Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές προστιμου, μετα την οριστικη υποβολη και εφαπαξ καταβολη του.


Recommended Posts

Από την προσωρινή υπαγωγή μπορούν να γίνουν αλλαγές. Με νέα υποβολή υπολογίζεται εκ νέου το πρόστιμο και βγαίνει καινούρια εντολή πληρωμής.

 

Νίκο το παράβολο δε μπαίνει στα παλαιότερα πρόστιμα. Το σύστημα θα στο συμψηφίσει έτσι κι αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν είμαστε στην οριστική υπαγωγή προσθέτουμε όσα νέα φύλλα καταγραφής θέλουμε.Επειδή όμως το κουμπάκι του € δεν πατιέται για να δούμε τα νέα πρόστιμα πατάμε το κουμπάκι της υποβολής και τότε μας εμφανίζει το παλιό και το νέο πρόστιμο.Αν είμαστε σωστοί το ξαναπατάμε και μας υπολογίζει στα οικονομικά στοιχεία τη διαφορά των πληρωμένων προστίμων με τα νέα, τυπώνουμε το pdf και πάμε και το πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν είμαστε στην οριστική υπαγωγή προσθέτουμε όσα νέα φύλλα καταγραφής θέλουμε.Επειδή όμως το κουμπάκι του € δεν πατιέται για να δούμε τα νέα πρόστιμα πατάμε το κουμπάκι της υποβολής και τότε μας εμφανίζει το παλιό και το νέο πρόστιμο.Αν είμαστε σωστοί το ξαναπατάμε και μας υπολογίζει στα οικονομικά στοιχεία τη διαφορά των πληρωμένων προστίμων με τα νέα, τυπώνουμε το pdf και πάμε και το πληρώνουμε.

 

Μανώλη, προφανώς από αφηρημάδα έγραψες οριστική αντί για προσωρινή υπαγωγή.

Μετά την οριστική ΜΟΝΟ αν στο ξεκλειδώσει το ΤΕΕ μπορεί να ξαναγυρίσει σε προσωρινή για να κάνεις διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι,

 

Σε ακίνητο, πρέπει να προστεθούν αυθαιρεσίες που έχουν σ΄χεση με την διαμερισμάτωση ορόφου καθώς και με το ύψος.

Είναι σε προσωρινή υπαγωγή όπως αναφέρεται ότι απαιτείται από το tee.gr

  1. Πώς μπορώ να προχωρήσω στην εισαγωγή των επιπλέον παραβάσεων?
  2. ΜΠορεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει εφάπαξ το επιπλέον πρόστιμο (1245 ευρώ) και να έχει έκπτωση 20%?
  3. Διαφορετικά σε πόσες δόσεις μπορεί να πληρώσει το επιπλέον πρόστιμο (1245 ευρώ)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1.Περνάς στο σύστημα όλες τις νέες παραβάσεις.Κάνεις υπαγωγή και σου βγάζει 2 στηλες.Τα πριν πρόστιμα και τα νέα.Αν σου αρέσουν πατάς το κουμπί ξανά και ενημερώνεται στο σύστημα.

2.Αν έχει επιλέξει εφάπαξ την πρώτη φορά, εφάπαξ θα πληρώσει και τη δεύτερη και με την έκπτωση του 20% όσος καιρός και να έχει περάσει

3.Οχι δόσεις αν έχει πληρώσει εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να προσθέσω επιπλέον παραβάσεις στο σύστημα, όταν είμαι σε προσωρινή υπαγωγή και έχει πληρωθεί το σύνολο του προστίμου?

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο και έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, ενημερώνω το ΤΕΕ για τη μετάβαση πάλι σε προσωρινή υπαγωγή, προσθέτω την πολεοδομική παράβαση που ξέχασα, και στις παλαιότερες πληρωμές περνάω εγώ το πρόστιμο που έχει ήδη πληρωθεί ή το σύστημα το "βλέπει" και μου βγάζει μόνο του 500 € νέα πληρωμή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απλώς, αφού η δήλωση γυρίσει πάλι σε προσωρινή υπαγωγή, προσθέτεις τις επιπλέον αυθαιρεσίες που θέλεις και ξαναστέλνεις τη δήλωση.

Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το σύστημα, δηλαδή, βγάζει το υπόλοιπο πρόστιμο, αφού έχει αφαιρέσει τις προηγούμενες πληρωμές και ζητά την καταβολή του με τον τρόπο που αρχικώς είχες επιλέξει. Η δήλωση συνεχίζει και είναι σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο έχει πληρωθεί αλλά δεν έχω προχωρήσει τη δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Μπορώ να την τροποποιήσω στο στάδιο που είμαι τώρα και να κάνω μετά την υποβολή με τα σωστά στοιχεία ή πρέπει να κάνω υποβολή πρώτα για να ενημερωθεί για την πληρωμή που έχει γίνει, και μετά να ζητήσω από το ΤΕΕ να ξαναγυρίσω σε προσωρινή για να κάνω τις αλλαγές?

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.