Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Εχω την εξης περιπτωση. Σε ακινητο στη Σαλαμινα εχει βγει αδεια λυομενου 70μ2. Στη συνεχεια εγινε επεκταση παρανομως επιφανεια 80μ2 επιπλεον. Το 2003 μπαινει στο σχεδιο και στην παρουσα φαση εχει γινει η ά αναρτηση και εκκρεμει η κυρωση της πραξης εφαρμογης.

Πως δηλωνεται η αυθαιρεσια με το Ν4014; Το θεωρω εκτος σχεδιου και θεωρω ως αυθαιρετη την επιπλεον επιφανεια ή το θεωρω εντος σχεδιου; Εαν ειναι εντος τοτε σημαινει οτι πρεπει να ελεγχθει εαν υπαρχει δυναντοτητα να αδειοδοτηθει με τους παροντες πρους δομησης οποτε σε αυτην την περιπτωση πληρωνεται μονο το παραβολο και θα πρπεπει να βγει αδεια εντος 3ετιας. Το προβλημα ειναι επειδη δεν εχει κυρωθει η Μ.Π.Ε. ποια θα θεωρηθει η τελικη επιφανεια του ακινητου ωστε να ελεγχθει σωστα η δυνατοτητα της μελλοντικης αδειοδοτησης;

 

Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο θέμα...θα προσπαθήσω σήμερα να επικοινωνήσω με το τεε ή το υπεκα...ελπίζω να πιάσω γραμμή και να πάρω και απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν λές ότι το 2003 μπαίνει στο σχέδιο εννοείς ότι υπάρχει ΦΕΚ ή ότι ξεκίνησε η διαδικασία ένταξης?

Όταν αναφέρεσαι σε Α' ανάρτηση εννοείς της πράξης εφαρμογής ή της πολεοδομικής μελέτης?

Στις πρώτες αντίστοιχες περιπτώσεις είσαι εντός σχεδίου ενώ στις δεύτερες εκτός.

Την τελική ιδιοκτησία θα μπορούσες να την εκτιμήσεις έχοντας το ρυμοτομικό και υπολογίζοντας τις εισφορές σε γη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν λές ότι το 2003 μπαίνει στο σχέδιο εννοείς ότι υπάρχει ΦΕΚ ή ότι ξεκίνησε η διαδικασία ένταξης?

Όταν αναφέρεσαι σε Α' ανάρτηση εννοείς της πράξης εφαρμογής ή της πολεοδομικής μελέτης?

Στις πρώτες αντίστοιχες περιπτώσεις είσαι εντός σχεδίου ενώ στις δεύτερες εκτός.

Την τελική ιδιοκτησία θα μπορούσες να την εκτιμήσεις έχοντας το ρυμοτομικό και υπολογίζοντας τις εισφορές σε γη.

 

Υπαρχει ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμένα πάντως από ΤΕΕ που πήρα τηλ. μου είπαν πως αν δεν έχει γίνει η πράξη εφαρμογής τότε θεωρείται ακόμα εκτός σχεδίου,

 

βέβαια ΤΖ παίρνεις αυτή που σου δίνει για εντός ή για εκτός????

 

 

σαν οδηγία μου το είπαν πάντως. Δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στα παιδιά που βοηθούν στο ΤΕΕ αλλά αυτός που σου το είπε κάνει μεγάλο λάθος. Χωρίς ΠΕ υπάρχει θέμα με την οικοδομισημότητα αλλά τα ακίνητα είναι εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.