Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Μα αυτό θα συνεχισει να γίνεται 'ό,τι του κατέβει' θα παρουσιάζει για τοπογραφικό και θα γράφει και 'ό,τι του κατέβει' για εξάρτηση.

Και πάντα με χαμηλό κόστος. Άμα μπορείς εσύ ανταγωνισου στην τιμή την εξάρτηση με κινητό των 'συναδέλφων' σου.

 

Οι αδειούλες που λες είναι καποιανού το σπίτι.

Δυστυχώς οι ζωγραφιές-τοπογραφικά στην υλοποίηση της αδειούλας φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που γράφεις τί σχέση έχουν με το θέμα; Όση φαντάζομαι με τις αδειούλες - ζωγραφιές που φτιάχνουν 'συνάδελφοι σου' με χαμηλό κόστος.

 

Και για κάποιου το σπίτι:

 

Δεν θέλουν εξαρτημένο τοπογραφικό γιατί μετά από με μερικά χρόνια εφαρμογής του μέτρου θα γίνουν πολύ πιο δύσκολο να υπάρχουν με επίφαση νομιμότητας τα πλασματικά εμβαδά, οι καταπατήσεις ιδιωτικών γεωτεμαχίων, οι αλχημείες, οι παρανομίες, οι παρατυπίες, οι εικονικές χρησικτησίες και κληρονομιές, η οικειοποίηση δημόσιων ακινήτων κτλ

Αυτοί ούτε καν τοπογραφικό δεν θέλουν.

...

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Γιαβάσσ-Γιαβάσσ φίλε μου γιατί βλέπω νευράκια, τέλος πάντων,

Τι άλλο μπορεί να είναι το ΕΓΣΑ87 από ΕΓΣΑ?

Τι άλλο μπορεί να είναι το κτηματολόγιο από κτηματολόγιο=registry=catasto?

Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η εξάρτηση από την εξάρτηση στο κάθε ΓΣΑ που χρειάζεται μόνο λόγω της ανυπαρξίας της υποδομής του κτηματολογίου στη χώρα μας?

Υπάρχει, κατά την γνώμη σου, περίπτωση με τα εξαρτημένα τοπογραφικά που είναι πολύ της μόδας τελευταία, φτιαγμένα από ανεξάρτητους τοπογραφούντες ανά την χώρα, χωρίς κανένα κεντρικό συντονισμό, να βγεί καμιά άκρη του πάζλ στο τέλος?

Κάτι ξεκίνησε να σου πει ο Zavi και τα παράτησε προηγουμένως και πραγματικά δεν θέλω να το συνεχίσω εγώ.

 

ΥΓ. Το τι ξέρει ο καθένας είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Την αλήθεια, κατά τα άλλα την ξέρουν μόνο δύο σ' αυτήν την ζωή.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Κτηματολόγιο όπως έχει υλοποιηθεί και υλοποείται, δεν δίνει την γεωμετρική πληροφορία που είναι απαραίτητη σε επίπεδο υλοποίησης ορίων, επίλυσης διένεξης με όμορους, αυστηρής εμβαδομέτρησης, διερεύνησης της οικοδομικής εκμετάλλευσης του γηπέδου κλπ. Μπορεί με τις ανοχές οι οποίες έχουν επιβληθεί να θεωρείς πως μπορεί να υποκαταστήσει το τοπογραφικό διάγραμμα αλλά προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι έτσι. Μόνο εάν όλοι οι ιδιοκτήτες που συμμετέχουν κάνουν ενστάσεις, επιδικαστούν και γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις των γεωμετρικών χαρακτηριστικών (που όλα αυτά θα βασίζονται σε εξαρτημένα τοπογραφικά διαγράμματα) μόνο τότε το κτηματολόγιο ενδεχομένως να αποκτήσει τον χαρακτήρα που φαντάζεσαι πως έχει.

