Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Μα συνάδελφε Γιώργο, εφόσον αναφέρεται "τοπογραφικό εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων" , στο 1ο πόστ, δεν εννοούμε το ΕΓΣΑ87;

 

Ας ελπίσουμε να υπάρξει κάποια διευκρίνηση.

 

Όσο για τους συμβολαιογράφους,εννοείται πως δεν απαιτώ να γνωρίζουν περί ΕΓΣΑ,Ηαττ,ΤΜ3. Απλώς μόλις δούνε/ακούσουν/ περί ΕΓΣΑ απ'το σύλλογο τους, πάει και τελείωσε. Ερμηνεύουν κατά το δοκούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα όλα αυτά τα προβόλικά συστήματα έχουν ορισθεί για να αποτελούν κρατικά συστήματα συντεταγμένων Στο Στρατό θυμάμαι χρησιμοποιούσαμε την Εγκαρσια Μερκατορική (UTM) Το ΕΓΣΑ είναι το εθνικό γεωδαιτικό σύστημα αναφοράς και εφαρμόζεται στο κτηματολόγιο Η Ηαττ (ισαπέχουσα Αζιμουθιακή) χρησιμιοποιείται από την ΓΥΣ στο 1/5000 και όχι μόνο Εμένα αν δεν μου γράφει το νομοσχέδιο ποιό προβολικό σύστημα θα χρησιμοποιήσω θεωρώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω όποιο σύστημα προβολικό έχει υλοποιηθεί στην Ελλάδα Πάντως εγώ σε όλα τα σχέδια μου ακόμα και αν έχω κάναβο σε άλλο προβολικό σύστημα , βάζω και ένα πίνακα με τις συντεταγμένες των ορίων σε ΕΓΣΑ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι αρκετά μεγάλο, όσον αφορά τις μεταβιβάσεις. Πάρτε παράδειγμα μια πολυκατοικία που κατασκευάστηκε το 65 με ένα τοπογραφικό στην καλύτερη περίπτωση μετρημένο με μετροταινία, αν πάς εκεί να εφαρμόσεις μέτρηση του οικοπέδου με συντεταγμένες ΕΓΣΑ δεν πρόκειται σε καμιά περίπτωση να βρείς τις ίδιες πλευρές ούτε και το ίδιο εμβαδόν απο αυτά που έχει το τοπογραφικό της άδειας, και κατ επέκταση η σύσταση, και κατ επέκταση και τα συμβόλαια πώλησης που γίνανε με βάση αυτό. Τότε τι θα ζητήσει ο συμβολαιογράφος? να γίνει νέο συμβόλαιο - σύσταση για την οικοδομή με το νέο τοπογραφικό? και πές και έγινε αυτό και αν το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο πάει καλά, αν είναι μικρότερο βγάζουμε όλη την πολυκατοικία αυθαίρετη αν έχει εξαντλήσει τον σ.δ. ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι και οι πιο παλιοί αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν ο νομοθέτης αναδέρει κρατικο σύστημα αναφοράς, εννοεί το ΕΓΣΑ87. οι συμβολαιογράφοι επίσης έχω την εντύπωση ότι ζητούν ΕΓΣΑ87 για να είναι καλυμμένοι...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρουσφετάκι του υπουργείου στους τοπογράφους θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα .

 

Ηδη σήμερα υποθηκοφύλακας ζήτησε σε αδόμητο οικόπεδο , το ΕΓΣΑ τοπογραφικό να είναι ακριβώς τα τμ του κτηματολογίου , αλλιώς να κάνει διόρθωση τίτλου .

Και ποιός είπε ότι οι αποτυπώσεις του κτηματολογίου , είναι ακριβείς ?

 

Γιά διερευνείστε το οι ασχολούμενοι με το θέμα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με το εμβαδόν το θέμα δεν μπορώ να το καταλάβω , αν δηλαδή το εμβαδόν είναι υπολογισμένο σε άλλο προβολικό σύστημα από το ΕΓΣΑ 87 , τι μας εμποδίζει να γράψουμε υπό μορφή παρατήρησης στο τοπογραφικό μας ότι το εμβαδόν έχει υπολογισθεί με τον σχετικό τύπο με συντεταγμ,ένες στο τάδε προβολικό σύστημα , ενω στο τοπογραφικό μας να έχουμε και συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87 , μαζί με αυτές που χρησιμοποιούμε στο υπολογισμό του εμβαδού Τώρα αν υπάρχει μεγάλη διαφορά με τα εμβαδά των οικοπέδων στα οποία έχει βγει μια άδεια πολυκατοικίας με αποτέλεσμα να έχουμε υπέρβαση ΣΔ , τότε υπάρχει πρόβλημα έτσι και αλλιώς και στοιχειωθετεί χοντροειδές σφάλμα , γιατί η διαφορά από προβολικό σύστημα σε προβολικό συστημα για τα μήκη των πλευρών και τα εμβαδά είναι σχετικά μικρό.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

 

Το ρουσφετάκι του υπουργείου στους τοπογράφους θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα.....

 

Δεν νομιζω οτι ειναι για τους τοπογραφους. Μαλλον για τους πολιτικους ειναι μιας και εχουν υπογραφη και η οικοδομη δεν παει καθολου , μα καθολου, καλα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Bas πες στον συμβολαιογράφο αφού τα ξέρει όλα και δίνει και οδηγίες να το υπογράψει αυτός το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι ο υποθηκοφύλακας έχει το μαχαίρι και το πεπόνι , άμα σου λέει ότι δεν στο μεταγράφω , σημαίνει ότι το συμβόλαιο είναι στον αέρα .

Εκεί πατάνε και αυτοί . Είπανε όμως ότι έτσι το ζητάει ο ΟΚΧΕ γιά αυτό είπα να το κοιτάξουν οι ασχολούμενοι με το θέμα , αν είναι ιδιοτροπία του συγκεκριμένου η γενικευμένη πρακτική .

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

 

 

 

Δεν νομιζω οτι ειναι για τους τοπογραφους. Μαλλον για τους πολιτικους ειναι μιας και εχουν υπογραφη και η οικοδομη δεν παει καθολου , μα καθολου, καλα

 

Ξέρεις πολλούς πολ. μηχ. να έχουν GPS και να φτιάχνουν ΕΓΣΑ ? Προφανώς το κάνει για να βάλει και τους ΑΤΜ στο κόλπο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.