Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση λέβητα πετρελαίου-πόσο ψεκάζει ένα μπεκ?


corsakias

Recommended Posts

Στο λεβητα πετρελαιου μου εχω μπεκ 2,64lit/h της danfoss.

Εχω θερμοστατη χώρου που μετράει το χρόνο λειτουργίας του λέβητα. Γνωρίζοντας επίσης οτι κάθε πόντος στη σιδερενια δεξαμενη μου αντιστοιχεί σε 10 λίτρα, σήμερα προσπάθησα να επαληθεύσω τη κατανάλωση.

Ματαια ομως διοτι μετα απο μερικες μερες και καποιες ωρες λειτουργιας, τα υπολογισθεντα καταναλωθεντα λίτρα σε σχέση με αυτά που μέτρησα με το υποδεκάμετρο εχουν καποια σημαντικη απόκληση, προς τα πάνω!

Συγκεκριμένα υπολογισα μια καταναλώση ~3,5 λιτρα/ ωρα.

Τωρα αναρωτιεμαι τι μπορεί να συμβαίνει. Το μπεκ έχει χαλάσει ή είναι ελλατωματικο και ψεκάζει περισσότερο? Η τυχόν ρύθμιση της αντλίας πετρελαίου και του αέρα μπορεί να παίζουν ρόλο στο ψέκασμα του μπέκ? Υπαρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι?

Να προσθεσω οτι την αλλαγή του μπεκ απο 2,94 σε 2,64lit/h την εκανα μονος μου ρυθμιζοντας τον αερα ( οσο και οπως χρειαζοταν) βαση του μανουαλ και τις προτεινόμενες τιμές του κατασκευαστη του καυστηρα. Μία κλίμακα κάτω δηλαδη σε μπεκ, ελάχιστη ρύθμιση του αερα. Το πόσο εκαιγε πριν δεν γνωριζω και ετσι δεν μπορώ να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση αναφέρεται (αν θυμάμαι καλά) σε πίεση 12bar. Μήπως έχεις μεγαλύτερη πίεση;

 

Αλλά, κατά βάση, μήπως έχει λάθος στον υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το φόρτωσες 2,64 κιλά και όχι λίτρα;

 

Τα μπεκ υπολογίζονται σε κιλά ή γαλόνια.

 

2.64 κιλά με πίεση 11 bar = 3.3L/h

Ενώ με 12 bar πας στα 3,44L/h

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια! Πραγματι μια λεπτομερεια που μου διέφυγε ειναι αυτη η διαφορα στα λιτρα με τα κιλα.

το μπεκ ειναι 2,64 kg/h ενω ο υπολογισμος μου είναι σε λιτρα :) Και πραγματι η αντλία δουλευεί στα 12 bar- αν θυμαμαι καλα!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να μετρήσεις την παροχή πετρελαίου με φορητό μετρητή ροής με υπερήχους. Δεν απαιτείται καμία επέμβαση στον σωλήνα και θα είσαι βέβαιος για τα αποτελέσματα.

 

Αυτός φαίνεται αρκετά καλός: http://www.deltacontrol.gr/themedia/File/SGM-LEKTRA/SGM-100F.825B109A.pdf

Link to comment
Share on other sites

@corsakias τον αριθμό ( μεταξύ άλλων παραμέτρων ) εναύσεων τον υπολόγισες;

Αν καταλαβα ρωτας ποσες φορες αναβει ο λεβητας τη μερα. Σιγουρα δεν αναβει συχνά και σιγουρα ο υπολογισμος μου πρεπει να ειναι λιγο περισσοτερος απο τη πραγματικη καταναλωση μιας και οσο ζηταει ο θερμοστατης δεν σημαινει οτι λειτουργει ο καυστηρας μιας και μπορει να εχει φτασει το max της θερμοκρασιας που ειναι ρυθμισμενος.

Αυτο που ήθελα να παρατηρησω, το εκανα. Αρα ειμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

H παροχή που γράφει το μπεκ σε Kg/h αναφέρεται σε πίεση 10bar και η παροχή σε GPH/h (αμερικάνικα γαλόνια ανά ώρα) αναφέρεται σε πίεση 7bar.

 

Το συγκεκριμένο μπεκ, έχει παροχή ~3.5lt/h σε πίεση 12bar, δηλαδή όσο έγραψες ότι υπολόγισες (βλέπει και aithilenio).

 

Σχετικά με τη ρύθμιση του καυστήρα, μη στηρίζεσαι στις συστάσεις του εγχειρηδίου του κατασκευαστή. Μπορεί να είσαι πολύ off. Δεν αγνοούμε τις συστάσεις του κατασκευαστή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να βασιστούμε σε αυτές. Χρειάζεται αναλυτής καυσαερίων.

 

Σχετικά με την παροχή μπεκ, υπάρχει και το θέμα

Νούμερα διαβάθμισης μπεκ καυστήρων πετρελαίου. Τι σημαίνουν;

 

Ίσως γίνει συγχώνεψη των δυο θεμάτων.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.