Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτόξευση Προστίμου για ελάχιστα τετραγωνικά


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα :

 

Σε άδεια προσθήκης του 77 έχουν γίνει οι εξής αυθαιρεσίες :

 

1. Κλείσιμο τμήματος νόμιμου εξώστη εντός περιγράμματος και μετατροπή του σε δωμάτιο. Το υπολόγισα ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου με αλλαγή χρήσης για Α κατοικία και βγαίνει ένα πρόστιμο λίγο πάνω από 1000Ε.

 

2.Δημιουργία παράνομου πολύ μικρού εξώστη (κοντά στα 2τμ) πάνω από τον ακάλυπτο του οικοπέδου - εκτός κάλυψης δλδ - και κλείσιμο τμήματος αυτού (1τμ περίπου) για δημιουργία WC.Το τμήμα που έχει κλείσει το υπολόγισα ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου με αλλαγή χρήσης προφανώς πάλι για Α κατοικία συμπεριλαμβανομένης της υπέρβασης κάλυψης με συντελεστή 1,2.Το πρόστιμο βγαίνει κοντά στα 73Ε.Απομένει φυσικά το τμήμα ούτε 1τμ που δεν έχει κλειστεί και παραμένει παροπλισμένο μπαλκόνι.Αυτό πάει σύμφωνα με το σύστημα στις λοιπές παραβάσεις (κατηγορία 13) και μου κοστίζει να το βάλω + 500Ε!!!!!. Είναι δυνατόν να το δεχτεί ο πελάτης ?

 

Σκέφτομαι να θεωρήσω όλο το παράνομο μικρό μπαλκόνι κλεισμένο ως ΥΔ και να τελειώσει εκεί το θέμα οπότε να γλυτώσει αρκετά χρήματα ο άνθρωπος. Θα ήθελα τη γνώμη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε το post μου. Καλές δουλειές σε όλους.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι περιπτώσεις που αναφέρεις δεν παίρνουν αλλαγή χρήσης.

 

Ναι πολύ πιθανόν καθώς κατοικία ήταν η αρχική άδεια και κατοικία παρέμεινε προφανώς. Απλά θέλω να το τσεκάρω από κάπου και επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλειστος εξωστης ειναι ΥΔ Κυριων χωρων, χωρις αλλαγη χρησης και με υπερβαση καλυψης.

Για το μικρο εξωστη που λες εχω και γω ιδια περιπτωση αλλα δυστυχως πρεπει μαλλον να παει με 500ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιό κανονισμό προκύπτει ότι οι εξώστες είναι κύριοι χώροι ? και σε ποιό κεφάλαιο ? Το θέμα έχει απασχολήσει στο παρελθόν ξανά το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκυπτει επισης απο καπου οτι ειναι βοηθητικοι, αλλα το θεμα ειναι οτι πλεον δεν ειναι εξωστης, αλλα κατοικια. Για αυτο δηλωνεται στο συστημα ως ΥΔΚΧ. Αν εκλεινες εναν εξωστη και τον εκανες αποθηκη, θα ηταν ΥΔΒΧ. Ετσι το εχω αντιληφθει εγω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κλειστος εξωστης ειναι ΥΔ Κυριων χωρων, χωρις αλλαγη χρησης και με υπερβαση καλυψης.

Για το μικρο εξωστη που λες εχω και γω ιδια περιπτωση αλλα δυστυχως πρεπει μαλλον να παει με 500ρικο.

 

O μεγάλος εξώστης είναι εντός κάλυψης καθώς "βλέπει" στον υποκείμενο όροφο σε δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκυπτει επισης απο καπου οτι ειναι βοηθητικοι, αλλα το θεμα ειναι οτι πλεον δεν ειναι εξωστης, αλλα κατοικια. Για αυτο δηλωνεται στο συστημα ως ΥΔΚΧ. Αν εκλεινες εναν εξωστη και τον εκανες αποθηκη, θα ηταν ΥΔΒΧ. Ετσι το εχω αντιληφθει εγω.

 

Αντιλαμβάνομαι τι θές να πείς συνάδελφε. Εννοείς ότι το κουτάκι που τσεκάρεις αναφέρεται στην ΥΔ στη τελική χρήση που παίρνει ο αυθαίρετος χώρος. Θα μπορούσα όμως να το θεωρήσω βοηθητικό χώρο και να τσεκάρω και την αλλαγή χρήσης. Όπως καταλαβαίνεις παίζουμε τη κολοκυθιά, διότι το σύστημα είναι ασαφές , παρερμηνεύεται εύκολα και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι τον συμφέρει αρκεί να μπορεί να το τεκμηριώσει. Π.χ η αλλαγή χρήσης έχει ειπωθεί ότι αναφέρεται στην αρχική ΟΑ για τι σκοπούς είχε σχεδιαστεί το ακίνητο , σε παράδειγμα δε της εγκυκλίου 13 υπόγειο που έγινε κατοικία δηλώνεται με αλλαγή χρήσης. Πάρε το αυγό και κούρεφτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ασαφές. Το είχαμε συζητήσει εξαντλητικά και τον καιρό του 3843. Είναι προφανές ότι δε γίνεται να αναλύουμε (είναι παράλογο δηλαδή και με βάση τα συμφραζόμενα των νόμων) χρήσεις σε επίπεδο ...δωματίων ενός διαμερίσματος. Σταματάμε σε επίπεδο ακινήτου (διαμερίσματος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.