Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βλάβη σε κλιματιστικό


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

@ mikepaltri δεν μπορώ να σου απαντήσω αν επισκευάζεται το μονό που μπορώ να σου πω είναι ότι όσες μου έχουν τύχει, ο πλακετάς μου τις έχει κάνει, επίσης μου είπαν να μου γνωρίσουν και κάποιον άλλον που μπορεί να μου την κάνει από την αρχή και με χαμηλό κόστος, ωστόσο αν δεν τον δοκιμάσω δεν μπορώ να πω τίποτα. Τιμές δεν είναι σωστό να λεμέ online, δεν ξερώ τι γνώμη έχουν και οι κύριοι συνάδελφοι αυτό να μας πουν. Για το post #19 βρήκα την βλάβη αν ενδιαφέρεται κάποιος να με ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήσπερα σε όλο το φόρουμ!

Διαβάζοντας ένα εγχειρίδιο οδηγίας για κλιματιστικά διαιρουμένου τύπου (split unit) βρήκα ενδιαφέρουσα την εξής παράγραφο: << Τίτλος: Εκτός Λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όταν η εσωτερική μονάδα δεν θα χρησιμοποιηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα παρακαλούμε κλείστε την συσκευή από τον κεντρικό διακόπτη. Εάν ο κεντρικός διακόπτης παραμένει στην θέση ON τότε η εσωτερική μονάδα καταναλώνει περίπου 8 watt στο κύκλωμα ελέγχου λειτουργίας ακομα και αν είναι στην θέση ΟFF. Διαβάζοντας όλα αυτά οφείλω να ομολογήσω ότι μου το είχαν πει και στο παρελθόν αλλά δεν του έδωσα την ανάλογη σημασία που θα έπρεπε. Ξέροντας όλα αυτά τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξει:

1. Τα περισσότερα κλιματιστικά δεν έχουν αυτόν τον διακόπτη ON-OFF άρα καταναλώνουν αυτά τα 8 watt?

2. Στο 99% τον split unit οικίες και όχι μόνο (εάν το αντέχει η γραμμή) είναι συνδεδεμένα σε γραμμές φωτισμού, άρα ο κόσμος πληρώνει κιλοβατώρες που δεν θα έπρεπε, μιας και που το ποσό αυτό ετησίως αγγίζει με το φπα τα 7 ευρώ με τιμή 0,08 Ευρώ/Kwh?
Edited by miltos
Διόρθωση τιμής kwh, όπως υποδείχθηκε παρακάτω
Link to comment
Share on other sites

όλες οι ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές που μπορούν να βρεθούν σε κατάσταση εν αναμονή και δεν κλείνουν κανονικά καταναλώνουν ενέργεια ενώ βρίσκονται σε αναμονή αφού πρέπει τα κυκλώματα που περιμένουν την εντολή κανονικής λειτουργίας να είναι τροφοδοτημένα.

Σε αυτές τις συσκευές φυσικά περιλαμβάνονται και τα κλιματιστικά split. Η κατανάλωση κάθε συσκευής σε αναμονή είναι θέμα κατασκευής και δεν υπάρχει κάποιο πάνω ή κάτω όριο, οι κατασκευαστές πάντως προσπαθούν να το ελαχιστοποιήσουν.

Αν υπολογιστεί το άθροισμα των καταναλώσεων εν αναμονή των συσκευών σε μια εγκατάσταση μαζεύεται ετησίως ένα καλό ποσό που κανένας δεν το αντιλαμβάνεται αρχικά

Link to comment
Share on other sites

@nvel Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Αν από ένα μόνο κλιματιστικό καταναλώνεται άσκοπη ενεργεία περίπου 70 ευρώ ετησίως σκέψου το ποσό για όλες τις συσκευές του σπιτιού :shock: .............

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η κατανάλωση των οικιακών συσκευών που δεν παράγουν έργο αλλά περιμένουν εντολή μπορεί να είναι και το 10% της ετησιας.

Υπάρχουν πάντως συσκευές (adaptor ή πολύμπριζα) που μπαίνουν στην τροφοδοσία και καταλαβαίνουν πότε η συσκευή που τροφοδοτούν μπήκε σε αναμονή οπότε διακόπτουν την τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει γιατί ένα κλιματιστικό τύπου split unit κατά την διακοπή της λειτουργίας του ο συμπιεστής κάνει τρελό θόρυβο? Έλλειψη ψυκτικού υγρού ή είναι εσωτερικό πρόβλημα του ίδιου του συμπιεστή? Σας ευχαριστώ πολύ, η βοήθεια σας όπως πάντα πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΑΙΕR ΠΑΛΑΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 4ΕΤΙΑΣ ΑΠΛΟ

ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ

Ο ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΠΡΟΠΕΛΑ ΜΕΤΑ2-3 ΛΕΠΤΑ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 10-12 ΛΕΠΤΑ

ΠΕΡΝΕΙ ΞΑΝΑ ΓΙΑ 2-3 ΛΕΠΤΑ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ

ΒΓΑΖΕΙ ΖΕΣΤΗ. ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΝΕΡΑ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

 

Παρακαλώ, γράφετε με πεζά. Δείτε και τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

@ Καλησπέρα makri giani! Ελγξες το μηχάνημα σου αν έχει υγρά φρέον? Επίσης η τροφοδοσία του είναι αυτή που πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.