Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

γνωριζει κάποιος αν το παραβολο αφαιρεται απο το ειδικο προστιμο?δηλαδη αν το προστιμο ειναι 7000 ευρω και το παραβολο 1000 μετα στον υπολογισμο της πληρωμης εφαπαξ παει 6000 - 20% ή 7000 ευρω?και επισης αν πληρωθει με δοσεις το ποσο το υπολογιζω μονος μου?δεν το βγαζει το προγραμμα?και αν θελω να αλλαξω το τροπο πληρωμης αφου το υποβαλω μπορω να το αλλακω μετα?ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

έστω πρόστιμο 7000ευρώ και παράβολο 1000

 

α) τρόπος εφάπαξ

πληρωνεις αρχικά το παράβολο 1000ε

μετα πληρώνεις εφ άπαξ με 20% έκπτωση στο σύνολο του προστίμου

δλδ 7000-20%*7000 = 5600 και αφαιρώντας το ηδη πληρωμένο παράβολο 5600-1000=4600 εφάπαξ πληρωμή

 

β)τροπος με δωσεις

πληρώνεις αρχικα το παράβολο 1000ε

μετά εχεις 7000-1000=6000/αριθμος δόσεων(ζοφερή κατάσταση)=ποσό δόσης!!

 

η επιλογή με δοσεις η εφαπαξ παίρνετε και δεν ανακαλείτε (απο οτι ξερω γιατι δεν εχω φτασει ακομα δηλωση ως εκει)

 

αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

-Σε δήλωση όπου έχει πληρωθεί το παράβολο

δεν μου ενεργοποιείται σήμερα η επιλογή για εισαγωγή παλαιοτέρων προστίμων.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

- Σε δήλωση όπου είχε εξοφληθεί εφάπαξ το προσωρινό πρόστιμο

εισήγαγα νέα καρτέλα με νέες παρανομίες.

Το νέο πρόστιμο θέλω να πληρωθεί με δόσεις, το σύστημα όμως μου επιτρέπει μόνο τις μετρητής.

Link to comment
Share on other sites

-Σε δήλωση όπου έχει πληρωθεί το παράβολο

δεν μου ενεργοποιείται σήμερα η επιλογή για εισαγωγή παλαιοτέρων προστίμων.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

- Σε δήλωση όπου είχε εξοφληθεί εφάπαξ το προσωρινό πρόστιμο

εισήγαγα νέα καρτέλα με νέες παρανομίες.

Το νέο πρόστιμο θέλω να πληρωθεί με δόσεις, το σύστημα όμως μου επιτρέπει μόνο τις μετρητής.

 

Για το πρώτο : πρέπει ΠΡΩΤΑ να το προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή και ΜΕΤΑ σου επιτρέπει να εισάγεις παλαιότερα πρόστιμα.

 

Για το δεύτερο : Εφόσον το είχες προχωρήσει σε προσωρινή υπαγωγή με ΕΦΑΠΑΞ πληρωμή του προστίμου, όποιο επιπλέον πρόστιμο και να προκύψει μετά από προσθήκη νέων αυθαιρέτων κατασκευών και επανυπολογισμό του προστίμου, θα πληρωθεί ΕΦΑΠΑΞ και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

<p>

Για το πρώτο : πρέπει ΠΡΩΤΑ να το προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή και ΜΕΤΑ σου επιτρέπει να εισάγεις παλαιότερα πρόστιμα.

 

 

Έχει πληρωθεί το παράβολο και η δήλωση βρίσκεται σε αρχική υποβολή.

Τι ενέργεια πρέπει να κάνω για να θέσω την δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

<p>

 

Έχει πληρωθεί το παράβολο και η δήλωση βρίσκεται σε αρχική υποβολή.

Τι ενέργεια πρέπει να κάνω για να θέσω την δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή?

 

πατάς το εικονίδιο που είχες πατήσει για την αρχική υποβολή... αυτό που είναι δίπλα (δεξιά) από το εικονίδιο με το ευρώ... όπως είχες κάνει με τη δεύτερη περίπτωση για να την πας σε προσωρινή υπαγωγή...

αλλά ΠΡΟΣΕΞΕ γιατί ο τρόπος πληρωμής του προστίμου που θα δηλώσεις (δόσεις ή εφάπαξ) προκειμένου να πάει στην προσωρινή υπαγωγή δεν αλλάζει εκ των υστέρων παρά μόνο μέσω επικοινωνίας με το ΤΕΕ...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κοιτάζοντας δηλώσεις όπου έχουν βγει οι δόσεις, βλέπω πως το κουμπί για την εισαγωγή παλαιοτέρων προστίμων είναι επιλέξιμο.

 

Δεν θα έπρεπε όμως πρώτα να γίνεται η εισαγωγή των παλαιότερων προστίμων, πριν τον υπολογισμό των δόσεων (ή του εφάπαξ ποσού)?

Πηγαίνοντας την δήλωση σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής,

υπολογίζονται οι δόσεις ή το εφάπαξ ποσό χωρίς πρώτα να έχει γίνει η πράξη της αφαίρεσης?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπατάς το κομβίον και υπολογίζονται τα πρόστιμα αφού αφαιρεθούν τα παλιότερα.Μη φοβάστε να πατάτε το κομβίον γιατί έτσι και αλλιώς θέλει διπλή επιβεβαιωση και μπορείς να πατήσεις και το άκυρο αν δεν σου αρέσει αυτό που βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δηλωθεί και πληρωθεί με δόσεις το πρόστιμο λόγω πίεσης των ημερομηνιών για 1η δόση. Έγινε υποβολή και καθορίστηκαν οι δόσεις με κάποιο ποσό. Έστω μετά από δεύτερη ή τρίτη αυτοψία για εξακρίβωση των στοιχείων ή κατα τη δημιουργία σχεδίων προκύπτει μια διαφορά, κάποιο σπάσιμο σε κάποιοα τοιχοποιία κλπ, που μεγαλώνει ή μικραίνει το εμβαδόν και αντίστοιχα το πρόστιμο. Σε αυτό το στάδιο μετά την υποβολή του τρόπου πληρωμής επαναπροσδιορίζοντα τα πρόστιμα? Έχει τύχει σε κανέναν που να έχει κάνει αλλάγές μετά την επιλογή του ''εφάπαξ ή δόσεις?''

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.