Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικειμενικές αξίες


ΟΩΝ

Recommended Posts

Τώρα που έχουμε πλέον αρκετά πάρε δώσε με Συμβολαιογράφους κατά την έκδοση βεβαιώσεων νομιμότητας, δεν θα ήταν άσχημο να προστεθεί κάποια ενότητα στο φόρουμ για συμβολαιογραφικά θέματα, νομικά κλπ. Το έχω γράψει και σε άλλο topic μου, σχετικά με ψιλές κυριότητες κ.τ.ό.

Εν πάσει περιπτώσει... επί της ουσίας:

 

Υπολόγιζα την αντικειμενική αξία επαγγελματικού χώρου, και είδα δυο ενδιαφέροντα στοιχεία:

  1. Δεν μετρούν οι ημιυπαίθριοι χώροι στον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας.
  2. Μετράει το καθαρό εμβαδόν του ακινήτου, χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους

 

Έχω καταλάβει σωστά;

Επίσης, αν οι Η_Χ είναι τακτοποιημένοι, εξακολουθούν να μην μετρούν στην αξία του ακινήτου;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι πρωτη φορα τ ακουω...και μου φαινεται παραξενο ειναι η αληθεια...

 

Απο την στιγμη που στα συμβολαια τα διαμερισματα περιγραφονται ΜΕ τους τοιχους (ισομοιρασμενους ή μη αναλογως το πως το βλεπει ο καθε μηχανικος) για ποιο λογο να μην υπολογιζεται και η αντικειμενικη βασει αυτων των τετραγωνικων?

Link to comment
Share on other sites

salpigoal, συμφωνώ... Μεταφέρω εδώ την 8η οδηγία για τη συμπλήρωση του εντύπου προσδιορισμού αντικειμενικής αξίας, από το gsis: "...Ως επιφάνεια επαγγελματικής στέγης λαμβάνεται το εμβαδόν αυτής μετά των εξωτερικών τοίχων (καθαρή επιφάνεια)..."

Αυτό το "(καθαρή επιφάνεια)" είναι που προκαλεί τη σύγχυση...

Παρακάτω λέει: "...Δεν περιλαμβάνονται στην επιφάνεια οι ημιυπαίθριοι χώροι...". Βέβαια, οι οδηγίες ήταν πολύ πριν το ν. 3843...Οπότε ανακύπτει το ερώτημα τι γίνεται μετά την εφαρμογή του... Μετράνε στο εμβαδόν και οι Η_Χ;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους Η/Χ δεν το συζηταμε οτι σε μελλοντικη μεταβιβαση, ο αγοραστης θα υποχρεωθει να πληρωσει τον φορο μεταβιβασης ΜΕ τους Η/Χ.

 

Αυτο που γινοταν μεχρι τωρα ηταν ενα κυριολεκτικο ψαρωμα απο τις ΔΟΥ ( και παλι αυτο σχετικο αναλογως την ΔΟΥ αλλα και τον εκαστοτε υπαλληλο) οπου απειλουσαν με αυτοψιες...

 

Αυτο βεβαια στα ακινητα που ''μυριζαν'' παρανομιες δηλ. μεζονετες κυριως....τωρα τα διαμερισματακια των 60-70 τ.μ συνηθως δεν τους ενδιεφερε...

 

Γι αυτο και στις περισσοτερες των περιπτωσεων, πληρωνεται συμπληρωματικος φορος μεταβιβασης ξεχωριστα για τον Η/Χ μολις πηγαινες να καταθεσεις το συμβολαιο αγορας στην εφορια..

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Στο συμβόλαιο όμως, η αντικειμενική αξία που γράφεται θα περιλαμβάνει και τους Η_Χ;

Link to comment
Share on other sites

Oχι...τον φορο τον πληρωνες συνηθως ΧΩΡΙΣ τους Η/Χ, αλλα και παλι επικρατουσε ενα μπαχαλο που ο καθενας ακολουθουσε τις συμβουλες του λογιστη του ή του συμβολαιογραφου του και μπορει και να τους δηλωνανε....

 

Αυτο μετα το 2002....οπου και ''ξυπνησαν'' οι ΔΟΥ...

 

Μου χαν τυχει αρκετες περιπτωσεις τακτοποιησεων, οπου ειχαν πληρωσει συμπληρωματικο φορο μεταβιβασης ξεχωριστα για Η/Χ, με την γνωστη κουτοπονηρια του Ελληνα, οτι αφου τον πληρωνω στην ΔΟΥ παει να πει οτι ειναι και νομιμο....

 

Αυτο δε παει να πει οτι δεν μπορουσες να τον βαλεις και απο την αρχη στην αντικειμενικη του συμβολαιου, αλλα οι περισσοτεροι απ οσο ξερω το κανανε μετα. Δεν υπαρχει συγκεκριμενος κανονας παντως οπως καταλαβες....κοινως ενα μπαχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.