Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Απόλυτα σωστός ο Ζαβί . Αν είχαμε Κτηματολόγιο με διορθωμένες πρώτες εγγραφές, το ΤΔ στην μεταβίβαση δε θα χρειαζόταν, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (μεταβολών-ενημερώσεων) . Ως τότε όμως είναι εγκληματική κάθε σκέψη κατάργησης του .

Edited by thomas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

K

Απόλυτα σωστός ο Ζαβί . Αν είχαμε Κτηματολόγιο με διορθωμένες πρώτες εγγραφές, το ΤΔ στην μεταβίβαση δε θα χρειαζόταν, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (μεταβολών-ενημερώσεων) . Ως τότε όμως είναι εγκληματική κάθε σκέψη κατάργησης του .

εδώ φαίνεται πως αντιτωπίζει ο κλάδος μας ΑΤΜ το θέμα κτηματολόγιο σε σχέση με τους συμβολαιογράφους Παρόλο που πράγματι η ύπαρξη ολοκληρωμένου κτηματολογίου , ουσιαστικά θα καταργήσει το ΤΔ πλην ορισμένων περιπτώσεων (μεταβολών - ενημερώσεων) και ουσιαστικά θα μειώσει στο ελάχιστο την δουλειά μας , δίνουμε μάχη για την εφαρμογή του ώστε ο πολίτης και η χώρα κάποτε να αποκτήσει ένα εργαλείο που είναι το βασικό που πρέπει να έχει ένα κράτος νεοσύστατο και όχι σαν το Ελλήνικό που σε λίγο φτάνει τα 200 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, θα περίμενα μια "εκ των έσω" ενημέρωση για την ιστορία που παίχτηκε με τους "φίλους" συμβ/φους.

 

ΜΑΚΑΡ, ειναι τοσο αθλια η κατασταση και η πτωση στις μεταβιβασεις, που δεν πιστευω προσωπικα οτι η τροποποιηση του αρθρου 49 προηλθε απο λομπι και χαρτομουτρα. Πιστευω οτι οι φωστηρες του υπουργειου εκαναν λαθος στη διατυπωση της τροποποιησης, θελοντας ουσιαστικα να καταργησουν το τοπογραφικο στις μεταβιβασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων εντος σχεδιων πολεως.Φανταστικο δεν ειναι το γεγονος οτι δεν μπορουν να διατυπωσουν ορθα μια απλη προταση?

 

Εκ των εσω, το μονο που εχω να πω ηταν οτι οι συμβ/φοι εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια, και ετρεχαν ΜΑΖΙΚΩΣ σε σεμιναρια του συλλογου για να καταλαβουν τις μεταβολες στις μεταβιβασεις μετα τον 4014. Για να καταλαβεις, αιθουσα χωρητικοτητας 800 ατομων εδιωχνε κοσμο διοτι δεν μπορουσες ουτε ορθιος να σταθεις, μιλαμε για υπεμαραθωνιο σεμιναριων (1 μηνας!!), τετοια επιτυχια ειχε να γινει απο την ταινια οσα παιρνει ο ανεμος. Πιο πικαντικες πληροφοριες για το ποιος εφταιξε η δεν εφταιξε για την καταργηση του τοπογραφικου δεν ξερω πραγματικα να σου δωσω, μιας και σου λεω οτι το τοπογραφικο ΒΟΗΘΑΕΙ το συμβ/φο και αυτος το επιζητα σε καθε περιπτωση, ακομη κ σε κληρονομιες.

 

Γι αυτον ακριβως το λογο πιστευω οτι ηταν λαθος διατυπωση των χρησμων του υπεκα αυτη η καταργηση. Σε σενα, ω υπεκα, προσευχομαστε κατα παντα και δια παντα και δια κοαλα. Ω υπεκα, πες μας. τι προκειται να συμβει με το νεο σου χρησμο? Για ποσο ακομη θα ματωνουν οι υποτελεις σου? Μηπως υπευθυνος για την καταπτωση ειναι ο Ανθρωπομορφος ουρακοτανγκος εν ονοματι Σηφουνακης? Ή ο bob o σφουγγαρακης? Ειθε οι θεοι να σας φωτισουν, ω ανθρωπιδες του υπεκα, ωστε να προλαβει να εξελιχθει το dna σας στον επομενο 1,5 χρονο και να καταλαβετε οτι το υπουργειο δεν ειναι τοπος ουτε για να αφοδευετε λεκτικως, ουτε για για να πινετε banana juice σαν καλοι ανθρωπιδες που ειστε.

