Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Θα γινουν 2 μισθωτηρια συμβολαια επειδη το καθε μαγαζι ειναι 70τ.μ. και ανηκει στην καθεμια αδερφη

Δηλαδη θα νοικιασει 70τ.μ. η μια στον ενα και αλλα 70τ.μ. η αλλη παλι στον ιδιο

Δε μπορουν να κανουν ενα μισθωτηριο και στα δυο ονοματα, επειδη ο χωρος ειναι ενιαιος.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπανε οτι θα κανουνε 2 μισθωτηρια στον ιδιο ενοικιαστη, ενα για το ενα μαγαζι της μιας αδερφης και ενα για το αλλο της αλλης.

 

Τότε ένας λόγος παραπάνω να κανεις 2 ΠΕΑ, με μια νοητή διαχωριστική επιφάνεια

 

Μη το παιδεύεις ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Αριστείδης.

Μια παρατήρηση μόνο. Και μόνο εξαερισμός (απαγωγή "βρώμικου") αέρα να γίνεται, χωρίς αντίστοιχη προσαγωγή νωπού (αερισμός), πάλι σαν "μηχανικός αερισμός" καταχωρείται.

Έτσι νομίζω δηλαδή.

 

Σωστό, απλά τις περισσότερες φορές μπλέκει η έννοια της προσαγωγής αέρα στο χώρο, για αυτό έγραψα για το νωπό αέρα

αλλά και ο εξαερισμός ως μηχανικός αερισμός καταχωρείται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ πάντως με τον dib.Αφού τα μαγαζιά είναι ενωμένα,δεν μπορείς να πεις οτι και καλά ήταν χωρισμένα,δε χρειάζεται να πω πόσο λάθος είναι,όλοι μας το ξέρουμε πιστεύω.Εμείς οφείλουμε να αποτυπώσουμε πραγματική κατάσταση
Μεγάλε σκόρερ και ροσονέρι Pipo...
Αυτό ακριβώς σου γράφω παραπάνω,οτι σε αντίστοιχη περίπτωση (μάλιστα με 3 ιδιοκτήτες,όχι 2)έκανα 1 ΠΕΑ.Τα μισθωτήρια ήταν 3 (ένα κάθε ιδιοκτήτη προς τον ενοικιαστή).Δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτως και ήμουν 100% σωστός πιστεύω... :smile:
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προς εκει προσανατολιζομαι.

Εκτος κι αν μου πλακωσουν γυψοσανιδες και μου το χωρισουν ωστε στην αυτοψια να το "δω" χωρισμενο.

Δεν εχω την παραμικρη θεληση να θεωρησω το χωρο χωρισμενο ενω δεν ειναι.

Το θεμα ειναι η εφορια τι θελει.

Αν βγαλω ενα ΠΕΑ για ολο και γυρισουν πισω τα μισθωτηρια, υπαρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα,απλά ίσως χρειαστεί να πας στην εφορία αγκαζέ τον πελάτη,εφοδιασμένος με τα 6ταπα παπούτσια & προετοιμασμένος για μια κλοτσιά στα οπίσθια του εφοριακού σε περίπτωση που αρχίσει τις "τρίπλες"... :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ξέρεις 2 μισθωτήρια 2 ΠΕΑ. Κοινός χώρος 1 ΠΕΑ....Στην περιπτωσή σου υπάρχει μπέρδεμα. Πάντως ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνουν 2 μισθωτήρια...Δεν γίνεται να τα βρουν με ένα?

Για να μην κάνουμε υποθέσεις σε μία όντως περίεργη περίπτωση και κυρίως να μην μπλέξεις εσύ με ανακλήσεις σε περίπτωση που πάρεις λάθος απόφαση κτλ κτλ...

Το καλύτερο είναι να γίνει το ίδιο ερώτημα στην εφορία που θα κατατεθεί το μισθωτήριο ή μισθωτήρια....Ολες οι απορίες αυτές θα λυθούν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω αυριο βασικα, να δω τι θα μου πουνε.

Θα τους εξηγησω επακριβως την κατασταση

Δεν τους θεωρω αρμοδιους να με καθοδηγησουν σε τεχνικα ζητηματα, διοτι και δυο ΠΕΑ να μου ζητησουν, εγω ειμαι ο φαουλ αν δε δω διαχωριστικο αναμεσα και βγαλω 2 ΠΕΑ σε ενιαιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση θυμίζει το ανέκδοτο, "άντε μαμήσου εσύ και ο γρύλλος σου", για όσους το ξέρουν :smile:

 

Στο τέλος Inzaghi δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το ένα ΠΕΑ όπου θα γράφει στον αριθμό ιδιοκτησίας τους δύο επιμέρους αριθμούς.

Ούτε σε μένα υπήρξε πρόβλημα σε παρόμοια περίπτωση.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βάζω και εδώ την επισυμανσή μου που θα μπορούσε να υπάρχει και σε ξεχωριστό θέμα αν θέλουν οι διαχειριστές <<σύνδεση Ταυτότητα κτιρίου και ΠΕΑ>>

σε ήδη ψηφισθέν νομοσχέδιο που μέσα στην εβδομάδα θα έχει και ΦΕΚ , στο 4122/2013 που έλεγε πότε θα απαιτείται ΠΕΑ, υπήρχαν μόνο τα μαυρα γράμματα , και πλέον ισχύει όλη η παρακάτω φράση:

4. Οι περιπτώσεις γ΄ και δ΄ της παρ. 1 του άρθρου 12

του ν. 4122/2013 (Α΄ 42) αντικαθίστανται ως εξής:
«γ) κατά την πώληση κτιρίου ή κτιριακής µονάδας µέ-
χρι την ενεργοποίηση της Ταυτότητας του Κτιρίου, κατά
τις διατάξεις του ν. 3843/2010 στην οποία περιλαµβάνε-
ται υποχρεωτικώς τo Π.Ε.Α. και ο χρόνος ισχύος αυτού.
δ) κατά την µίσθωση σε νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτι-
ριακής µονάδας, µέχρι την ενεργοποίηση της Ταυτότη-
τας του Κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 στην
οποία περιλαµβάνεται υποχρεωτικώς το Π.Ε.Α. και ο
χρόνος ισχύος αυτού.»
Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.