Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης. Τακτοποίηση ή όχι?


Recommended Posts

Δηλαδή στην χειρότερη περίπτωση έχουμε τρία 500άρια και ξεμπερδεύουμε; Ούτε νέα μελέτη ύδρευσης/αποχέτευσης ούτε τίποτα; Και η καταγγελία του από κάτω που έγινε "για σπάσιμο" πάει στο βρόντο; Μη μου πεις πως θα συμψηφιστεί και το πρόστιμο που επέβαλε η πολεοδομία για την παράβαση! Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου

σε οικοδομική άδεια τριορόφου προβλέπονται 2 μαιζονέτες απο 1,5 όροφο η καθε μια

αλλα κατασκευάζονται 1 μαιζονετα 2 ορόφων και 1 οροφοδιαμέρισμα.

Πως τακτοποιείται το ακίνητο?

2 δηλώσεις από 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών, δηλ. 1000 ευρω η κάθε μία?

ή 1 δήλωση 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αν σε ενα διαμερισμα εχει αλλαξει η εσωτερικη διαρρυθμιση πχ αλλαξε η θεση και το μεγεθοε της κουζινας,κατασκευαστηκε ενα wc, δυο υπνοδωματια δεν ργιναν , αυτο χρειαζεται τακτοποιηση?γενικα εσεις πως αντιμετω πιζετε τις εσωτερ. διαρρυθμισεις?τις τακτοποιειτε?κανετε νεα κατοψη?

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενα διαμερισμα εχει αλλαξει η εσωτερικη διαρρυθμιση πχ αλλαξε η θεση και το μεγεθοε της κουζινας,κατασκευαστηκε ενα wc, δυο υπνοδωματια δεν ργιναν , αυτο χρειαζεται τακτοποιηση?γενικα εσεις πως αντιμετω πιζετε τις εσωτερ. διαρρυθμισεις?τις τακτοποιειτε?κανετε νεα κατοψη?

καμμια απαντηση συναδερφοι?

Link to comment
Share on other sites

ν 4042/12

αρθρ. 50

παρ.7

¨ η διαφορετικη διαρρυθμιση διακεκριμενης αυτοτελούς οριζοντιας ή καθετης ιδιοκτησιας απο αυτην που προβλεπεται στην κατοψη της ΟΑ...δεν συνιστα αυθαιρετη κατασκευή"

 

 

Αρα δινεις βεβαιωση...σαν "χωρις αυθαιρεσια"

και γραφεις στις παρατηρησεις σου τον παραπανω νομο.

Γνωμη μου ειναι οτι στο συμβόλαιο επισυναπτεις την κατοψη της ΟΑ

και μια  "ανεπισημη" με την πραγματικη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

δημητρη μου σε ευχαριστω πολυ.εννοουσα ομως αν πρεπει να δηλωθουν στον 4014.δεν εχω βεβαιωση να δωσω.μια δηλωση κανω κι αναμεσα στα αλλα διαπιστωσα κι αυτα.αρα δεν χρειαζεται να τα δηλωσω αποτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

να το δουμε αναλυτικα

 

Αν δεν ειχες  καμμια αλλη παραβαση...δεν θα δηλωνες σημερα τιποτε

Οταν στο μελλον θα γινονταν καποιο συμβολαιο, θα αναγραφονταν η διαφορετικη διαρρυθμιση, απλα σαν παρατηρηση, για να μην "κολλησει" το συμβολαιο

 

Αν δηλωνεις σημερα  την τακτοποιηση-εστω- ενος Η/Υ

δεν σε πειραζει να γραψεις στις παρατηρησεις οτι "υπαρχει διασφορετικη διαρρυθμιση, η οποια δεν συνιστα αυθαιρεσια"

 

Νομιζω οτι ετσι  εισαι "τυπικα" -πιό- ενταξει, αφου ήδη εχεις  ελεγξει  το διαμερισμα και βρηκες την "διαφορετικη διαρρυθμιση"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όντως να τα δηλώσεις (όπως λες).

θα μπορούσες αν ήθελες να φτιάξεις νέα κάτοψη του χώρου και να την υποβάλλεις μαζί με την εγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.