Οσον αφορά το θέμα διανομών, αναδασμών κλπ. νομίζω πως ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων αυτών είναι ολική επικαιροποίηση /μετασχηματισμός/ανασύνταξη τους, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα όλες αυτές οι διαδικασίες που περιγράφεις φίλε μου, προβλέπονται στα διάφορα στάδια απο το κτηματολόγιο. Είναι η διαδικασία σύνταξής του. Δεν χρειάζεται καμιά φαντασία. Και πως θα μπορούσε να γίνει αλλιώς άλλωστε ώστε να γίνει πραγματικότητα αυτό?

Αλλά πρέπει να υπάρχει, πιστεύω να συμφωνείς, ο κεντρικός σχεδιασμός και η κεντρική διεύθυνση του όλου εγχειρήματος. Δεν μπορεί να γίνει αυτό από εμένα και από εσένα και με χρήση μη πιστοποιημένων εργαλείων αποτύπωσης-εξάρτησης από τον καθένα που βγαίνει και μετράει. Με τις νέες τεχνολογίες σήμερα αυτό (το έργο κτηματολογίου) είναι εφικτό, και πιστεύω αν δεν συναντηθούμε τελικά όλοι στα γουναράδικα, θα προχωρήσει πολύ σύντομα (βλέπε και τους ολλανδούς που έρχονται για βοήθεια). Είναι ένα εργαλείο που το χρειάζεται-ονται η χώρα, όλοι ασχέτως ιδιότητας. Δεν μπορεί ιδιώτης μηχανικός σε χώρα της Ευρώπης το 2012, να πιστοποιεί με τον Ν-651 ότι κάτι είναι άρτιο-οικοδομήσιμο ή όχι και να περιμένεις ο άλλος να έρθει να επενδύσει τα χρήματά του. Θα σου πει με το δίκιο του, ποιός είσαι ρε Μεγάλε?

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων για να μην παρεξηγηθώ από τον αγαπητό συνάδελφο από την όμορφη Καστοριά , είμαι σαφώς υπέρ του εξαρτημένου τοπογραφικού και είναι μεγάλη εξέλιξη η υποχρέωση του Εγώ δεν υπάρχει τοπογραφικό που έχω συντάξει και δεν το έχω εξαρτήσει Και αυτά ακόμα που έκανα πριν 22 χρόνια παρά τα μικρά λάθη που είχα στην εξάρτηση σε δύσκολες περιοχές (εκτός σχεδίου) λόγω μη κάλυψης με τριγωνομετρικά (τα πολλά λατομεία είχουν και τα αρνητικά τους καθώς και οι πολλοί κτηνοτρόφοι στα βουνά) , ακόμα και αυτά όταν χρειάστηκε να τα εφαρμόσω ή να μετρήσω ένα όμορό τους με βοήθησε πολύ που τα είχα εξαρτήσει και ήταν έυκολο να τα διορθώσω και να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία τους , ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τα ξαναμετρήσω όπως κάνω όταν μου έρχονται στα χέρια μου τοπογραφικά μη εξαρτημένα , ασε που ούτε εγώ δεν θα έβρισκα μετά από τόσα χρόνια που βρίσκονταν στο χώρο. Για μένα όσο δεν υπάρχει κτηματολόγιο η αξία του εξαρτημένου μόνο αυτό το νόημα έχει , εύκολο εντοπισμό του ακινήτου και δυνατότητα ελέγχου από το κράτος αυτών και ένα είδος καταγραφής τους Γιατί τι να την κάνω την ακρίβεια στην εξάρτηση στον εκατοστό όταν μη υπάρχοντος κτηματολογίου δεν μπορώ να διαπιστώσω από κάπου αν το όριο που μου υποδεικνύουν είναι το σωστό με ακρίβεια ανάλογη με την ακριβεια που το εξαρτώ στην ΕΓΣΑ 87 .Ας γίνει το κτηματολόγιο και τότε υποχρεώνουμε παντού το εξαρτημένο ακόμα και εκεί που υπάρχει πολύ καλή αποτύπωση των ιδιοκτησιών όπως στις επεκτάσεις των σχεδίων. Αν και ακόμα και μη εξαρτημένο τοπογραφικό να κάνει κάποιος τα στοιχεία αυτά των συνεταγμένων όπου αυτά υπάρχουν θα τα αναζητήσει για να κάνει σωστά δουλειά του ...