 

δίνουμε μάχη για την εφαρμογή του

 

τζορτζ μαικλ, αυτο δεν πιστευω να το εννοεις. Ειναι αρκετα αστειο ακομη και σαν αστειο.Μαλλον το ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετο συμβαινει, εξ ου και η μικρη υποκρισια στην οποια αναφερομουν.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τζορτζ μαικλ, αυτο δεν πιστευω να το εννοεις. Ειναι αρκετα αστειο ακομη και σαν αστειο.Μαλλον το ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετο συμβαινει, εξ ου και η μικρη υποκρισια στην οποια αναφερομουν.

αναφέρομαι κυρίως στο σύλλογο των ΑΤΜ που από την δεκαετία του 1980 που ήμουν φοιτητής , προσπαθούσε για την ανάδειξη του προβλήματος της ελλειψης Εθνικού κτηματολόγιου Και για μένα είναι χαζό να θεωρούμε ότι θα χαθεί δουλειά για τους ΑΤΜ , γιατί μπορεί να χαθεί στην σύνταξη του ΤΔ αλλά θα δημιουργηθεί σε πιο δημιουργικούς τομείς της ανάπτυξης Κάτι που έγινε πχ με τον 1337 και τις πράξεις εφαρμογής Όπου εφαρμόστηκαν άνοιξε η δουλειά των μηχανικών , όπως και στην πόλη μου αν και δεν ειναι ιδια μεγέθη Οπου δημιουργούνται εργαλεία για την ανάπτυξη ξεκλιδώνουν οι δουλειές Δυστυχώς λόγο μικροσυμφερόντων για το σήμερα , δεν βλεπουν μακροπρόθεσμα και φρενάρουν Εθνικό κτηματολόγιο , ΓΠΣ κλπ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

τζορτζ μαικλ αυτο που εγινε στην πραξη με το κτηματολογιο στην αθηνα ηταν ενα τεραστιο φιασκο. Ειμαι 100% υπερ της ολοκληρωσης του Κτηματολογιου με καθε τροπο, ωστοσο δεν φαινονται κινησεις στον οριζοντα. Ελπιζω μεχρι το 2020, αν υπαρχουμε μεχρι τοτε ως εθνος, να γινουμε μια δυτικη κοινωνια, με καθε κοστος. Ισως τοτε θα μπορουμε οι μηχανικοι να απασχοληθουμε σε πιο εποικοδομητικους τομεις του επαγγελματος μας, οπως λες. Μαζι σου ειμαι, αλλα δεν βλεπω προθεση απο τα χαρτομουτρα.

 

Εν πασει περιπτωσει, οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα σημερα με τα τεκταινομενα του κλαδου, το υπεκα το εχει χομπι να σκιζει μηχανικους. Απο το 2009 το μονο θετικο που ειδα ηταν το ηλεκτρονικο συστημα δηλωσεων αυθαιρετων. Σε ολους τους υπολοιοπους τομεις, μιλαμε για το απολυτο ναυαγιο, τον ορισμο του ναυαγιου. Να σκεφτεις οτι ο Σουφλιας και ο Λαλιωτης πλεον φανταζουν αυτοκρατορες του management του Υπουργειου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ Ηανς παρά να συμφωνήσω με τα πολύ γλαφυρά γραφόμενά σου Αν και θα προτειμούσα μια άλλη κοινωνία λόγο των πολιτικών μου πεποιθήσεων εντούτοις οφείλω να δεχτώ την άποψη της πλειοψηφίας που θέλει δυτικη κοινωνία με την μοφή που ζούμε στην Ευρωπαική ένωση Αλλά ρε γαμώτο να πάρουμε και τα θετικά της δυτικής κοινωνίας να γίνουμε επιτελους ένα ευνοούμενο κράτος , αν μείνουμε ως έθνος όπως γράφεις (που πιστεύω ότι δυστυχώς θα μείνουμε μόνο με τα αρνητικά μας στοιχεία, εξάλλου η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει ... ίσως αν πέθαινε αφού δεν αναρρώνει να ζούσε κανένα υγιές παιδί της με καλύτερες προοπτικές πέρα από την Κύπρο)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα προτειμούσα μια άλλη κοινωνία λόγο των πολιτικών μου πεποιθήσεων εντούτοις οφείλω να δεχτώ την άποψη της πλειοψηφίας που θέλει δυτικη κοινωνία με την μοφή που ζούμε στην Ευρωπαική ένωση Αλλά ρε γαμώτο να πάρουμε και τα θετικά της δυτικής κοινωνίας να γίνουμε επιτελους ένα ευνοούμενο κράτος , αν μείνουμε ως έθνος όπως γράφεις (που πιστεύω ότι δυστυχώς θα μείνουμε μόνο με τα αρνητικά μας στοιχεία

