Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός σταθεράς ελατηρίου εδάφους


 
whatisthis

Recommended Posts

και ο έλεγχος ανατροπής γίνεται ουσιαστικά από την απομείωση της επιφάνειας έδρασης με την οποία ελέγχεται η αντοχή από ότι έχω καταλάβει.

Οι συντελεστές δράσεων Χάρη είναι διαφορετικοί από τα 1.35 και 1.5 (γιατί σε κάποια κείμενα έχω δει και διαφορετικούς)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα περισσότερα προγράμματα πλέον θεωρούν το σύστημα ανωδομής σε ένα και μοναδικό στάδιο ανάλυσης.

Συνήθως χρησιμοποιείται στοιχείο πεδιλοδοκού μεταξύ των κόμβων των κατακόρυφων στοιχείων που συνδέει.Το μητρώο δυσκαμψίας αυτού προέρχεται από την επίλυση της διαφορικής εξίσωσης της

πεδιλοδοκού :

 

(d^4y/dx^4) + (b*Ks*/Ec*I)*y(x)=0

 

με λύση

 

y=A1*exp(λχ)*cos(λx) + A2*exp(λχ)*sin(λx) + A3*exp(-λχ)*cos(λx) + A4*exp(-λχ)*sin(λx)

 

όπου λ=(Ks*b/4*Ec*I)^(1/4)

 

όπου εξαρτάται από τον δείκτη εδάφους Ks ανηγμένο στο πλάτος της πεδιλοδοκού.

 

Αν το πρόγραμμα δεν έχει στοιχείο πεδιλοδοκού τότε πρέπει να χωριστεί το στοιχείο σε περισσότερους κόμβους με ελεύθερη την στροφή περί τους δυο οριζόντιους άξονες. Ενώ στην κατακόρυφη διεύθυνση τοποθετείται ελατήριο με ιδιότητες ks*b*dx όπου b to πλάτος της πεδιλοδοκού και dx απόσταση μεταξύ των μέσων των επιμέρους πεπερασμέων που έχουν χρησιμοποιηθεί.

Αν το πέλμα της δοκού δεν είναι συμμετρικό ώς προς τον κορμό τότε αναπτύσεται στον κορμό στρέψη. Και κανονικά στην περίπτωση αυτή ο άξονας της δοκού πρέπει να δωθεί ότι περνά από το κέντρο διάτμησης της δοκού. Ακόμα μπορεί να τοποθετηθεί στην δοκο ελαστικό στροφικό ελατήριομε σταθερα Κs*(b^3)*dx*/12. Παρ όλα αυτά η ροπή Τ που θα προκύψει ασκείται στο κέντρο διάτμησης.

Η εκλογή του πλάτους b της πεδιλοδοκού γίνεται ώστε η μέγιστη τιμή της εδαφοπίεσης p Να μην ξεπερνά την τάση σχεδιασμού του εδάφους. Ο ΕΚΩΣ [18.6.4]ορίζει ως min 3 φορές το πλάτος του κορμού.

 

Μια προτεινόμενη τιμή του δείκτη Ks δίνεται από την σχέση ks~= 0.65*Es/b*(1-ν^2)

 

Ηοrvath, J.S "Modulus of Subgrade Reaction:A new perspective", ASCE, journal of the

Geotechnical Engineering division, Vol109,No GT12, Dec1983

 

Όπως καταλαβαίνουμε από τα παραπάνω αρκεί μια προσεγγιστική εκτίμηση του δείκτη εδάφους

γιατί τα αποτελέσματα της ανάλυσης δεν είναι ευαίσθητα σε αυτή αφού υπεισέρχεται ώς παράγων 4ης ρίζας.

 

 

Πηγή: Μαθήματα Οπλ.Σκυροδέματος Μ.Ν. Φαρδής Πάτρα2002

 

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ : σου απάντησε ο Χάρης.

@vourvas74 : Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης συνάδελφε. Εγώ το έβαλα εκεί για κάποιον που έχει όρεξη να βγάλει τα ματάκια του :shock: .

Αλήθεια αυτό το 0.33 της τιμής των πινάκων πως το έχεις συμπεράνει, συγκρίνοντας με γεωτεχνικές μελέτες που είχες στα χέρια σου για κάθε έργο? Έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί κι εγώ όταν αμφιβάλω για το Κs κάνω μια μικρή παραμετρική διερεύνηση, αλλά δεν έχω μεγάλη εργοταξιακή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.