Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης βιομηχανικού κτιρίου


Recommended Posts

'Εχω περίπτωση Αποθήκης (άδεια αποθήκης) σε Βιομηχανικό κτίριο, όπου έχει γίνει αυθαίρετα αλλαγή χρήσης σε παραγωγή της Βιομηχανίας.

Μήπως γνωρίζετε:

1. Αν χρειάζεται ρύθμιση με το Ν.4014 για αλλαγή χρήσης και αν ναι,δηλώνεται ως κύριος χώρος ή βοηθητικός?

2. Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης απευθείας από την πολεοδομία, χωρίς ρύθμιση με το Ν.4014?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, μηπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξης:

Έχω άδεια οικοδομής του 1965 από χωροφυλακή για αποθήκη-σταύλο. Ο ιδιοκτήτης έχει από το 1980 άδεια λειτουργίας για ελαιουργείο στο κτίριο αυτό.

Στο ακίνητο υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες οι οποίες θα ρυθμιστούν. Μήπως πρέπει να δηλώσω κι αλλαγη χρήσης για τα τ.μ. της άδεια οικοδομής του 1965 ή καλύπτομαι για την αλλαγή χρήσης που έγινε, από κάποια διαταξη? Στο βιομηχανίας μου είπαν ότι δεν ελέγχουν τέτοιες αλλαγές χρήσης, υπάρχει κάποιο έγγαφο στο οποίο στηρίζονται?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις όσον αφορά ένα βιομηχανικό κτίριο με κάλυψη 1194τμ και δόμηση 2260τμ στο οποίο έγιναν κάποιες παραβάσεις και πρόκειται να τακτοποιηθούνε. Η τακτοποίηση αφορά σε εμβαδό 1171τμ και στο ότι Το παραπάνω κτίριο έχει αλλάξει καθ'υπέρβαση της αδείας και έχει γίνει χ.σ.κ υγειονομικού ενδιαφέροντος σε αυτό το τμήμα του (1171τμ). το υπόλοιπο τμήμα του 1089τμ θέλει ο ιδιοκτήτης να το αλλάξει χρήση με οικοδομική άδεια σε εμπορική αποθήκη.

Η αρχική άδεια του βιομηχ. κτιρίου είχε απόσταση απο τα πλάγια όρια όπως είναι γνωστό 10μ για την συγκεκριμένη χρήση.

Στην προκειμένη περίπτωση η τακτοποίηση των 1171τμ θα πάρει και συντελεστή αλλαγή χρήσης και υπέρβασης δόμησης και παραβίασης πλαγίων αποστάσεων??? Μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης σε τμήμα όπου άλλο τμήμα κτιρίου έχει τακτοποιηθεί??

η πολεοδομία δν δίνει σαφλη απάντηση και τα λεφταααα ειναι πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

πέραν του σ.δ 0,20 και της κάλυψης 20% που πρέπει να τηρείται

πως θα εκδώσεις ο.α αλλαγής χρήσης με απόσταση 10μ από όρια;

ο κανόνας είναι 15μ για εμπορικές αποθήκες και δυνατότητα παρέκκλισης δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.