Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση (μεγάλου) φωταγωγού.


Recommended Posts

Κανονικά τι θα πρέπει να γίνει?

Να τακτοποιήσει ο καθένας τα δικά του και σε ξεχωριστή αίτηση τα κοινόχρηστα?

Ο φωταγωγός που ανήκε μεν στη σκάλα αλλά πλέον βρίσκεται εξ ολοκλήρου μεσα σ ενα διαμέρισμα , πως θα αντιμετωπιστεί?Στην αιτηση για τα κοινόχρηστα

΄΄η στν τακτοποίηση των διαμερισμάτων?

Εχετε καποιο λινκ να διαβάσω?

Link to comment
Share on other sites

....Δηλαδή οι φωταγωγοί πρέπει να δηλωθουν στα κοινόχρηστα σε 1 αίτηση?

Εδω http://www.michaniko...14/page__st__20 είχαν γράψει

"2)Σε οικοδομή του 2006 έχει κάνει την εξής ταρζανιά ο ΜΕΓΑΛΟΣ κατασκευαστής.Έβγαλε 2 οικοδομικές άδειες σε ένα οικόπεδο η μία προσθήκη της άλλης και ενώ φαίνονται δύο αυτοτελή κτίρια (στην άδεια πάντα) στην πράξη έχουμε ένα κτίριο με κοινό κλιμακοστάσιο.Έστω ότι δεν ασχολούμε με το γενικό σύνολο και πάω να ρυθμίσω το διαμέρισμα του πελάτη μου..εκεί αρχίζει το πρόβλημα διότι στο σχέδιο της άδειας φαίνεται να υπάρχει το κλιμακοστάσιο του κτιρίου!!!

Άρα??Συναίνεση και εδώ???Ή βάζω τον πελάτη να πάρει όλη την ευθύνη και προχωράω με νέα σχέδια και υπερβάσεις κτλ...??

"

Ακριβως το ίδιο συμβαίνει και ΕΔΩ!!!

κΑΙ ΜΕ τη σκάλα που έχει αλλάξει θέση τι κάνουμε?Το τακτοποιούμε ή όχι?

 

ΕΝΤΙΤ:

Με το 2ο δεν ασχολούμαι γιατι πάει σαν εσωτερικη διαρρύθμιση μάλλον, οποτε δεν χρειάζεται τακτοποίηση...μάλλον

 

Να το θέσω αλλιώς το θέμα...

Το φωταγωγό μπορεί να τον δηλώσει ο γείτονας? Πως? Σε αίτηση για τους κοινόχρηστους ή στην αίτηση που κάνει για τις άλλες αυθαιρεσίες του?Κ αν το δηλωσει αυτός κ συνενει ο πελάτης μου με υπεύθυνη δήλωση, είναι υποχρεωμένος να το δηλωσει κ ο πελάτης μου σαν αλλαγή διαμερισμάτωσης ή είναι καλυμμενος πλέον κ αυτός?

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του πελάτη σου δεν ειναι μόνο πολεοδομικό ειναι κυρίως νομικό.

αν πράγματι δεν υπάρχει σύσταση τοτε δεν υπάρχουν ξεχωριστές ιδιοκτησίες και κοινόχρηστα

εχουν μία ιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου.Αν πράγματι δεν υπάρχει σύσταση τότε

"η αιτηση μπορει να υποβληθει απο οποιονδήποτε συγκύριο χωρις να ειναι απαραίτητη η συναίνεση των υπολοιπων συνιδιοκτητων"

ν.4014 αρθ.24 παρ δ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάθετη, οριζόντια υπάρχει...τα διαμερίσματα είναι σαφές ποιο ανήκει σε ποιον, το οικόπεδο είναι κοινό..

Και ξαναρωτάω..μπορεί ο γείτονας να δηλώσει το φωταγωγό που βρίσκεται στο διαμερισμα του πελάτη μου με τη συνεναισή του?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον υπάρχει οριζόντια σύσταση (με το τσιγκελι το βγαλαμε...)

τότε προσδιορίζονται τα κοινόχρηστα

αν ο φωταγωγός ανήκει σε αυτα, (δηλ. διαβαζουμε τη περιγραφή της συστασης και τσεκάρουμε τα προσαρτημένα σχέδια)

τότε ο πελάτης σου πρεπει να δηλώσει με υποχρεωτική συναινεση των συνιδιοκτητων.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!!!!!

Αρα δε γίνεται αυτό που λέει ο γείτονας.Να το δηλώσει αυτός .

Αυτό το κάνει γιατι ο πελάτης μου δε θελει να τακτοποιήσει αλλά ο άλλος επειδη θέλει να μεταβιβάσει πρέπει να πάρει βεβαίωση...φαντάζομαι γιατι με το μηχανικό του δεν έχω μιλήσει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η ιδιοκτησια του γειτονα δεν καταλαμβάνει κοινόχρηστα μπορει να δοθει βεβαιωση

ο πελάτη σου θα εχει πρόβλημα να μεταβιβάσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.