Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Ναι αλλά η μια ιδιοκτησια γίνεται δύο, οπότε υπάρχει θέμα και πολεοδομικά με την ανεγερση του τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς πολεοδομικά; Ότι θα το κάνουν έκθεση αυθαιρέτου; Απίθανο.

Εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση είναι όπως και στη σύσταση εγώ δε θα έκανα τίποτα.

Αν στη σύσταση ήταν ενιαίος ο χώρος και ήθελες να μεταφερθεί ο διαχωρισμός και στα συμβόλαια ναι θα μπορούσε να μπει σαν διαμερμάτωση αν κει κατά το νόμο δεν συντρέχουν λόγοι.

Μη ξεχνάς πως στα παρακολουθήματα δεν υπάρχει κυριότητα. Μόνο χρήσεις μοιράζουν οι συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χιλιοστα επί του οικοπέδου η αποθήκη αυτή.

Μα το σχέδιο της σύστασης χρησιμοποιείται μόνο ως βάση για τη ρύθμιση αυθαιρέτων για τα προ του 85 εφόσον είναι διαφορετική από της άδειας. Δε χρησιμοποιείται για να δοθεί βεβαίωση ως πλήρως νόμιμο.

Το θέμα δεν είναι πλέον μόνο ως έκεθση αυθαιρέτου αλλά και ο καθένας που κάνει πλέον αυτοψία σε ενδεχόμενη μεταβίβαση όπως πχ. εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφορά μια ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία.

Και που είναι το πρόβλημα αν κάνει αυτοψία η εφορία; Ότι λέει το συμβόλαιο θα δουν και στην πράξη. Για αυτό σου έλεγα παραπάνω πως αν στη σύσταση ήταν ενιαίος ο χώρος και ήθελες να μεταφερθεί ο διαχωρισμός και στα συμβόλαια ναι θα μπορούσε να μπει σαν διαμερμάτωση αν κει κατά το νόμο δεν συντρέχουν λόγοι.

Να σε ρωτήσω διαφορετικά... σε περίπτωση που χορηγείς ξεχωριστή βεβαίωση με τα νέα δεδομένα για την οριζόντια ιδιοκτησία αποθήκη υπ' αρίθμ. Χ του υπογείου πες μου σε παρακαλώ για ποιο λόγο δεν είναι νόμιμη η βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην δώσεις βεβαίωση, αν πρωτίστως δεν ρυθμίσεις με διαφορετική διαμερισμάτωση 4014.

Πολεοδομικά αποτελεί αυθαιρεσία.

Στα συμβόλαια μπορεί να είναι ΟΚ και να μην χρειάζεται "διόρθωση".

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφορά μια ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία.

Και που είναι το πρόβλημα αν κάνει αυτοψία η εφορία; Ότι λέει το συμβόλαιο θα δουν και στην πράξη. Για αυτό σου έλεγα παραπάνω πως αν στη σύσταση ήταν ενιαίος ο χώρος και ήθελες να μεταφερθεί ο διαχωρισμός και στα συμβόλαια ναι θα μπορούσε να μπει σαν διαμερμάτωση αν κει κατά το νόμο δεν συντρέχουν λόγοι.

Να σε ρωτήσω διαφορετικά... σε περίπτωση που χορηγείς ξεχωριστή βεβαίωση με τα νέα δεδομένα για την οριζόντια ιδιοκτησία αποθήκη υπ' αρίθμ. Χ του υπογείου πες μου σε παρακαλώ για ποιο λόγο δεν είναι νόμιμη η βεβαίωση;

 

Nα το δούμε αλλιώς.

όταν στην άδεια έχεις ενα κατάστημα και στην σύσταση έχεις δύο, μπορείς να δώσεςι βεβαίωση; ΚΑΙ αν δώσεις θα παίρνει βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης το ένα η το άλλο;

Και αν σε κάποια στιγμή στις αποθήκες χρειαστεί σχέδιο από την πολεοδομία ( δε ξερω σε ποια περίπτωση, λέω σε οποαιδήποτε) και δε μπορεί να τελειώσει το ζήτημα ο πελάτης, τότε δε θα σε κηνυγήσει εσένα γιατί δεν τον ενημέρωσες ότι το σχέδιο δε συμπίπτει με την πραγματική κατάστασή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να δώσεις βεβαίωση νόμιμα. Η περίπτωση αυτή είναι διαφορετική όμως καθώς ενδέχεται να έχουν τροποποιηθεί οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις οπότε αν θέλεις και τη βεβαίωση κύριας χρήσης θα κάνεις δήλωση.

Όχι δε θα σε κυνηγάει γιατί θα τον ενημερώσεις για τα σχετικά.

Υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν τη μεταβιβασιμότητα ενός ακινήτου και κάποιες που δεν την επηρεάζουν... πως να το κάνουμε.

Στη δεύτερη περίπτωση η βεβαίωση εξακολουθεί να είναι νομιμότατη.

Σαφώς όμως αν θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει τη δήλωση και να τακτοποιήσει, σαν πολεοδομική παράβαση βέβαια (σχετικά με το υπόγειο).

Την έχω ξανακάνει τη κουβέντα με τον Ιάσονα και δεν είναι κακό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις αρκεί να τεκμηριώνονται :)...

οπότε πείτε μου σας παρακαλώ αν θεωρείται τη βεβαίωση αναληθή και για ποιο λόγο...

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μπερδεμένος σχετικά με αυτό. Από τη μία πολεοδομικα είναι απράβαση, από την άλλη πολεοδομικά ίσως να μην το συναντήσει ποτέ μπροστά του. Ωστόσο αυτό που λες ότι θα εξηγήσω στον πελάτη, η υπογραφή μου θα φαίνεται και ότι προφορικό και να δηλώσεις δε θα είσαι καλυμμένος. Επίσης η βεβαίωση αφορά πολεοδομικά μεγέθη. Δεν εχει υπερβασή τους αλλά το σχέδιο είναι διαφορετικό σε σχέση με της άδειας.

Συζήτηση κάνω και δε προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου πάντως. Απλά ερευνώ αν υπάρχει πιθανότητα να μη χρειαστεί ρύθμιση και να μην έχω πρόβλημα εγώ, το οποίο τώρα μπορεί να μην φαίνεται αλλά εν καιρώ θα φανεί. Και δε γίνεται να δώσεις βεβαίωση για 300 τμ αποθήκη και στο σχέδιο που επισυνάπτεται να είναι 450. Εκτός αν στο συμβολαιογράφο δοθεί η κάτοψη της σύστασης, χωρίς να είναι όμως εγκεκριμένη από πολεοδομία ( κατί το οποίο γίνεται ή δε γίνεται πλέον;)

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος είναι για να ανταλλάσσουμε απόψεις συνάδελφε αν επαναλαμβάνουμε τα ίδια για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνεχίζω να ισχυρίζομαι πως η υπογραφή σου δεν μπορεί να προσβληθεί (βλ. σχετικά νομιμότατη).

Αν έχεις στοιχεία για το αντίθετο να το ξαναδούμε ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.