Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Σε αυτό Manolis gon ο υπάλληλος του ΤΕΕ μου απάντησε, ότι το ότι θα συνοδεύεται με ένα τοπογραφικό το οποίο θα δείχνει τη ρυμοτομική γραμμά εντός του δρόμου δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να με απασχολεί. Ότι δεν είναι θέμα του ιδιοκτήτη το εάν ο Δήμος "έφαγε" μέρος της πρασιάς του οικοπέδου κατά την πράξη εφαρμογής του δρόμου. ΄Μου είπε να διαγραμμιστεί το κομμάτι που είναι εντός του δρόμου και να γραφεί ότι τυγχάνει αποζημίωσης. Επέμενε δε ότι η βεβαίωση αφορά μια συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία και όχι όλο το ακίνητο, άρα δεν πρέπει να ενδιαφέρουν οι κοινόχρηστοι χώροι, π.χ. πρασιά.

Όπως και να είναι η άλλη διαδικασία δείχνει ακόμη να μην στέκει σε ακριβή στοιχεία........

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το παραπάνω ποστ.....

Πελάτης που θέλει να κάνει γονική παροχή ΑΜΕΣΑ.....

Ζητάει να τακτοποιήσω ό,τι είναι απαραίτητο (δηλ. μόνο τις αυθαιρεσίες που επηρεάζουν κάλυψη, δόμηση ύψος και έχουν να κάνουν με την αλλαγή χρήσης του υπογείου),προκειμένου να πληρώσει ΕΦΑΠΑΞ και να πάρει τη βεβαίωση προκειμένου να μεταβιβάσει.

 

ΜΕΤΑ τη μεταβίβαση σκοπός είναι να ξαναμπεί στο σύστημα μέσω 4014 το ίδιο ακίνητο ώστε να πληρωθεί παράβολο προκειμένου να βγει οικ. άδεια για να δηλωθεί η υπαρκτή μετατόπιση κτιρίου χωρίς παραβίαση Δ που μπορεί να νομιμοποιηθεί με έκδοση αδείας (που όμως θα φάει πολύτιμο χρόνο στην παρούσα φάση).

 

Όλη η ιστορία θέλει να γίνει έτσι για να κερδίσει χρόνο στη μεταβίβαση (για τους εντελώς δικούς του λόγους).

 

Πώς βλέπετε το σενάριο????

 

Θα το δηλώνατε έτσι?

 

Τυπικά... ποιό εμπόδιο θα μπορούσε να υπάρξει στο να δηλωθούν με..."δόσεις" ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την μεταβίβαση οι παραπάνω αυθαιρεσίες με το σκεπτικό που αναλύθηκε παραπάνω??????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

1. στην ο.α που θα πάς να εκδώσεις δεν θα χρειαστεί να δικαιολογήσεις την αλλαγή χρήσης του υπογείου;

δεν θα χρειαστεί δηλ να αναφέρεις τον αριθμό δήλωσης της αλλαγής χρήσης του στα σχέδια που θα υποβάλεις;

άρα θα αποκαλυφθεί το μη σύννομο της δήλωσής σου συνάδελφε

2, Για την άδεια αλλαγή θέσης δεν θα πληρώσεις πρόστιμο σύμφωνα με το άρ 22/γοκ/85 παρ 3;

Άρα γιατί δεν δηλώνεις και την αλλαγή θέσης τώρα και πάλι βγάζεις άδεια αργότερα (΄1 500/ρικο είναι)

(δεν πρόκειται να σου πεί κανένας γιατί δέχθηκες και πλήρωσες όλο το πρόστιμο ενώ μπορούσες να πληρώσεις μόνο το παράβολο;;

λεφτά θέλουν να μαζέψουν και δεν θα ενοχληθούν αν εσύ πλήρωσες παραπάνω)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

.....

Όπως και να είναι η άλλη διαδικασία δείχνει ακόμη να μην στέκει σε ακριβή στοιχεία........

Νομίζω πως είναι μια μεσοβέζικη απάντηση στο συγκεκριμένο σου πρόβλημα.

Η ουσία είναι ότι ακίνητο για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια και έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με την ισχύουσα ρυμοτομική γραμμή τον χρόνο που εκδόθηκε είναι νόμιμα υφιστάμενο ακόμα και αν μετά άλλαξε η ρυμοτομική γραμμή.

 

Δηλαδή όλα τα προϋπάρχοντα κτίρια με την παλιά οικοδομική γραμμή έχουν την προϋφισταμένη τα νέα που πάνε να εκδώσουν οικοδομική άδεια πάνε με την νέα οικοδομική γραμμή.

 

Η δική σου ευθύνη ως μηχανικού για το ζήτημα της ρυμοτομικής γραμμής είναι να ελέγξεις αν η οικοδομική γραμμή που δείχνει η οικοδομική άδεια προϋφίσταστε της ημερομηνίας της νέας θέσης της ρυμοτομικής γραμμής.

