Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πως υπολογιζεται το ποσοστο υπερβασης δόμησης?


Excadrix

Recommended Posts

Συναδελφοι θέλω την γνώμη σας.

Έχω την εξής περίπτωση.

Αδεια λυομένου για 50 τετραγωνικα.

Ο ιδιοκτήτης έχτισε 66μ2 με συμβατικό τρόπο και μια αποθήκη 9μ2 (ΠΡΙΝ ΤΟ 1983)

μετά απο 10 χρονια έφτιαξε και ενα επιπλέον δωμάτιο άλλα 16 τετραγωνικά και μια σοφίτα 20 τετραγωνικά (ΜΕΤΑ ΤΟ 1983)

 

Πως υπολογίζω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης?

Τα πρώτα 66τμ τα υπολογιζω ως υπερβαση δόμησης 16 τετραγωνικων και τα 50 ως περιπτωση 13?

και τα ποσοστα θα βγουν για καθε παραβαση ανεξαρτητα?

δηλαδα για τα πρωτα 66 ( 66-50=16 -> 16/50 <50%)

Το δωματιο επίσης 16/50 <50%

και την σοφίτα 20/50 <50%

 

Η τα παίρνω συνολικα 16+16+20+9 =61/50 -> 100-200%? και βαζω την υπέρβαση σε κάθε φύλλο?

 

Η ακόμα χειροτερα υπολογίζω και τα 50 τμ της αδειας και εχω 66+16+20+9 = 111/50 >200%

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φύλλο καταγραφής:

Τα 66 τ.μ. ως ΥΔΚΧ. πριν το 83.

Τα 9 τ.μ. ως ΥΔΒΧ πριν το 83.

 

Σε δεύτερο φύλλο καταγραφής:

Τα 16 τ.μ. ως ΥΔΚΧ μετά το 83.

Τα 20 τ.μ. ως ΥΔΒΧ μετά το 83 (αν το ύψος είναι κάτω από 2,40, αν είναι πάνω από 2,40 ΥΔΚΧ).

 

Για το ποσοστό υπέρβασης ΟΛΑ >50%.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εχω σε κτιριο περιμετρικες βεραντες στεγασμενες 105 μ2.

το 15% της επιτρεπομενης δομησης ειναι 60μ2.αρα τα 45μ2 μπαινουν στην δομηση που ομως ειναι υπολεοπομενη της επιτρεπομενης.πως δηλωνονται αυτα?

εχω την εξης σκεψη.

α/να δηλωσω τους 105μ2 η/χ με αναλυτικο και

β/τα 45μ2ως ΥΚΥΔΒΧ η ΥΚΥΔΚΧ?

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Martha λιγο με μπερδεψες με την περιγραφη σου... μπορεις να περιγραψεις πιο αναλυτικα την περιπτωση σου?

 

Ιασονα ευχαριστω για την γρηγογη απαντηση σου ομως τα ΟΛΑ πανω απο 50% πως προκυπτουν? μπορεις λιγο να μου το αναλυσεις

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω μια κατοικια εντος οικοσμου με κοινοτικη αδεια κτισμενη στην οποια προβλεπονταν 100 μ2 ΜΕ 3 Μ ΥΨΟς.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ

1/141 μ2 κατοικια

2/περιμετρικοι (στεγασμενοι με σκεπη και ορθια μεταλλικα υποστυλωματακια) εξωστες 105μ2

3/ βοηθητικη αποθηκη με υψος ομως 2.5 μ. με σκεπουλα 35μ2

4/περιτοιχιση στο οικοπεδο

5/υπερυψωση του ισογειου κατα 0,8μ

6/το υψος της κατοικιας δεν εγινε 3μ αλλα 3.5μ

7/στεγη

πως δηλωνονται ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ψωνισες και εσυ απο σβερκο. θα σου πω πως θα τα εβαζα εγω με καθε επιφυλαξη...

θα εβαζα υπερβαση δομηση ΚΧ 41 τμ

αναλυτικο για την περιτοιχιση και την υπερυψωση

η υπερβαση υψους ειναι λιγο μπλεγμενη υποθεση. απ την στιγμη που βαζεις τους 80 ποντους με αναλυτικο ουσιαστικα αυτη η παραβαση ειναι και η παραβαση που προκαλει την υπερβαση υψους... τι να σου πω αμα τα βαλεις ολα τα τετρωνικα με υπερβαση υψους θα σου βγαλει τρελο προστιμο. εδω καλο ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο το υπεκα αν μπορεσεις να βγαλεις γραμμη να παρεις και μια πιο official γνωμη.

στεγη ->αναλυτικο

τωρα την αποθηκη εγω θα την εβαζα σαν υπερβαση δομησης ΒΧ αφου η χρηση της παραμενει βοηθητικος χωρος...

τους εξωστες αναλυτικο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, το σωστό για την περίπτωσή σου είναι ότι, αθροίζεις τα συνολικά τ.μ. των κύριων χώρων (66+16=82 τα πραγματοποιηθέντα με άδεια για 50 τ.μ.) άρα έχεις >50%. Ομοίως για τα συνολικά των βοηθητικών χώρων (20+9=29 με άδεια για 50 τ.μ.) άρα έχεις επίσης >50%.

 

Η' διαφορετικά:

Για τα πριν του 83 έχεις συνολικά 66+9=75 άρα >50%.

Για τα μετά του 83 έχεις επίσης 16+20=36 άρα >50%.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω excandrix για την απαντηση.ευτυχως ολα αυτα νομιμοποιουνται με το αρθ.26.γιατι εχω επιτρεπομενο υψος 7.50 μ σστεγη υποχρεωτικη.με τους εξωστες- Η/Χ δεν ξερω τι να κανω.να τους βαλω με αναλυτικο?να τους δηλωσω ΒΧ?να τους δηλωσω ΚΧ?????ασε ωραιο μεροκαματο βγαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

απ την στιγμη που το επιτρεπομενο υψος περιοχης ειναι 7.5 δεν εχει υπερβαση υψους....

τωρα για τους εξωστες ειναι σκεπαστοι με προβολους ή εχουν και κολωνακια? διοτι αν ειναι με κολωνακια τοτε θα στους θεωρησουν ημιυπαιθριους και θα πρεπει να τους βαλεις ως υπερβαση δομησης... το ιδιο προβλημα εχω και εγω με μια περιπτωση που εχω και ο ιδιοκτητης λεει οτι δεν θελει να τα δηλωσει...του ξεκαθαρισα πως αν δεν τα δηλωσει εγω μετα βεβαιωση δεν του δινω αλλα τεσπα ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του...

Link to comment
Share on other sites

Τους Η/Χ που υπερβαινουν το 15% εννοεις ?θα τους βαλω ως υπερβαση καλυψης και υπερβαση δομησης?και ως τι ?κυριους η βοηθητικους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.