Αν κάνουμε τόσο τεράστια άλματα χωρίς να μπορούμε να δικαιολογήσουμε την χρηματική επιβάρυνση στο πολίτη θα χάσουμε και την εφαρμογή εκεί που είναι απαραίτητο να γίνει Καταλαβαίνω την αγωνία σου συνάδελφε και σαν ΑΤΜ σε καταλαβαίνω , όμως σημασία έχει μετά από τόσα χρόνια να αρχίσουμε να κάνουμε τα αυτονόητα χωρίς πισωγυρίσματα και μετά από τόσα που λείπουν είναι επικίνδυνο να παμε από το Α κατευθείαν στο Ω με άλμα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιαβάσσ-Γιαβάσσ φίλε μου γιατί βλέπω νευράκια, τέλος πάντων,

Τι άλλο μπορεί να είναι το ΕΓΣΑ87 από ΕΓΣΑ?

Τι άλλο μπορεί να είναι το κτηματολόγιο από κτηματολόγιο=registry=catasto?

Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η εξάρτηση από την εξάρτηση στο κάθε ΓΣΑ που χρειάζεται μόνο λόγω της ανυπαρξίας της υποδομής του κτηματολογίου στη χώρα μας?

Υπάρχει, κατά την γνώμη σου, περίπτωση με τα εξαρτημένα τοπογραφικά που είναι πολύ της μόδας τελευταία, φτιαγμένα από ανεξάρτητους τοπογραφούντες ανά την χώρα, χωρίς κανένα κεντρικό συντονισμό, να βγεί καμιά άκρη του πάζλ στο τέλος?

Κάτι ξεκίνησε να σου πει ο Zavi και τα παράτησε προηγουμένως και πραγματικά δεν θέλω να το συνεχίσω εγώ.

 

ΥΓ. Το τι ξέρει ο καθένας είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Την αλήθεια, κατά τα άλλα την ξέρουν μόνο δύο σ' αυτήν την ζωή.

 

Είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που γράφεις, προδίδουν τόσο την ημιμάθεια σου, δυστηχώς, που κάθε ένας από εμάς που γνωρίζει γεωδαισία και κτηματολόγιο το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να γελάσει. Δεν χωράει απάντηση σε αυτά που γράφεις.

 

Ούτε πιστεύω να κατάλαβες ό,τι συζητήθηκε με τον ΖΑΒΙ.

 

Τουλάχιστο απέμπλεξες το χωροταξικό σχεδιασμό με την επίγεια αποτύπωση ιδιωτικών γηπέδων.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξοργιστικό τουλάχιστο, όταν συνάδελφοι ταυτίζονται με τις θέσεις της συντεχνίας των συμβολαιογράφων και των πολιτικάντηδων

Link to comment
Share on other sites

Σε μια νύχτα ουσιαστικα μας κατεστρεψαν. Τουλάχιστον ολους εμας τους "μικρους".

Ανίκανοι και λαμόγια πολιτικοι και συμβολαιογραφοι ΜΑΥΡΟ.

Σιφουνακη τώρα δεν μπορώ να βγάλω λεφτά για να πάρω ένα καλό τηλέφωνο για να κανω τοπογραφικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πράγματα ψηφίστηκαν σήμερα στη βουλή. Οι συντεχνείες συμβολαιογράφων και δικηγόρων πέρασαν αυτήν την τροπολογία έκτρωμα.

Μετά το ανέκδοτο "εξάρτηση με κινητό", είδαμε και το σημερινό. Πέρα από τον κλάδο των τοπογράφων, μεγάλος χαμένος είναι και ο ανυποψίαστος ιδιώτης.

Ελλάδα 2012. Καλή μας χώνεψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.