 

Κατά τα άλλα αν υπάρχουν και άλλες πολεοδομικές υπερβάσεις τις αντιμετωπίζεις κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

1. στην ο.α που θα πάς να εκδώσεις δεν θα χρειαστεί να δικαιολογήσεις την αλλαγή χρήσης του υπογείου;

δεν θα χρειαστεί δηλ να αναφέρεις τον αριθμό δήλωσης της αλλαγής χρήσης του στα σχέδια που θα υποβάλεις;

άρα θα αποκαλυφθεί το μη σύννομο της δήλωσής σου συνάδελφε

2, Για την άδεια αλλαγή θέσης δεν θα πληρώσεις πρόστιμο σύμφωνα με το άρ 22/γοκ/85 παρ 3;

Άρα γιατί δεν δηλώνεις και την αλλαγή θέσης τώρα και πάλι βγάζεις άδεια αργότερα (΄1 500/ρικο είναι)

(δεν πρόκειται να σου πεί κανένας γιατί δέχθηκες και πλήρωσες όλο το πρόστιμο ενώ μπορούσες να πληρώσεις μόνο το παράβολο;;

λεφτά θέλουν να μαζέψουν και δεν θα ενοχληθούν αν εσύ πλήρωσες παραπάνω)

 

το θέμα είναι ότι αν δηλώσω ΤΩΡΑ την αλλαγή θέσης, δε θα μπορεί να περαιωθεί η διαδικασία και ως εκ τούτου να ΕΚΔΟΘΕΙ και η βεβαίωση αν ΠΡΩΤΑ δεν εκδοθεί ΚΑΙ η άδεια που απαιτεί κάποιο χρόνο.....

 

Το πρόβλημα του πελάτη είναι καθαρά ο χρόνος...

 

και το σκέφτομαι επί της ουσίας....

 

ότι δηλ. εφόσον στη βεβαίωση νομιμότητας κύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει η δόμηση, η κάλυψη και το ύψος ενώ τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τη νομιμοτητα της μεταβίβασης, ΓΙΑΤΊ ΆΡΑΓΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΟΜΟ να γίνουν 2 δηλώσεις ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ τη μεταβίβαση???????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

kapa

εγώ σου είπα

1.να δηλώσεις και την αλλαγή θέσης

2. να μην δηλώσεις στο σύστημα ΤΕΕ ότι θα εκδόσης ο.α

3. να βγάλεις ο.α -αργότερα (άσχετα αν δεν το δήλωσες στο σύστημα ΤΕΕ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

kapa

εγώ σου είπα

1.να δηλώσεις και την αλλαγή θέσης

2. να μην δηλώσεις στο σύστημα ΤΕΕ ότι θα εκδόσης ο.α

3. να βγάλεις ο.α -αργότερα (άσχετα αν δεν το δήλωσες στο σύστημα ΤΕΕ)

 

Ααααα...οκ... δεν το κατάλαβα ότι εννοούσες να μη δηλώσω την έκδοση άδειας; στο σύστημα.

 

Αν δεν τη δηλώσω όμως θα ληφθεί υπόψιν όταν θα πάω να εκδώσω την άδεια?

Γιατί το σκεπτικό σου το είχα γράψει κι εδώ παλαιότερα αλλά δεν είχε συζητηθεί ιδιαίτερα....

 

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι η λογική λέει πώς δεν θα τους χαλάσει να πάρουν περισσότερα χρήματα για πρόστιμα που αντιστοιχούν σε παραβάσεις που νομιμοποιούνται και ΜΕΤΑ να βγει και Ο.Α (χωρίς να έχει δηλωθεί) όταν υπάρχουν προβλήματα χρόνου.... αλλά σ' αυτόν τον απερίγραπτο νόμο η λογική και η πραγματικότητα απέχουν δυστυχώς.... αυτό είναι το θέμα μου...

 

παραμένει όμως και το ερώτημά μου....

 

δηλ. εφόσον στη βεβαίωση νομιμότητας κύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει η δόμηση, η κάλυψη και το ύψος ενώ τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τη νομιμοτητα της μεταβίβασης, ΓΙΑΤΊ ΆΡΑΓΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΟΜΟ να γίνουν 2 δηλώσεις ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ τη μεταβίβαση???????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με αυτό

"δηλ. εφόσον στη βεβαίωση νομιμότητας κύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει η δόμηση, η κάλυψη και το ύψος ενώ τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τη νομιμότητα της μεταβίβασης,"

γιατί νομίζω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς (γιατί υπογράφεις γενικά ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία που δεν δηλώθηκε σύμφωνα με την παρ 6 -στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η παρ 6.δ)

δηλ φίλε αν την άλλη μέρα σε καλέσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ του (ακόμη και για πλάκα που λέει ο λόγος) να εξετάσεις το κτίσμα (για το οποίο στη βεβ μεταβίβασης λες ΟΛΑ o.k) τι θα του πεις "ότι έχει υπερβάσεις;;

πως θα σε δει ο πελάτης σου (αυτή τη φορά ο αγοραστής του);

Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορούμε άλλα να λέμε στον "πωλητή" και τα εντελώς αντίθετα στον "αγοραστή";;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.