 

Σωστά τα λες φίλε. Όσον αφορά τις δυτικές κοινωνίες, οι μηχανικοί δουλεύουν πολύ διαφορετικά σε αυτές, υπάρχει λόγος για τον οποίο έγιναν επιστήμονες, και όχι για να παράγουν χαρτούρα μόνο κ μόνο για να υπάρχει δουλειά. Γενικά ο κανόνας χαρτούρα=δουλειά=μεροκάματο=φαγητό αρμόζει μόνο σε ανατολίστικες, νοοτροπίες. Εδώ στη χώρα μας δεν φαίνεται να υπάρχει όριο στη χαρτούρα. Πες μου εσύ στο Θεό σου, για ποιό λόγο -επί του θέματος- να απαιτείται τοπογραφικό σε οριζόντιες ιδιοκτησίες εντός σχεδίου πόλεως. Δεν ανέφερα ΚΑΝ τη λέξη ''οικισμούς'' διότι υπάρχουν οικισμοί και οικισμοί. Μιλάω για σχέδια πόλεως.

 

Όσο και να με βόλεψε εμένα προσωπικά αυτή η διάταξη διότι τα μηχανήματα πήραν φωτιά τους τελευταίους 2 μήνες, μιλάω ως απλός πολίτης!!!!

 

Χαρτούρα μεταβίβασης:

 

1. ΤΑΠ

2. Τίτλοι

3.Μεταγραφές

4. Φορολογική ενημερότητα

5. Βεβαίωση δήλωσης Κτηματολογίου

6. Ειδικά για Π.Ε:

  • βεβαίωση δήλωσης ιδιοκτησίας
  • βεβαίωση ονομασίας οδού
  • πίνακας Π.Ε.

7.Βεβαίωση μηχανικού Ν.4014

8. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη Ν. 4014

9. Νομιμοποιητικά στοιχεία ακινήτου (άδειες, δηλώσεις 720,1337,3843,4014 κλπκλπ)

10. Κατόψεις.

11. μάλλον ξεχνάω κάτι ακόμη

12. ΚΑΙ τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ για οριζόντιες ιδιοκτησίες??? Συνάδελφοι, το συμβόλαιο σύστασης δίνει οντότητα πλέον σε ΤΜΗΜΑ του κτιρίου, δεν απασχολεί πλέον η ίδια η γη το ακίνητο!!!!!! Αν έγινε μπαλαμούτι στη σύσταση, είναι ΑΛΛΟΥ ΠΑΠΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ το πώς θα γίνει διόρθωση της σύστασης, και ΑΛΛΟ το αν απαιτείται τοπογραφικό σε ΚΑΘΕ περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας εντός σχεδίου ΠΟΛΕΩΣ!!!

