Μετάβαση στο περιεχόμενο

SOS με εχει τρελλανει ο κατασκευαστης για μεταβίβαση


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Σας παρακαλω τα φώτα σας σε μια απλή μάλλον περίπτωση.

 

 

Διαμέρισμα 60 τμ έχει 17 τμ ημιυπαίθριο > 20% x 60 m2 = 12m2

 

Το πρόγραμμα με πάει στα 2000€ πρόστιμο ενώ στην πραγματικότητα είναι 2600 περίπου και με την έκπτωση 2080€

 

Ο κατασκευατής θέλει να πουλήσει. Τι να κάνω να τον βάλω να πληρώσει τα υπολοιπα 1500 που εκδίδει το σύστημα και να του δώσω βεβαίωση ή να περιμένω;

Και μετα τι θα γίνει όταν ενημερωθει το σύστημα στη β φάση 'οτι το πρόστιμο είναι 2600;;;

 

Επίσης μετα από 2 εβδομάδες αφού κατέθεσα την αίτηση για το διαμέρισμα μου είπε πως και η αποθήκη στο υπόγειο δεν είναι στα σχέδια και την έκανε αυθαίρετα.

Εκανα και άλλη αίτηση για την αποθήκη και ακόμα αναρωτιέμαι αν την έκανα σωστά.

δηλαδη την πήγα με αναλυτικό αφού από χώρο του υπογείου μετατράπει σε αποθήκη που δεν έχει υπερβαση δόμησης.

Αραγε είμαι στο σωστό δρόμο ή εχω χαθει στο διάστημα.

Για τη μεταβίβαση θα δώσω 2 βεβαίώσεις με το αντίστοιχο κλειδί του συστήματος΄΄

 

Σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί εχω αγχωθεί λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

To 2600 μάλλον βγαίνει λόγω τιμή ζώνης, αλλα συμφωνα με τις ερωτοαπαντήσεις μπορείς να επιλέξεις το πιο ευνοικό τρόπο υπολογισμού οπότε εισαι καλυμμένος για τον ημιυπαίθριο.

 

Η αποθήκη γιατι έγινε με 2η αίτηση; θα της δωθούν χιλιοστά (θα θεωρηθεί δηλαδή ξεχωριστή ιδιοκτησία);...επίσης, τι χώρος ήταν το υπόγειο; μήπως κοινόχρηστος και θες και συναίνεση; Οι 2 βεβαιώσεις θα πρέπει να αφορούν 2 ιδιοκτησίες πάντως και όχι προσαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

το 2600 βγαινει από τη τιμή ζώνης.

Ειναι σε κοινόχρηστο υπόγειο και θα έχει συναίνεση.

 

Τώρα δε νομίζω να έχει χιλιοστά. Το παράβολο των 500€ πληρώθηκε.

Δε μπορω να εκδόσω βεβαίωση ξεχωριστή για την αποθήκη αφου δημιουργήθηκε χωρίς να φαίνεται στην άδεια;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.