Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολες νομοθεσία


gatoulakis

Recommended Posts

Χαίρετε

 

Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις πέργκολες.

 

Ο ακάλυπτος και το σπίτι μου βρισκονται σε οικόπεδο το οποίο έχει χωριστεί με κάθετη ιδιοκτησία (αποδοχή κληρονομιάς, ποσοστα). Εγώ έχω το 57% και ο ξάδερφος μου έχει το 43%( στο οποίο βρισκεται το σπίτι του και η κοινη μας εισοδος που οδηγεί στον δρόμο, αυτός δεν εχει ακάλυπτο). Δεν έχω ούτε εγώ ούτε αυτος άλλα μέτρα για χτίσιμο.Το σπίτι του είναι στα συνορα με τον ακάλυπτο μου όπου υπάρχουν τρία παράθυρα του.( Δεν έχουμε καλές σχέσεις)

 

Θέλω να φτιάξω στο ακάλυπτο μου μία πέργκολα επειδή τα παράθυρα του κοιτανέ στον ακάλυπτο μου και έχω πρόβλημα.

 

1) Μπορώ να την φτιάξω στον ακάλυπτο μου ή πρέπει να ζητησω και την άδεια του. ( λόγο κάθετης ιδιοκτησίας);

2) Μπορώ να την φτιαξω ή επειδη δεν έχω άλλα μέτρα δεν μπορώ;

3) Χρειάζομαι άδεια και μελέτη; ή τι χρειάζομαι από πολεοδομεία;

4) Από τι υλικά πρέπει να είναι αυτή και τι διαστάσεις πρέπει να έχει;

5) Σε τι απόστασταση πρέπει να είναι από το κτίσμα του ή απο τα παράθυρα του;

6) Πόσο ψηλη μπορώ να την κάνω;

7) Πως πρέπει να είναι διαμορφωμένη (καλαμωτές, περσίδες, πανί) επιτρέπετε κάτι από αυτα;.

 

Ξέρω οτι είναι πάρα πολλές οι ερωτήσεις αλλά οποιαδήποτε βοήθεια από ειδικούς και μη είναι θεμιτή και αναγκαία για εμένα

Δεκτές εναλλακτικές ιδέες για κάποια άλλη κατασκευή.

 

Ευχαριστώ Πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.