 

Ερωτήματα λοιπόν:

  • Τί νόημα θα είχε όλη αυτή η χαρτούρα για τον πολίτη σε Κράτος με ολοκληρωμένη σωστή κτηματογράφηση?
  • Τί νόημα είχε το τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ στις περιπτώσεις οριζοντίων ιδιοκτησιών σε σχέδια ΠΟΛΕΩΣ?
  • Τί νόημα έχει για μία εξελιγμένη κοινωνία που βασίζεται σε τιμές ακινήτων-φούσκα το να κωλύονται οι συναλλαγές λόγω ατελείωτης χαρτούρας?Έχετε συνειδητοποιήσει ότι πριν 20 χρόνια κάθε τόμος αρχείου συμβ/φου περιείχε τουλάχιστον 100 συμβόλαια ενώ στις μέρες μας κάθε τόμος περιέχει maximum 20????20 σημερινά συμβόλαια λόγω επισυναπτόμενης χαρτούρας ισοδυναμούν με 100 συμβόλαια σε καθαρό όγκο πριν 20 χρόνια!!Τί μεγαλύτερη απόδειξη θέλετε για να πειστείτε ότι η χαρτούρα έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πενταπλασιαστεί?

Εγώ συμπεραίνω ότι το κράτος γράφει πλέον στ @@ του τις συναλλαγές, και το μόνο που το ενδιαφέρει είναι να εισπράξει με κάθε τρόπο, να ΕΚΜΑΙΕΥΣΕΙ την είσπραξη έστω και αν δεν απαιτείται! Ωραίο κράτος.....Μόνο που αν στο τέλος η φούσκα σκάσει, όπως στις μέρες μας, αν δεν γίνουν συναλλαγές ΔΕΝ θα υπάρξουν και εισπράξεις.

 

 

Edited by Hans Landa
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, ειναι τοσο αθλια η κατασταση και η πτωση στις μεταβιβασεις, που δεν πιστευω προσωπικα οτι η τροποποιηση του αρθρου 49 προηλθε απο λομπι και χαρτομουτρα. Πιστευω οτι οι φωστηρες του υπουργειου εκαναν λαθος στη διατυπωση της τροποποιησης, θελοντας ουσιαστικα να καταργησουν το τοπογραφικο στις μεταβιβασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων εντος σχεδιων πολεως.Φανταστικο δεν ειναι το γεγονος οτι δεν μπορουν να διατυπωσουν ορθα μια απλη προταση?

 

Εκ των εσω, το μονο που εχω να πω ηταν οτι οι συμβ/φοι εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια, και ετρεχαν ΜΑΖΙΚΩΣ σε σεμιναρια του συλλογου για να καταλαβουν τις μεταβολες στις μεταβιβασεις μετα τον 4014. Για να καταλαβεις, αιθουσα χωρητικοτητας 800 ατομων εδιωχνε κοσμο διοτι δεν μπορουσες ουτε ορθιος να σταθεις, μιλαμε για υπεμαραθωνιο σεμιναριων (1 μηνας!!), τετοια επιτυχια ειχε να γινει απο την ταινια οσα παιρνει ο ανεμος. Πιο πικαντικες πληροφοριες για το ποιος εφταιξε η δεν εφταιξε για την καταργηση του τοπογραφικου δεν ξερω πραγματικα να σου δωσω, μιας και σου λεω οτι το τοπογραφικο ΒΟΗΘΑΕΙ το συμβ/φο και αυτος το επιζητα σε καθε περιπτωση, ακομη κ σε κληρονομιες.

 

Γι αυτον ακριβως το λογο πιστευω οτι ηταν λαθος διατυπωση των χρησμων του υπεκα αυτη η καταργηση.

 

 

Κατ' αρχάς, ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις λίγες, έστω, πληροφορίες "εκ των έσω" που μοιράστηκες μαζί μας. Και μόνον αυτό, είναι αρκετό για να αναγνωρίσουμε την αξιοπιστία των πληροφοριών σου.

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω, όμως, με τη θέση σου ότι το λόμπυ των "φ'ιλων" δεν έπαιξε ρόλο σε αυτό το θέμα. Επειδή γνωρίζω τις επιδράσεις-προτάσεις που είχε και έχει ο συγκεκριμένος Σύλλογος (Συμβ/φων, για να μην παρεξηγηθώ), στο (πρόσφατο) ΥΠΕΚΑ, θα αναφέρω, παραδειγματικά, τις επεμβάσεις (και τροποποιήσεις) που έγιναν, πρόσφατα, στο θέμα των οικισμών <2000 (συμμετείχα στις προτάσεις, γι' αυτό το γνωρίζω), οι οποίες υιοθετήθηκαν στο σύνολό τους και έγιναν διατάξεις νόμου.

