Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενο μπάζωμα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου


oumeri

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποιο ύψος μπορώ να διαμορφώσω τη στάθμη ενός οικοπέδου εκτός σχεδίου. Ισχύει ότι μπορώ να μπαζώσω μέχρι το 1,50μ ή αυτό ισχύει μόνο για τα εντός σχεδίου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποιο ύψος μπορώ να διαμορφώσω τη στάθμη ενός οικοπέδου εκτός σχεδίου. Ισχύει ότι μπορώ να μπαζώσω μέχρι το 1,50μ ή αυτό ισχύει μόνο για τα εντός σχεδίου;

Ευχαριστώ.

 

στην περίπτωση κεκλιμένου εδάφους επιτρέπεται η διαμόρφωση του γηπέδου με αναλημματικούς τοίχους ή πρανή μεγίστου ύψους ένα και μισό (1,50) μ. και επίπεδα ελαχίστου πλάτους πέντε (5) μέτρα. 'Οταν οι κλίσεις του εδάφους απαιτούν την κατασκευή τοίχων υψηλότερων του ένα και μισό (1,50) μ., ή επιπέδων πλάτους μικρότερου των πέντε (5) μ. απαιτείται η γνώμη της Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου. (ΦΕΚ 270 Δ άρθρο 1 παρ. 10)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου πρόκειται για οικόπεδο το οποίο είναι σχετικά επίπεδο. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να ισχύει το παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η αρχιτεκτονική ιδέα περιλαμβάνει μπαζωμένες βεράντες; Σε σχετικά επίπεδο οικόπεδο όπως αναφέρεις σε τι σε εξυπηρετεί;

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης θέλει να σηκώσουμε το κτίριο έτσι ώστε η είσοδος στην κατοικία να γίνεται από ένα υπερυψωμένο ισόγειο ενώ το υπόγειο του οποίου η πρόσβαση θα είναι από την πίσω πλευρά θα είναι ουσιαστικά ημιυπόγειο. Αυτό προκύπτει από το γεγονός ότι στην περιοχή είναι δύσκολο να κατασκευαστεί υπόγειο γιατί βρίσκουν νερό από τα 2μ βάθος. Μάλλον πρόκειται για αυτό που μου λες... Η πολύ μικρή μου πείρα στο γοκ λέει ότι είναι κάπως δύσκολο να είναι νομιμοφανές αυτό που ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε. Συνυπολόγισε τον περιορισμό των 80 εκ. μέγιστης υπερύψωσης της οροφής υπογείου σε κάθε πλευρά από κάθε διαμορφωμένη στάθμη με εξαίρεση την απαραίτητη τάφρο για εξωτερική κάθοδο και είσοδο στο υπόγειο. Πέραν αυτόυ όμως, ο ιδιοκτήτης μήπως ονειρεύεται να φτίαξει οικοδομή πάνω σε μπάζα για να είναι ψηλότερα από τη στάθμη νερού; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ εις βάρος του. Η θεμελιώση της οικοδομής θα γίνει σε "υγιές έδαφος" οχι σε μπάζωμα. Δυστυχώς έχω δει ιδιοκτήτη-άκουσον άκουσον-να υπερηφανεύεται περιχαρής ότι έκανε διαμόρφωση (από μόνος του) στο οικόπεδο για να είναι ψηλότερα η οικοδομή και να κερδίσει χρόνο πριν τις εκσκαφές. Δεν ξέρω αν ο δικός σου πελάτης σχετίζεται με ότι περιγράφω, αλλά σε κάθε περίπτωση μεγάλη προσοχή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες με τη θεμελίωση και δεν το είχα σκεφτεί... Και πρόκειται και για σεισμογενή περιοχή. Τί να πω... Ξέρεις πώς πάει σε αυτές τις περιπτώσεις... Αφού το έχει κάνει ο γείτονας πρέπει να το κάνω κι εγώ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα κάνω ένα σκαρίφημα της τομής και θα το στείλω για περισσότερες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.