Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη Ν.1599/86 σύμφωνα με την 2.β) του άρθρου 24 του Ν.4014


Recommended Posts

Υπάρχει κανένα υπόδειγμα για την δήλωση αυτή;

Δεν είναι σωστό να την ζητάμε τώρα που έτσι κι αλλιώς πάνε στο ΚΕΠ για την εξουσιοδότηση ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η επισυναπτόμενη στο site του ΥΠΕΚΑ

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Εγώ αυτή χρησιμοποιώ. Αλλά δε νομίζω να χρειάζεται θεώρηση στο ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση αυτή δεν περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία που ζητά ο Νόμος.

 

β. Υπεύθυνη δήλωση Ν.1599/86 (εις διπλούν) στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας όπου υπάρχει, το εμβαδόν και η χρήση της κατασκευής που εμπίπτει στη ρύθμιση της παραγράφου 1, η ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης σε αυτό καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο κύριας και μοναδικής κατοικίας της παραγράφου 1Α, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης, καθώς επίσης δηλώνεται ρητά ότι δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη ζητώ από όλους....όσο για το κείμενο ομολογώ ότι χρησιμοποιούσα αυτό του υποδείγματος αλλά μήπως καλύτερα να είναι να μας κάνουν τη δήλωση με όσα αναφέρει ο νόμος?

Και τότε τι νόημα έχει το Υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ οεο????????

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε θέλω να σας σοκάρω, αλλά εγώ με αυτή την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, δεν ασχολούμαι καθόλου. Ούτε τη ζήτησα, ούτε προτίθεμαι να τη ζητάω. Να μου δηλώσει τι ακριβώς ο ιδιοκτήτης εμένα; Ότι δεν έχει αυθαιρεσίες το ακίνητό του; Μα εγώ θα το κρίνω αυτό και αναλόγως θα δώσω τη βεβαίωση ή όχι! Δε βλέπω και από τον 4014 να προκύπτει πουθενά ότι πρέπει να τη δίνουν οι ιδιοκτήτες *σε εμάς*. Πρέπει να επισυνάπτεται *στο συμβόλαιο* λέει δήλωση+βεβαίωση πακέτο απλά. Άρα ο συμβολαιογράφος του την ζητάει.Ακόμα και έτσι, στην τελική φάση πριν την υπογραφή του συμβολαίου, το θεωρώ ανούσια, υπερβολική και ανέφικτη αυτή την απαίτηση! Από που και ως που θα δηλώσει κάτι τέτοιο π.χ. ένας αμόρφωτος ή τέλος πάντων μη "νομομαθής"; Πως είναι δυνατό να γνωρίζει τι λέει η παράγραφος τάδε του άρθρου δείνα του νόμου ΧΥΖ και ακόμα χειρότερα να ερμηνεύσει πολεοδομικούς όρους;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση που υπάρχει στο ΥΠΕΚΑ είναι για το άρθρο 23 όχι για το άρθρο 24. (ούτε βέβαια για το άρθρο 1 που αναγράφει) και περιέχει το κείμενο της Υ/Δ.

Στην υ.δ. για το άρθρο 24, πρέπει να γράφει ότι απαιτεί το άθρο 24, όπως ανέφερε παραπάνω ο vkonst.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να γράφει ότι και το ΦΕΚ

πειράζει που οι 3 από τους 5 είναι στην Αυστραλία? δεν πειράζει έτσι??? :P

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ποστάρει κι αλλού, έχω συντάξει μία σύμφωνα με το 2β. και αυτήν χρησιμοποιώ

http://dl.dropbox.com/u/6112805/%CE%A5%CE%A0%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%A5%CE%9D%CE%97%20%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%97%20%CE%BD4014.doc

Edited by Jonous
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.