 

Από το υφάκι του Σηφουνάκη, στο βίντεο της συνεδρίασης της Επιτροπής, και τα "φοβερό" και "ακλόνητο" επιχείρημα του κινητού, προκύπτει, imho, ότι οι "φίλοι" έπαιξαν το ρόλο τους ΚΑΙ σ' αυτό το θέμα, και, ίσως, θα έπρεπε, για τη δική σου (και αποκλειστική) ενημέρωση, να μάθεις περισσότερα ...

 

 

 

Να σκεφτεις οτι ο Σουφλιας και ο Λαλιωτης πλεον φανταζουν αυτοκρατορες του management του Υπουργειου.

 

Δεν συμφωνώ, καθόλου, με την εκτίμησή σου αυτή.

Είχα την ευκαιρία, την προηγούμενη βδομάδα, να συζητήσω με (παλαιό αλλά και σημερινό) στέλεχος του "Γραφείου Υπουργού" και όταν η συζήτηση έφτασε στο θέμα της αξιολόγησης της (διαχρονικής) πολιτικής ηγεσίας, και διατύπωσα την αποψή μου στο θέμα αυτό, το στέλεχος συμφώνησε μ' αυτή, η οποία, βέβαια, ήταν τελείως διαφορετική από αυτή που ανέφερες.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

1. ίσως, θα έπρεπε, για τη δική σου (και αποκλειστική) ενημέρωση, να μάθεις περισσότερα ...

 

 

2.Δεν συμφωνώ, καθόλου, με την εκτίμησή σου αυτή.

Είχα την ευκαιρία, την προηγούμενη βδομάδα, να συζητήσω με (παλαιό αλλά και σημερινό) στέλεχος του "Γραφείου Υπουργού" και όταν η συζήτηση έφτασε στο θέμα της πολιτικής ηγεσίας και διατύπωσα την αποψή μου στο θέμα αυτό, το στέλεχος συμφώνησε μ' αυτή.

 

1. Προφανώς. Αλλά δεν έχει για μένα και πολύ νόημα πλέον. Είμαι αρκετά απογοητευμένος με την κατάσταση που επιβάλλουν στον κλάδο.

 

2. Εδώ δεν πολυκατάλαβα τί λες, και κατά πόσο το στέλεχος που συζήτησες μαζί του παίζει ρόλο στη διαμόρφωση του κλάδου μας και πόσο σημασία έχει η άποψή του για το ποιός Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ ήξερε τί έκανε όταν το έκανε. Κατά την ταπεινή μου άποψη ΜΑΚΑΡ στο προτεκτοράτο μας δίνονται γραμμές που πρέπει να ακολουθηθούν. Η δική μου ενημέρωση με στέλεχος του δελτίου ειδήσεων του MEGA που βρέθηκα χθες μαζί του λέει εντελώς διαφορετικά πράγματα. Βέβαια θα μου πεις πόσο έγκυρες είναι αυτές οι πληροφορίες.... Το γεγονός είναι πάντως ότι η τροπολογία για τα τοπογραφικά τα έχει κάνει όλα δύσκολα. Αλλά είπαμε, δεν έχει και πολύ νόημα πλέον...

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Αλλά είπαμε, δεν έχει και πολύ νόημα πλέον...

 

 

 

Άλλο ένα σημείο που δεν συμφωνώ μαζί σου.

 

Κάθε τι που αντίκειται στην κοινή λογική, και όχι (απαραίτητα) στα συντεχνιακά συμφέροντα, πρέπει να το παλεύουμε (εμείς οι μηχανικοί) με όλες μας τις δυνάμεις, με στόχο να ανατραπεί και να αποκατασταθεί η ισορροπία.

 

Αυτό πρέπει να εφαρμόζεται, πολύ περισσότερο, από τους νέους (όχι κατ΄ανάγκη στην ηλικία) μηχανικούς, στους οποίους περιλαμβάνεσαι και εσύ.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.