Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

 χα...χα....για αυτό πρεπει  να  διαβαζει το μηχανικος!!!...............

 

και εγω το ηξερα ,γιατι μου ετυχε.....αλλωστε ολοι γραφουμε διασταυρωμένα πραγματα,

 

όταν γραφουμε την γνωμη μας απλως ...,το λεμε.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, έτσι....

Πετάει η ομάδα tsx.

Βλογάμε και τα γένεια μας :)

 

Εχεις πάντως δίκαιο tsx. Θεωρούν ότι αυτό που γράφει περί ανάκλησης στο buildingcert αρκεί. Εγώ νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εδω προσπαθουν με νυχια και με δοντια να αποφυγουν την εκδοση του ενος ΠΕΑ και εμεις καθομαστε και συζηταμε τι θα γινει αν βγει και δευτερο ΠΕΑ για το ιδιο ακινητο και αν θα ειναι νομιμο η οχι

Και ποιος ο λογος να θελησει καποιος να βγαλει 2ο ΠΕΑ τωρα που μιλαμε?

Η χρηση του πλεον εχει καταντησει να ειναι ενα διεκπεραιωτικο χαρτι και μονο.

 

Αν στο μελλον αξιοποιηθουν τα δεδομενα που δινει, σε καποιον αλγοριθμο για τη φορολογηση του ακινητου βασει εκπομπων ρυπων (βασει ενεργειακης κατηγοριας δε θα ειναι σωστο διοτι μπορει ενα ακινητο να εχει διπλασιες καταναλωσεις και να βγει καλυτερη κατηγορια απο ενα αλλο, παρομοιο), τοτε ισως να χρειαστει ο ιδιοκτητης να βγαλει ξανα ΠΕΑ

 

Και παλι, ποσο δυσκολο ειναι να παει στον ιδιο επιθεωρητη για το 2ο ΠΕΑ και αυτος απλα να το δωσει για υπογραφη σε συναδελφο?

Καθολου θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά δεν παίζουν εδώ....Υπολόγιστε 20-25 χρόνια στην καλύτερη αν αύριο ξεκινήσει τρελή ανάκαμψη. Τότε πολλοί θα έχουμε βγει στη σύνταξη ή θα ασχολούμαστε με άλλα πράγματα οπότε δεν μας ενδιαφέρει...

 

Τι 2τερο ΠΕΑ.....Εδώ πάει να καταργηθεί δια της πλαγίου του πρώτο....Και το σημαντικότερο. Στα 3 χρόνια καθιέρωσης του ΠΕΑ, ποτέ μα ποτέ η κοινωνία δεν το είδε με καλό μάτι. Το αρχικό "χαρτί" έχει γίνει πλέον "κωλόχαρτο" και έπεται συνέχεια...αν αντέξει το ΠΕΑ 

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ο λογος να θελησει καποιος να βγαλει 2ο ΠΕΑ τωρα που μιλαμε?

Κυρίως η άγνοια (και η άνοια..)

Πχ ο γιος έλαβε με γονική παροχή ένα ακίνητο για το οποίο οι γονείς είχαν εκδόσει ΠΕΑ πριν 2 χρόνια του οποίου η τύχη αγνοείται σε κάποιο συρτάρι.

Λέμε τώρα....

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εσύ λες περίεργη περίπτωση

καμιά γιαγιά, αν της έχεις δώσει 1 αντίγραφο (προσωπικά δίνω 2 σε βαρύ χαρτί & ένα α/μ draft για την εφορία), και της ξαναζητήσουν, νομίζεις πολύ θέλει να πάει να κόψει και ένα δεύτερο ; :D

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν έχουμε πληρωθεί για ένα ΠΕΑ που παραδώσαμε μπορούμε να ζητήσουμε ανάκληση?

 

Στα σεμινάρια μου είχαν πει ότι ένας συνάδελφος που το είχε κάνει, είχε γίνει δεκτό το αίτημά του.

 

Φαντάζεστε τώρα να ζητάνε και Υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη σε αντίστοιχη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ!

 

αγαπητε vk2626 , μπορεις να ζητησεις ανακληση του πεα σε μια τετοια περιπτωση. το θεμα ειναι οτι ο πελατης αν εχει μεσολαβησει ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα εχει κανει τη δουλεια του!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε,

 

αλλά θεωρώ ότι η ανάκληση ΠΕΑ είναι λόγος για να ακυρωθεί και συμβολαιγραφική πράξη σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία... Δεν ισχύει?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεχότανε την ανάκληση λόγω μη πληρωμής.

Εχει καιρό όμως τώρα που δεν δέχονται ανακλήσεις τέτοιες, νομίζω.

Μπορείς να ρωτήσεις την ΕΥΕΠΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.