώτημα που δεν βρήκα απάντηση, προσμετράται το εμβαδόν της κλίμακας ισογείου - υπογείου στο εμβαδόν του υπογείου?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

''Διευκρίνηση της ΕΓΚ-61/89 εγκυκλίου

Χώροι υγιεινής και κυκλοφορίας, οι οποίοι κατασκευάζονται στο υπόγειο της οικοδομής, θα προσμετρηθούν στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, μόνον όταν αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας, η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς.

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβάλλονται σχετικά με την εφαρμογή της πιο πάνω σχετικής εγκυκλίου σας γνωρίζουμε ότι οι χώροι υγιεινής και κυκλοφορίας, οι οποίοι κατασκευάζονται στο υπόγειο της οικοδομής, θα προσμετρηθούν στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, μόνον όταν αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας, η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς.

Η κατασκευή βοηθητικού χώρου υγιεινής στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών της οικοδομής και του οικοπέδου εν γένει, είναι δυνατή, χωρίς ο χώρος αυτός να προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.''

 

Επομένως αν θεωρήσεις ότι πρέπει να δηλώσεις την αυθαιρεσία ως υπέρβαση δόμησης του υπογείου, τότε θα μετρήσει και το WC/ αποθήκη.

Ωστόσο υπάρχει και η άποψη ότι δε βγάζουμε άδεια αλλά τακτοποιούμε αυθαιρεσίες, οπότε κάποιος ίσως θεωρήσει ότι το WC υπήρχε, δεν έγινε κάτι να αλλάξει, απλά ο υπόλοιπος χώρος χρησιμοποιείται ως κατοικία.

 

Εγώ είμαι υπερ της πρώτης άποψης, διότι δηλώνεις μετρα υπέρβαση δόμησης. Τώρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ της 2ης, ωστόσο σε 1 περίπτωση που μου έτυχε προτίμησα να συμπεριλάβω τα τ.μ. και να είμαι καλυμμένος διότι ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει, και η επιβάρυνση ήταν μικρή.

Στο θέμα που περιγράφει η εγκύκλιος, με ακριβώς την ίδια λογική θα έπρεπε να προσμετρηθεί και η εσωτερική σκάλα π.χ, καθώς χωρίς τη χρήση της και πάλι δεν εξασφαλίζεται η λειτουργία του κύριου χώρου.
Link to comment
Share on other sites

αν έχει βγει άδεια για 100 τ.μ. υπόγειο και έχει κατασκευαστεί 50 τ.μ. πως κάνουμε τακτοποίηση....???

 

Μια σκέψη θα ήταν να υπολογιστεί η διαφορά αναλυτικών προυπολογισμών σε αυτο που θα έπρεπε να κατασκευαστεί και στο υπάρχον. Το πιθανότερο να βγεί 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη θα ήταν να υπολογιστεί η διαφορά αναλυτικών προυπολογισμών σε αυτο που θα έπρεπε να κατασκευαστεί και στο υπάρχον. Το πιθανότερο να βγεί 500 ευρώ.

 

αρνητικός προυπολογισμός θα μου βγει τοτε

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πειράζει αυτό. Θεώρησε το κατά απόλυτη τιμή. Αυτό που αναζητάς είναι ένα "πάτημα' ώστε να υπαχθεί στο Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.